דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מטולה מפל עיון ושמורת נחל עיון

 
מפל עיון ושמורת נחל עיון
טלפון לתאום 6951579  - 04
איך להגיע נכנסים אל תוך המושבה ויורדים ברחוב הראשונים לכיוון מזרח, קרוב לגדר המערכת המזרחית. בקצהו הצפוני של רחוב המייסדים, רחובה הראשי של מטולה, שם יורדים לתחילת הטיול בשמורת עיון שילוט ברור מכוון ממרכז המושבה, המוצא לנחל הוא בשער גדר המערכת של מטולה.
 
כניסה בתשלום אם נכנסים דרך השמורה ,לפיקניק בכניסה לשמורה של נחל עיון , שולחנות פיקניק, פחי אשפה וברזיות מים
מידע 
נחל עיון הנו אחד מארבעת מקורות הירדן והמערבי מביניהם אשר נובע בעמק עיון שבלבנון וזורם כשבעה קילומטר בלבנון ,  עד אשר שהוא נכנס לישראל באזור מטולה,וסופו אבד בשטח בצתי ממזרח לקריית שמונה. באמצע שנות השבעים, הוטה סופו של הנחל לתעלה מלאכותית, המוליכה את מימיו אל נחל שניר .
 
שטח של 400 דונם משני צדי הנחל הוכרז כשמורת טבע. עובר כאן שביל מסודר, עם גשרונים ומדרגות ומעקות במקומות שצריך,בראש המפל הממוקם כראשון בארבעת מפלי נחל עיון, בנו הבריטים ממשטרת מטולה, סכר מים אשר שימש להשקיית סוסי הרכיבה בסיורם לאורך הגבול עם לבנון,בזמן השלטון הבריטי.
 
השבילים בשמורה מסומנים היטב, לוקחים את השביל המזרחי .מצפון לשביל המוליך למפל ,בחלק הצפוני של השביל,נראה שרידי  גשר על הנחל, אשר פוצץ בליל הגשרים בשנת 1946 ,שרידיו נמצאים במקום,גשר זה פוצץ שוב בידי חבלני הפלמח ערב מלחמת העצמאות, בנקודת הגשר ומפל עיון,  עברו מעפילים יהודיים בדרכם לישראל בתקופת העפלה,תושבי המקום, יצרו אירועים שמחה מדומים,המעפילים אשר הגיעו בהברחת הגבולות,עורבבו עם האורחים ופוזרו מיד בין ישובי האזור.
 
המפל נופל מגובה 9 מטר,מימיו מנוצלים להשקיה בקיץ של מטעי ושדות האזור,המפל הוא גם הראשון בארבעת מפלי נחל עיון.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור