דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

ברלין אנדרטאות ואטרקציות יהודיות ברחבי העיר

 
 
ברלין אנדרטת קרון הרכבת ברחוב לווצוב

האנדרטה שהוקמה בשנת 1988 ,ממוקמת ברחוב לווצוב 7 ברובע טירגרטאן , ירידה בתחנת הרכבת התחתית HanzaPlatz .

האנדרטה המרגשת ניצבת בסמיכות לחורבות בית הכנסת  הליברלי, שבחלקו נהרס בליל הבדולח ולאחר מכן הפך למרכז איסוף ומשלוח יהודים למחנות ההשמדה ,מעל שישים משלוחים של יהודים נשלחו מנקודה זאת ברובם למחנה אושוויץ ,המשלוח האחרון של היהודים יצא מנקודה זאת באפריל שנת 1945, שרידי בית הכנסת הליברלי פוצצו סופית לאחר המלחמה .

ברלין אנדרטת קרון הרכבת ברחוב לווצוב
 
ברלין כיכר פוטסדאם סיפורו היהודי של כולבו ורטייהם

כיום בית הכולבו של רשת קרדנשטדט קוולה ,גוארג והוגו ורטהיים בניהם של אברהם ורטהיים ,בעל רשת חנוית כולבו בגרמניה, פתח בכיכר פוטסדאם את בית הכולבו הענק הקמעוני שלו בשנת 1897 ,לאורך השנים עבר הכולבו מספר שינויים והרחבות, אורכו של המבנה גרם לגלישתו לרחוב לייפציג הסמוך, מעל לשמונים מעליות היו בבית הכולבו, לבית הכולבו הוליכה מנהרה מתחנת הרכבת התחתית של כיכר  פוטסדאם, בכול שנה הקפיד בעלייה לקשט את בית הכולבו לקראת חג המולד בנורות צבעוניות.

ברלין כיכר פוטסדאם סיפורו היהודי של כולבו ורטייהם
 
ברלין אנדרטת הספרייה הריקה בכיכר בבל

האנדרטה של האומן הישראלי מיכה אולמן  שנבנתה בשנת 1995 , ניצבת בטבורה של כיכר בבל בשדרות אונטר דן לינדן  , בשנת 1995 הוקמה האנדרטה לזכר ליל שריפת הספרים האנדרטה כוללת ספריה תת קרקעית ,שבה מדפי הספרים ריקים,את המייצג רואים דרך רצפה שקופה , ניתן להציץ לספריה מבעד לזכוכית, דבר המצריך להצצה טובה יותר התכופפות וכריעה על הברכיים.

ברלין אנדרטת הספרייה הריקה בכיכר בבל
 
ברלין סיפור המוסד בית האהבה Judische Madchensxchule

בית האהבה ממוקם ברחוב  אוגוסט  Auguststrasse 11   בברלין

אי אפשר לספר את סיפורו של המוסד לילדים יתומים בית האהבה,שנוסד בשנת 1835 ( המעון לילדי פליטים בברלין )בלי לקשרו לביאטה ברגר האחות אשר ניהלה אותו בברלין בשנים 1922-1935  , עוד בתחילת עליית הרעיון הנאצי הבינה ביאטה ברגר כי אין עתיד לילדי המוסד בגרמניה,אי לכך אספה תרומות , שידלה את אנשי הקרן הקיימת לקבל שטח אדמה על מנת להגשים את חלומה ואף תרמה את כול רכושה על מנת להגשים ולבנות בית חדש בקרית ביאליק של היום באזור חיפה.

ברלין סיפור המוסד בית האהבה Judische Madchensxchule
 

הגלריה ממוקמת ברחוב  Oranienburger Strasse 54-56a

בשנת 1995 נכנסו קבוצות (קומונות) אמנים ,שנשאו את השמות  קבוצת מלח התרנגולות המתות Kunstlergruppe Dead Chickensוקבוצת  Schwarzenberg e. V המפורסמת בקומונות היתה קומונת  תכלס tacheles ,חברי הקומונות נכנסו למבנים ריקים ברחוב Rosenthalerstrasseולחצרות Hackesche Hofe, והכריזו על עצמם שהם הרפובליקה החופשית של וורצנברג ,

ברלין גלריית אומנות תכלס Tacheles
 

(ספסלי בית-הכנסת ברובע קרויצברג )

אנדרטת ספסלי בית הכנסת ממוקמים ברחוב אקסל שפרינגר מספר 50  

האנדרטה ממוקמת על חורבותיו של בית-כנסת ליברלי מפואר וגדול ברחוב אקסל שפרינגר 50. בית הכנסת, שהיו בו גם אולמות קונצרטים, נפגע תחילה בליל הבדולח ובהמשך מהפצצות בעלות-הברית. לאחר המלחמה .

ברלין אנדרטת הדף לזכרו של בית הכנסת הרפורמי
 
ברלין הצעה לסיור יומי ברובע הבווארי 11

סיור ברובע הבווארי Bavarian Quarter

שכונה הבווארית ממוקמת ברובע שונברג Schoneberg , איפיונה וסימונה האופייני של השכונה בשמם של רחובותיה,  כול הרחובות נקראים על שם ערים בבוואריה.

לשכונה מגיעים בנסיעה בקווי המטרו U7 וקו   U4 לרובע הבווארי.

 

ברלין הצעה לסיור יומי ברובע הבווארי 11
 
ברלין מוזיאון אנה פראנק Anne Frank Zentrum

הכניסה בתשלום ,ילדים עד גיל 10 חופשי .

כתובת Rosenthaler Strase 39 ,  באזור סמוך  S-Bahn Hackescher Markt המכונה  Scheunenviertel ,  רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 10:00- 18:00 .

 

ברלין מוזיאון אנה פראנק Anne Frank Zentrum
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור