דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יפו המושבה האמריקאנית - הגרמנית

 

 
 
 
המושבה האמריקאנית ביפו

יש הקוראים לשכונה השכונה האמריקאנית – הטמפלרית גרמנית – ואלהלה שהגיעה מהמלה הנורדית שפרושה היכל המתים הגיבורים – ממקום שבו מתכנסים וחוגגים.

השכונה ממוקמת בין שכונת פלורנטין של היום לבין העיר יפו , שני רחובות ראשיים בשכונה והם : רחוב אורבך ורחוב בר הופמן הקטן יותר והאנכי והיוצר את סימן הצלב .

המושבה האמריקאנית ביפו
 
בית עמנואל ארנסט ברייש הטמפלרי ביפו

בית חצר היהלומים אשר למשפחת ברייש,הבתים והחצר בפינת הרחובות בר הופמן ואורבך, מול בית ידידות מיין המושבה האמריקאנית.

אבי המשפחה הראשון שהתיישב בארצנו בתחילה בגפו,בעקבות הגעת בני כת הטמפלרים במושבות בישראל היה עמנואל קראל ברייש שהקים ארבע דורות של משפחתו בארץ עד אשר גורשו בשנת 1947-8.

כאשר הגיע לישראל ,התיישב הסב עמנואל קרל ,במושבה בחיפה ורק בשנת 1869 ,הגיע למושבה הטמפלרית ביפו ,על חורבות המושבה האמריקאנית ,שהוקמה בשנת 1866 , ונעלמה בשנת 1867-8 ,לאחר שאנשי המושבה האמריקאנית מכרו את בתיהם אשר הקימו במושבה ביפו, לבני הכת הטמפלרית בפרוטות.

הסב עמנואל קרל רכש חמשה בתי עץ מידי האמריקאנים , עם שותף במושבה ביפו,לאחר שרכש את הבתים במושבה האמריקאנית , חזר לגרמניה ,על מנת להביא את משפחתו המורחבת לישראל, בעלייה זאת הביא את בניו עמנואל ארנסט ומשפחתו כולל בנם היינריך , אחיו פאול קונרד ברייש ומשפחתו,אשר התיישבו במושבה וילהלמה – בני עטרות של היום.

בית עמנואל ארנסט ברייש הטמפלרי ביפו
 
יפו כנסיית עמנואל

רחוב בר הופמן 15 ,ממול לאכסניית עמנואל , כניסה חופשית טלפון : 03-6829841

את האדמה לצורך בניית הכנסייה האנגווליסטית הנוצרית בשכונה האמריקאנית ביפו ,תרם הברון יוסטנוב, את אבן היסוד התכוונו המארגנים לערוך בעת ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני בעת ביקורו בארץ בשנת 1898,משום דחיית הטקס בכמה ימים נבצר מהקיסר להגיע להגיע אליו, אך חלק מאנשי ליוותו בביקורו בארץ ישראל נשארו להשתתף בטקס, הכנסייה הנאו גותית, בולטת בזכות מגדל צריח הפעמונים בחלקה המערבי של הכנסייה.

כשהושלמה בניית הכנסייה בשנת 1904 בסגנון הנאו גותי הקלאסי, נתקבלה מתנתו הפעמון לצריח המגדל,את תכנון הכנסייה הפקידו בידי האדריכלים הגרמניים פוגט וגרוט, אך הפיקוח על בניית הכנסייה הוטלה על בנו של האדריכל תאודור זנדל, האדריכל בנימין זנדל,בכנסייה נערכו גם מופעים מוזיקאליים בעזרת העוגב שנבנה בה בידי פאול אוט הגרמני , כיוון שהכנסייה הייתה תחת חסות העדה הטמפלרית בשכונתם ביפו, אנשייה גורשו לאוסטרליה ביחד עם בני הכת הטמפלרית בידי השלטון הבריטי בעת מלחמת העולם השנייה .

יפו כנסיית עמנואל
 
המושבה האמריקאנית ביפו בית אקלי נורטון

המבנה ממוקם ברחוב אוארבך 4 מושבה אמריקאנית יפו

מבנה מעץ בן שתי קומות וגג רעפים ,מאלו שנותרו מהמושבה ,מבנה זה עבר שיקום ושיפוץ בשנים האחרונות,המבנה הראשון ששופץ בשכונה , על מנת למנוע ממנו להתפורר ולהעלם , למעשה בעת שתושבי קהילת משיח מכרו את רכושם , נרכש המבנה בידי אגודת המיסיון הבריטי לעבודתם.

את המבנה ובית המלון ירושלים לידו, רכש היזם זאב סוקולובסקי , שהחליט לשמרו ולצורך זה הביא ארצה שני בעלי מקצוע לאומנות בנייה בעץ , האומנים שהגיעו לפעולת השיקום הם בני משפחה אשר מקצוע בניית בתים מעץ ושימורם עובר אצלם לאורך הדורות האחרונים,האומנים עבדו על המבנה פרקו חלקים שאינם מקוריים ושהוספו לאורך השנים,גרדו את הציפוי מהקירות,החליפו חלקים מעץ שהרקיבו לחלקים חדשים והחזירו עטרה לישנה, לאחר ששופץ המבנה הוא שימש לאורך מספר שנים למסעדת קרן עליה השלום .

המושבה האמריקאנית ביפו בית אקלי נורטון
 
מלון ירושלים במושבה האמריקאנית

המלון ממוקם ברחוב אוארבך 6 המושבה האמריקאנית ביפו, סמוך למלון פראנק

 

המלון הוקם כמבנה בן שלוש קומות מעץ ,בידי ה אחים דריסקו ,מבני קהילת המושבה האמריקאנית , למלון קראו האחים מלון גרנד הוטל , המלון פעל בידיהם עד שנת 1870.

 

המלון פליט נוסף ,ממסע מכירת הרכוש של הקהילה האמריקאנית במושבתם ביפו וכניסתם של הטמפלרים ,להקמת מושבה טמפלרית טיפוסית, כאחיותיה שהוקמו בארץ ישראל, את המלון רכש ארנסט הרדג ,בנו של אחד ממנהיגי הכת הטמפלרית, שכיהן ביחד עם כריסטוף הופמן כמנהיגי הכת. 

מלון ירושלים במושבה האמריקאנית
 
בית הזוג וונטוורת – בית פראנק – בית ידידות מדינת מיין

המבנה ממוקם ברחוב אוארבך 10 המושבה האמריקאנית ביפו ,הכניסה לבית נמצאת ברחוב בר הופמן הניצב לו

בני הזוג וונטוורת היו מבני הקהילה המורמונית הנוצרית בני כת המשיח ,אשר הגיעו בשנת 1866 ליפו על מנת להקים את מושבתם.

 

ביתם של בני הזוג נבנה בסוף 1866 הוא שונה מעט משאר המבנים בזכות אגפיו שחציו בנוי מעץ ואגפו השני מאבן ,שנבנה להערכתי בתקופת הטמפלרים , אגף העץ נבנה כנראה בידי בני משפחת וונטוורת ,לפני  שעזבו את המושבה בדרכם בחזרה לביתם במיין באמריקה מכרו את ביתם לפראנק הטמפלרי, בני הזוג נאלצו לעזוב את המבנה בעת שגורשו כדין אזרחים גרמניים בידי הבריטיים בתקופת מלחמת העולם השנייה , הבריטים אף הגלו אותם לאוסטרליה לקראת סוף המלחמה.

בית הזוג וונטוורת – בית פראנק – בית ידידות מדינת מיין
 
בית עמנואל - מלון דו פארק

הארמון של הברון יוסטנוב – בית הארחה ואכסניה

רחוב אוראבך 8
 
מלון פארק היה צמוד לבית המלון ירושלים, ייחודו של המלון היה בגן המיוחד שהקיף אותו שאת שרידיו ועץ פיקוס ענק , שניתן לראות עד היום,את הגן תכנן בוגר בית הספר החקלאי בכור אלחדיף ,על פי התיאוריים הציורים לגן נבע בו מעיין ובקצהו שכן גן חיות קטן עם תוכים וקופים שהיו חופשיים בגן,להנאת אורחי המלון,בגן אף הוצבו ממצאים ארכיאולוגיים שנאספו מרחבי הארץ ושולבו בצמחיה הרבה וערוגות פרחים שעיטרו את הגן , הוו גם נקודת משיכה למבקרים.
 
שמו של מלון פארק נודע בארצנו , הגדיל לעשות קיסר גרמניה וילהלם השני ומשפחתו בביקורו בארץ בשנת 1888   וקבעו את מגוריהם במלון ערב יציאתם להמשך סיורם בירושלים ולפגישה הראשונה עם הרצל במקווה ישראל.למעשה ספינתו של הקיסר הגיעה לנמל חיפה , שם נתקבל בידי בני הכת הטמפלרית וראשיה שנאספו מהמושבות בישראל,משם המשיכו למושבת הטמפלרים ביפו ולנו במלון.       
בית עמנואל - מלון דו פארק
 
בית תאודור זנדל
המבנה ממוקם ברחוב אוראבך מספר 17 פינת רחוב עמיקם אליהו
מתחם זנדל כולל שני בתים, אחד מאבן בן שתי הקומות ,הצמוד לכנסיית עמנואל והשני המבנה מעץ הפינתי בן שתי קומות וגזוסטרה , בית העץ הוא שריד מהמושבה האמריקאנית שנרכש בידי משפחת זנדל ,בית האבן הוקם על ידם אחד שימש את האב והשני שימש את הבן שניהם נושאים את המספר 17 ברחוב אוארבך .

תאודור ואביו גוליב ,היו בני משפחה שפרנסתם התבססה לאורך דורות מרשת בתי מרקחת גדולה בגרמניה ,
סמלה של המשפחה היה ראש האריה ,שהוצב בכול כניסה בבתי המרקחת שלהם , ראש האריה הוצב מעל לביתו במושבה הגרמנית בשינויים קלים מהראש המקורי.

 

תאודור ואביו הרופא, החליטו לשנות כוון עיסוקם ולעלות לישראל ,תאודור סיים את לימודיו בגרמניה ועלה בשנת 1864 ,עם משפחתו לישראל למושבה יפו ,תאודור היה בנו של דוקטור גוטליב זנדל רופא המושבה הטמפלרית ביפו, שיסד את בית החולים הגרמני ביפו , בנוסף שימש כיועץ פרויקטים למשה מוטיפיורי .

בית תאודור זנדל
 
 
 
 
 
בניית אתרים - שרקור