דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים סיור בשכונת ממילא

 

בשנת 1929 לאחר המאורעות בירושלים החליטו כמאה סוחרים יהודיים לשכור חנויות חדשות במרכז המסחרי, סוחרים שידם לא הייתה משגת את הסכום לפתיחת החנויות החדשות לוו כספים מגמ"חים ומוסדות צדקה ירושלמיות.

 
 
 
ירושלים רחוב יפו 2 עיריית ירושלים סיפור הקמתה

העירייה המנדטורית מתקופת התורכים ברחוב ממילא

בתקופה העותומאנית שכנו משרדי הסראייה – מרכז השלטון האזרחי והצבאי התורכי ,בתוך החומות ברחוב שכיום אנו קוראים לו רחוב מעלות המדרשה, בשנת 1863 הוקמה העירייה הבלדייה הראשונה בסמטה הקרובה למבנה הסראייה  .

מבנה העירייה הראשונה כלל שלושה חדרים,השערות שונות היו לשמה הערבי של הבלדייה,חלק מזקני העיר העתיקה ,יש הטוענים כי המלה בלדייה הינה משמו של רופא יווני חכים אל בלדייה,רופא זה טיפל בחולי העיר העתיקה בחינם, אך סביר להניח כי היא מהמילה בלדייה בערבית שפרושה עירייה.

 

ירושלים רחוב יפו 2 עיריית ירושלים סיפור הקמתה
 
ממילא תחילת הקמת המרכז המסחרי

השטח של היום המשמש לאחר ההרס של הישן אלאירחמו ובניית החדש,כמו מלון הילטון מלון פאלס החדש ועיר הרפאים לעשירי העולם עיר דוד

לאחר שנרכש גוש האדמה בידי הכשרת הישוב ,שנקרא המרכז המסחרי בממילא אדמת אנטיוכוס ,מידי הכנסייה הלבנה היוונית,שטחו של מרכז מסחרי שנקנה היה בן שלושים אלף אמה מרובעת  ,את רכישת גושי הקרקע של הכנסייה האורתודוכסית הלבנה אישר הנציב העליון הבריטי בישראל.

הכסף שתקבל בעבור גושי הקרקע , שמכרה הכנסייה האורתודוכסית הלבנה , היה מיועד להסדרת חובותיה שהסתכמו בשש מאות וחמישים אלף לירות באותה תקופה ,חוב זה תפח וצמח עקב המהפכה הרוסית בשנת 1917 שמיגרה את שלטון הצארים ורוסיה הלבנה , בשלטון קומוניסטי אדום, מצב חדש זה, קטע את ביקורי הצליינים וניתק את הזרמת הכספים שהגיעו לתמיכה בכנסיה מרוסיה משלטון הצאר.

 

ממילא תחילת הקמת המרכז המסחרי
 
ירושלים אגדות האחים ראובן וזאב זילברשטיין סוחרי הנייר

אגדות מימי המסחר של האחים ראובן וזאב זילברשטיין הירושלמיים

משה בן ציון זילברשטיין האב בנו של בויסקר יהודי שעלה לירושלים בתחילת המאה ה 19  משה בן ציון היה סוחר ועסקן שלמד בישיבת עץ חיים בירושלים , כאשר החליט לעזוב את הישיבה פנה משה בן ציון זילברשטיין , בברכת הרב מאיר אויערבאך אשר ברכו בברכה," בכול אשר תפנה תצליח" ,בן ציון פנה בתחילת דרכו להיות שותף ,בחנות הספרים הראשונה שנפתחה בירושלים ביחד עם שמעון הכהן רבולניקר .

לאחר שעזב את השותפות בחנות הספרים ,משה בן ציון עסק בעסקנות ציבורית  והן בעסקי מסחר שונים של יבוא נייר,כלים  מכונות חישוב וכתיבה וכלי כתיבה , הוא היה היבואן הראשון של מנורות הלוקס בארץ ,את ביתו ניהלה אשתו דינה עמה היה נשוי עד שמתה בגיל 76 , בנוסף לטיפול בביתה ,הקדישה את זמנה לטיפול בעולי תימן שרבים הגיעו לסעוד בביתה.

בן ציון הדתי הקפיד על מסחר הוגן,יושר ודייקנות בדיבורו ובדרכו במסחר,אי לכך יצר לעצמו קשרים טובים עם ספקים באירופה ובנקים שסיפקו לו אשראי ללא בעיה, בנו ראובן הצטרף אליו לעסקיו ולאחר מכן בנו זאב, שני בניו השתלבו ואף הוסיפו מגוון נוסף לעסקיהם וקניית אדמות מידי הכנסייה היוונית ובעלי קרקעות ערביים, כאשר הגיע משה בן ציון לגיל חמישים החליט לפרוש מעט מהניהול היום יומי של העסקים ,שאותם העביר לילדיו ועבר לעסוק יותר בעסקנות ציבורית.

 

 

ירושלים אגדות האחים ראובן וזאב זילברשטיין סוחרי הנייר
 
רחוב יפו 56 בית שטרן ספור ביתם של בני שטרן ברחוב יפו 56

ביתו של הסוחרים יהודה (ליאופולד) ואחיו מרדכי מקס שטרן ,אשר נבנה בעזרת הקבלן דוד שלמה קרשינסקי,בפיקוח המשפחה ,כולל האב מיכאל (מיכל) שטרן המפורסם מסיפור ביקור הרצל, אך למעשה את המבנה הפיקוח על הבנייה היה בידי, שני בניו של מיכאל הבן מרדכי מקס ואחיו ליאופולד יהודה ,כיוון שיהודה הרבה בנסיעות לצרכי המסחר ,רק כאשר חזר ממסעותיו היה מתגורר בדירתו במבנה בחלקו המזרחי של הבית .

שאר בני משפחת שטרן , המשיכו להתגורר בבתיהם בשכונת ממילא עד מלחמת השחרור , שאז עברה המשפחה בתחילה למנזר רטיסבון ברחוב הנגיד ולאחר מכן לביתו של הערבי והבי ברחוב האר"י 7 בשכונת קריית שמואל.

הבית כלל שני חלקים שנרשמו על שמות שני הבנים ,החלק המזרחי על שם האח ליאופולד והחלק המערבי על שמו של הבן מרדכי מקס , לשני החלקים הייתה כניסה משותפת,המבנה כלל קומות ממסד לחנויות וארבע קומות של דיור.

 

רחוב יפו 56 בית שטרן
 
ממילא סיפור משפחת שטרן בשכונה מעט על מיכאל שטרן האב

האגדה לבית שטרן מתחילה בעת שהיהודי ששמו היה שאייר, יהודי עני ומרוד שחיי בחבל ארץ קרוב לעיר פרנקפורט בגרמניה ,בעת שצר לו היה מאוד החליט לנדור נדר,שאם השם יעזור לו להתעשר הוא יעלה לארץ ישראל ואכן היהודי שאייר התעשר והחליט לקיים את נדרו בעת שעלה לארץ ישראל לקח עימו את חברו הטוב מרדכי שטרן כחבר וכמורה דרך , משפחתו הדתית ציונית של מרדכי שטרן ,התפרנסו מטחינה בטחנות הקמח שלהם ,בכפר נאדרן ליד העיר פרנקפורט .

מיכאל שטרן ,היה נכדה של בתו של הרבי מאיר הכהן (מהר"ם ) שיף, בעלת הייחוס בעולם היהודי ,שנקבר בבית הקברות בפרנקפורט בגרמניה ,הרב מאיר הכהן ,ניהל את קהילת פראג במשך 18 שנה,בצוואתו ביקש כי יאספו ספריו ופירושיו אשר כתב לתוך ארון זכוכית ויוצבו בעירו פרנקפורט ,חלק ממורשתו אבד כאשר פרצה שרפה בשנת 1711 ברובע היהודי בפרנקפורט .

לאחר עלייתם של החברים שאייר ומרדכי שטרן לארץ ישראל , השתקעו החברים למגורים בעיר העתיקה ,מרדכי שטרן עמל והביא את משפחתו : הוריו אחיו ואחיותיו ,בזמן שעלו לארץ בשנת 1881 מכרו את רכושם וטחנות הרוח לסוחרים.

 

 

ממילא סיפור משפחת שטרן בשכונה
 
אגדת משפחת ליברמן הירושלמית שחלפה ברוח חלק 1

סיפורי מתרכז בסיפור אגדה ירושלמי שחלפה ועברה מהעולם הירושלמי ולא התירה בדל מהידע שנצבר בתחום המנעולניות ,אגדה המשולבת ביושרה תבונה ואמינות ובעיקר בידי זהב ,עמלות וראש הממציא לנו פטנטים,ספור המשפחה המשובץ בעולם מספרי האגדות הירושלמיים ,או כפי שאנו קוראים להם סיפורי זקני ירושלים .

הקדמה

תריסר בנים ובנות נמנו על משפחת המסגר והפחח מאיר זאב ושיינה ליברמן (ליברמאן) – בתרגום : איש הלב  בעיירה שציצין בפולין,אנשים דתיים ושומרי מסורת, פרנסת המשפחה התבססה על יצור מכשירים מברזל,לצרכים חקלאים של כפרי הסביבה ,תיקונים של מכשור בייתי ,ויצור פתרונות למכשור ,כיוון שרמת העבודה הייתה גבוהה הפרנסה שכנה בביתם.

 

אגדת משפחת ליברמן הירושלמית שחלפה ברוח חלק 1
 
אגדת משפחת ליברמן הירושלמית שחלפה ברוח חלק 2

המשך סיפורם של האחים לבית ליברמן

כאשר חזרו שרגע הרווק מאמריקה ושמואל ומשפחתו מפולין לירושלים בשנת 1929  ,הם החליטו בעצת אחיהם אליהו לפתוח בתי מלאכה וכיוון שהוקם המרכז המסחרי הסמוך לשכונת ממילא ,פתחו שני האחים עסקים סמוכים במרכז ,שמואל בנושאי ברזל,מכאניקה ארונות וקופסאות מפח ושרגא התמחה יותר בעבודות מכאניות ואינסטלציה , השלטון הבריטי הבחין בעבודתם הטובה והזרים מכרזים ממשלתיים לבתי המלאכה וכמובן עבדו בעבור שאר תושבי העיר וסביבותיה.

 

אגדה ירושלמית שהתפרסמה בעיתונות ,מספרת על שביתת שבת ,של הפועלים בבתי המלאכה של שמואל ושרגא בסוף שנת 1943   ולאחר התערבות בעלי עסקים שכנים,נחתם עם הפועלים חוזה חדש , שהיטיב עם שכרם ,שיפר את תנאי העבודה וקיבע את זכויותיהם והשלווה חזרה למעונם.

 

אגדת משפחת ליברמן הירושלמית שחלפה ברוח חלק 2
 
מזרקת טדי פארק טדיפארק טדי ממוקמת בין שדרת אלרוב בדרך לעיר העתיקה ובין מבני חוצות היוצר שכונת גורת אל ענב בתקופה המנדטורית פארק שהושקע בו קרוב לחמישים מיליון שקל הן בחפירות הצלה שבה נתגלו מספר ממצאים למגורים בעבר ,תחנת קמח ומספר מבני מגורים,במרכז הפארק הוקמה מזרקה הדומה למזרקה בברצלונה שנוצרה בידי אותה חברה,בבריכה כ 256 צינורות מוליכי מים בהזנקה משולבת בפנסים וברמקולים היוצרים מופע צלילים וצבע .
מזרקת טדי פארק טדי
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור