דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם רובעים

 

 
אמסטרדם אזור מרכז העיר
אזור מרכז העיר
 
אזור המרכז הצנטרום מהווה את מרכז העיר ,הוא משתרע בין התחנה המרכזית לתעלת סינגל .
 
אזור המרכז, נחלק לשני אזורים הרובע הישן הנקרא אודה זיידה וניו זיידה הרובע החדש הכולל גם את כיכר הדאם ואת האזור הסיני הציינה טאון ,רובע החלונות האדומים.
 
חלק גדול מהמוזיאונים והכנסיות, כאשר ברובם סמטאות צרות רחובות סלולים באבני רחוב,תחבורה רועשת , רחובות אלו סואנים ביותר.
 
את רובע המרכז מקיף אזור החראכטנגרודל שהוא תשלובת מחרוזת של תעלות המקיפות את המרכז ובעיקר הגדולות ההרנחראכט, הקייזרחראכט והפרינסנחראכט. הפנימית ביותר נקראת סינגל.
 
בקטע שבי תעלות הסינגל לתעלת הנסיך, נמצאים בתים גבוהים בתי סירות,גינות וחצרות קטנים החבואים מהעין, כיכרות רבות גשרים ,את השלווה מפירה הכיכר הגדולה ליידספלין בקצה תעלת ליידסחראכט , שמהווה אזור פעלתני ועצמאי משלה כמובן שגם בערבים שאז מתרכזת בכיכר פעילות הבילוי והפנאי.
אמסטרדם אזור מרכז העיר
 
אמסטרדם הקדמה לרובעים בעיר
הקדמה לרובעים באמסטרדם
השטח העירוני של העיר אמסטרדם כולל 14 אזורים הכוללים יבשה,שהיו בעברם ביצה או יובשו,ב 110 רמות גבהיםשונים,השטחים הללו נשמרים ביובש בזכות 84 תחנות שאיבת מים הפזורים בעיר,תחנות אלו שומרות מפני השתלטות המים על שטחי האדמה ,חלק מתחנות משמונה תחנות הרוח בעיר מפעילות גם משאבות מים במקום עבודתם בעבר לטחינת דגנים.

כיום קבוצת איים מלכותיים שנוצרו בייבוש הים מהוות את החלק האורבאני החדש  IJburg של העיר כולל הטיילת באזור הנמל הישן של העיר,האזור נמוך כ 60 סנטימטר מעל גובה העיר הרגיל.
 
רב התעלות הראשיות של העיר נחפרו בידיים במאה ה 16, ונועדו לנקז את הביצות ולשמר את האדמה מהצפות,ולתת אפשרות להתרחבות העיר מחוץ לתחום העירוני והחומות של ימי הביניים שהקיפו את העיר,רק לאחר מכן הם שימשו כנתיבי מים לספינות וסירות.
 
לקח 60 שנה לחבר את התעלות המקיפות בטבעת את שטחי האדמה של העיר, במיוחד את שטחי תעלות Herengracht, Keizersgracht ,Prinsengracht, למרות שהתעלה לא נחפרה עד המאה ה 18,חלק גדול מהתעלות שהיו  ברובע  Jordaan, נסתמו לאורך השנים והפכו לדרכים יבשתיות עקב הדרישה לכבישים עירוניים,חלק  מהאזורים שהיו מוצפי מים לאחר שנסתמו לאורך השנים ,הזדהמו,הפכו לפארקים,אבל חלק מן התעלות המקוריות שופצו והפכו שוב לנתיבי מים,כיום עיריית העיר מקדמת שימור של ההיסטורי והמבנים מהעבר,
אמסטרדם הקדמה לרובעים בעיר
 
 
 
בניית אתרים - שרקור