דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 

רחביה ספור ההקדשים

אבן עזרא 6 ביתו של לניאדו אברהם

בשנת 1937 גר גם במבנה : מרגלית מאיר פקיד במשרדי הממשלה הבריטית כיום בית ההקדש של סימה בליליוס.

המבנה נבנה בידי לניאדו אברהם ,עוד בשנת 1937 היה המבנה על שמו, לאחר מכן רכשה את המבנה ,עמותה לעיזבון של משפחת בליליוס העשירה, שנבנה מכספי העיזבון של סימה בליליוס, יהודייה עשירה שעשתה את כספה מניהול בתי אירוח לגברים, המבנה הישן עבר שינוי ונבנה מעליו מבנה חדש ומודרני ,

על המבנה כיום ממוקמת טבלה המציינת את המבנה כבית בליליוס .סימה - שמחה בליליוס הייתה יהודייה עשירה שגרה בכלכותה ועשתה את כספה מניהול בתי אירוח לגברים,סימה נפטרה בערי  הונג קונג , בשנת 1926  העבירה סימה בליליוס, סכום כסף של 80.000 לירות ישראליות, לידי וועד העדה הספרדית  כהקדש,בכסף השתמשו חברי הועד ,לרכישת ארבע בניינים עם חנויות ודירות, שנבנו במספר שכונות: הקדש סימה בליליוס כלל את  המבנים ברחוב לונץ 4 ורחוב דורות ראשונים 10,מבנה ברחוב ישעיהו 10-14 בשכונת זיכרון משה והמבנה ברחוב אבן עזרא 6 ברחביה .

 
אבן עזרא 6 ביתו של לניאדו אברהם
 
רחביה הקדש משגב לדך ממשפחת מוזס רחוב אוסישקין 11B
רחוב אוסישקין 11B הקדש משגב לדך ממשפחת מוזס
רחוב אוסישקין 11B בעל המבנה 1935 הקדש בית החולים לנשים משגב לדך
המבנה נתרם להקדש בידי משפחת משה ורימה מוזס , מוזס עבד כקבלן ,לאחר שקה את המבנה הוא הקדיש אות כהקדש שמפרות ההשכרה יהנה בית החולים הכללי משגב לדך , עוד בשנת 1935 המבנה היה רשום כרכוש משגב לדך.
בשנת 1935 גרו במבנה דר בונם פאול ,אלחסיד מרים,הפקיד בלוך אהרון,הפקיד בחברת של טסלר אליעזר,דר לונהיים ברונו מהדסה, הצייר קרצמר שמואל.
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1936 : אונא אביגדור,
אנשים שהתגוררו במבנה בשנת 1937 :הרצברג שמואל,דר וכטר שלמה,כהן רוינה,מרטין נתן,
 
סיפור והיפוכו ברחוב אוסישקין
סיפור הבית מספר 13 ברחוב אוסישקין, כולם מספרים כי ברחוב אין בית מספר 13 ,מן הסיבה שמנחם אוסישקין בעת שהרחוב נקרא בשמו עוד בחיים , מנחם אוסישקין חיפש ומצא בספרים שחקר כי אין מזל למספר 13 ולמעשה המספר מביא מזל רע למשתמש בו .
 
אי לכך החליט אוסישקין, כי ברחובו לא יהיה בית מספר 13 , למרות רצונו זה בעת סיורי ברחוב ,באוקטובר 2011 , מצאתי על עמודי בית ברחוב אוסישקין , את הכיתוב אוסישקין 13 בצבע שחור על עמודי שער הכניסה לחצר הבית.
 
אני מניח , שזה נכתב בעת מהלך שנוצר לפני זמן מה , בניסיון להחזיר עטרת ליושנה ולהחזיר באופן פיראטי הפגנתי , את שמו של הרחוב אשר ניתן לו  ושנקבע בעת שנבנה הרחוב , לרחוב  רבי יהודה הלוי , באירוע הזה נעקרו שלטי רחוב אוסישקין ונתלו שלטים בשמו הישן רבי יהודה הלוי .
 
דבר נוסף מעניין למבנה בן שתי הקומות , מעל לכניסה בפתח הכניסה במרפסת החזית, מקובעת טבלת שיש שעליה חקוק כי המבנה נקנה ונתרם לטובת בית החולים משגב לדך (שנסגר עקב ניהול כושל) המבנה נתרם לאחר מותו של משה ורימה מוזס.   
את השלט מסתירה מעט מנורה גלילית שעליה פעמונים מנחושת .
רחביה הקדש משגב לדך ממשפחת מוזס רחוב אוסישקין 11B
 
רחוב קקל 20 ביתם של יעקב וחנה ויגולניק

רחוב קקל 20 ביתם של יעקב פסח וחנה ויגולניק

המבנה ממוקם בצומת רחובות ,בפינת רחוב קקל ורחוב אוסישקין ובצידו השמאלי מתחיל רחוב פורוש .

יעקב ויגולניק היה בעלייה של תחנת קמח ברובע הארמני בעיר העתיקה בירושלים, אני מניח שהוא רכש את התחנה בשנת 1928 בעקבות מכירה פומבית של חמש שמיניות של התחנה,  בידי ההוצאה לפועל, בעקבות משפט שבו תבע יצחק לאבל את שותפו שלמה ראטה , המכירה הפומבית נערכה בתאריך 13.4.28 תיק 2318/26

הוא בנה את ביתו בשכונת רחביה , מבנה ענק מאבן אדומה הכולל קשתות וחלק מרכזי מעוגל החורג ממתאר המבנה , החלק העגול המרכזי מחלק את המבנה לשני חלקים עם שתי גרמי מדרגות פנימיים.

את הבית מקיפה חומה שעליה שבכת ברזל מעוצבת במרכז המבנה שער אבן ושערי ברזל שעליו מונוגרמות ,מעל לשער הקשתי תלויה טבלת נחושת שעליה כתוב בית יעקב פסח וחנה ויגולניק.

 

רחוב קקל 20 ביתם של יעקב וחנה ויגולניק
 
 
 
בניית אתרים - שרקור