דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ סעד מוזיאון מעוז מול עזה

 
מוזיאון מעוז מול עזה
כניסה בתשלום
איך להגיע לקבוץ סעד
המוזיאון פתוח בימים א-ה  בין השעות 10:00-16:00 ,בשבת ובחג סגור.
טלפון לתאום  052-6894507.
מידע
המוזיאון בן שתי הקומות הוא היחידי ששרד את מלחמת העצמאות וההפגזות בקיבוץ כל שאר המבנים שוטחו בהפגזות,מבנה בן שתי קומות,בקומה בתחתונה סיפור הקרב וההישרדות במסמכים,צילומים,וחפצים.
בקומה השנייה תצוגה אור קולית הממחישה את ימי המצור וההפגזות.
בקומת הגג תצפית פנורמית לאזור והעיר עזה במרחק 4 קילומטר.
המוזיאון מספר את סיפור עמידתם האיתנה של שלושת הקיבוצים הדתיים: סעד, כפר דרום שכיום החליף אותו כפר בני דרום  ובארות יצחק הממוקם כיום באזור פתח תקווה  לאחר שנכבש במלחמת השחרור, קבוץ סעד עבר מנקודת ההתיישבות קילומטר מערבה לאחר המלחמה.
 
הקבוץ של בני עקיבא גרעין ירושלמי דתי עלה לנקודת ההיתיישבות ב 30.6.1947 ומיד נכנס לקלחת הלחימה כנגד מסתננים והצבא המצרי בהמשך,ואף היה במצור לאורך זמן, כיום מתגוררים במשק 250 תושבים אך קיימת בו בעיית עזיבת צעירים חמורה ואף נטישת הדת בידי חלק מהצעירים שעזבו.
 
הביקור במקום כולל סיור מודרך במוזיאון, חיזיון אור קולי ותצפית אסטרטגית ביטחונית מגג המבנה, אל עבר עזה.
ניתן לשלב את הטיול בארוחה-מעולה מניסיון אישי-  בחדר האוכל או בסוכה,הממוקמת בכניסה לגן המוזיאון ואשר משמשת לדברי הפתיחה בהסבר על הישוב כולל מפות והדגש על קווי המים שהיו בתחילת ההתיישבות אשר התפצלו מקבוץ ניר עם ,הקו המזרחי דרך רוחמה וקבוץ שובל והקו המערבי  דרך קבוץ סעד לבארות יצחק כפר דרום ולשדה בוקר .
 
בתקופה שקדמה לעופרת יצוקה נפלו בשטח הקיבוץ כשבעים קסמים אל לא היו נפגעים בנפש,כיום בקיבוץ מתפרנסים מחקלאות ומפעל פלסטיק, הפופ קורן והגזר שגדלים כאן ידועים ברחבי העולם, כיום צורפה החקלאות אשר דרוש לה מים ,לקו השפדן הדרומי והם נהנים ממי קולחין ומטוהרים.
 
בקיבוץ קיים מפעל יחיד של יהודה אל עמי בגן קקטוסים מיוחד אשר ניתן לבקר בו ,להדרכה בגן נדרש תשלום.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור