דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אשדוד המוזיאון לתרבות הפלישתים ע"ש קורין ממן באשדוד.

 

כניסה בתשלום  , נגישות לנכים .

כתובת המוזיאון :  ליד מתנס ד ברחוב קרן היסוד 16 או השייטים 16,אשדוד

טלפון לתאום :  08-8543092

המוזיאון פתוח בימים א - ה בשעות 09:00-16:00 , בימי שישי בתאום,  ביום שבת בשעות 10:30-13:30.  

מידע

המוזיאון שנפתח בשנת 1990 עבר שיפוץ יסודי שהסתיים במחצית שנת 2013 ,במבנה המוזיאון המשתרע על שלוש קומות ,מתקיימות תערוכות קבועות ומשתנות ,לאחר השיפוץ הוקמה במוזיאון תערוכת קבע העוסקת בתרבות הפלשתית בארץ ישראל, קיימות מחלוקות לארץ מוצאם של העם הפלשתי למרות שממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בחפירות שנערכו בארץ ישראל  מורים על הקשרים לתרבות היוונית הקדומה .

מי הם הפלשתים בקצרה

 

בחפירות של תל קסילה ליד מוזיאון ארץ ישראל ברמת אביב ,נתגלו סימני התיישבות של פלשתים במאה השתים עשר לפני הספירה ,סופה של התקופה הפלשתית הסתיימה בעת כיבוש הארץ בידי הבבלים במאה השביעית לפני הספירה .

 

ליד תל קסילה המבצר שהקימו הפלשתים נבנה נמל בתוך נחל הירקון ,לצורך מסחר עם ערים בעולם העתיק כמו נמלי צור, צידון, מצרים העתיקה ועם קפריסין,בתל נתגלו אזור לעבודה פולחנית ,בתי מגורים במדרון ומקדש שהוקם במרכז חצר ומדרגות המוליכות למזבח המנחות והתשורות , ממצאי החפירות במקדש הראו כי מעליו נבנו עוד שני מקדשים נוספים לאורך השנים על מנת להכיל את האוכלוסייה הגדלה בנקודת הישוב תל קסילה.

 

התרבות הפלשתית החדשה באזור קו החוף הדרומי הים תיכוני , בימי שלטונו במצרים של רעמסס השלישי בשנים 1180-1150 לפני הספירה ,שהגיעו על פי הסברה מאזור הים ההגאי או צאצאי העם המצרי ,ממצאים מתרבותם שנתגלו מספרים כי היא הכילה מנהגים ותרבויות אשר סיפחו אליהם הפלשתים מתרבויות ומנהגים שנלקחו  מהתבוננות בעמים קרובים, בעת שהגיעו הבבלים במאה השביעית לפני הספירה לארץ ישראל ,הם החריבו את הערים והתרבות הפלשתית שהתרכזו בתקופה מאוחרת יותר בעיקר לאורך קו החוף הדרומי של ארץ ישראל.

 

אין אנו מרחמים על סופו העם הפלשתיני  בארץ ישראל ,כיוון שזה היה מנהגם גם כן ,להרוס חלקים בערים הכנעניות שכבשו ולבנות בתוכם מבנים על פ התפישה האמונה ואורך החים הפלשתית , התושבים הכנענים שנשארו לגור בערים הכבושות השתלבו בשולטים החדשים והעניקו להם מתרבותם .

 

חמשת הערים העיקריות של הפלשתים על פי סיפורי התנ"ך, באזור חוף הים הדרומי ובשפלת החוף ובתוככי הארץ בעיקר באזור לכיש  היו: אשקלון ,אשדוד ,עזה , גת ועקרון , בכול עיר היה ממונה צבאי שהיה משולב בברית צבאית עם יתר אנשי פלשת .

 

ספור תערוכת הקבע במוזיאון

 

תערוכת הקבע המספרת את התרבות הפלשתית בערים ובעיר אשדוד ,מכילה ממצאים ארכיאולוגיים שנחשפו בחפירות שנעשו בעיר ובסביבתה ,לצד הצגת הממצאים שנתגלו התווספו בוויטרינות שניצבות על במות עשויות שיש קוריאן לבן, שמדמות איים צפים ויחד עם זאת מזכירות בצורתן שברי חרס שעליהם מופיעים ציורים .

 

בתערוכת הקבע הפלשתית מוצגים כמאה ושבעים מוצגים ארכיאולוגיים ,הכוללים מזבח שממנו יוצאים שני קרניים שצורתו שור מהעיר גת ,חפצים ששימשו לפולחן ,שרידי מקדשים ועמודים ,עם סגנונות אדריכליים שניזונו מכנען ויוון, אמבט בעל ידיות שעדיין החוקרים חלוקים למה שימש, כלי בית מחיי היום יום ,התרבות הפלשתית ניזונה גם מבשר ולא רק מצמחים וירקות שנאספו בשדות, בתערוכה גם אוסף תכשיטים ,מטבעות ובל נשכח את נושא המוות המגיע בהצגת שרידי קברים פלשתים שנתגלו ועוד.

 

את התצוגה מלווים מצגות באודיו ווידיאו ,המתוארים בקטעים ספרותיים רלבנטיים וכן קומיקס על חייה של "משפחת פלשתית " עליה נמנים הורים, ילדים וכלב, הצגת הקהילה הפלשתית שהגיעה מהים האגאי וספור התמודדותה עם הסביבה החדשה ,תוך הארת צדדיה האנושיים, את דיוקניהם של הפלשתים ואמונתם הפולחנית ,אפשר לראות בצלמיות המהוות חלק מהתערוכה, התפיסה העצובית של התערוכה היא שילוב בין הארכיאולוגיה לעכשוויות.

 

תערוכות נוספות במוזיאון כוללות

ארכיאולוגיה ואומנות, של חפצי אומנות הכוללים , תמונות,פסלים,דברי אומנות,מסמכים, תצוגת קבע המציגה את עולמם של הפלשתים, וכן תערוכות אמנות מתחלפות וסיורים ייחודיים בעיר אשדוד המתבצעים בידי המוזיאון .

 

קיימת הדרכה בתערוכות ובמוזיאון בתאום ,כמו כן ניתן להצטרף  לחוגי הפעלת ילדים וסדנאות ההפעלות במקום נעשות תוך שימוש באמצעי המחשה, משחק, יצירה ודיון,חוגי הדרכה ופעילות אומנותית יצירתית ,במוזיאון חנות מתנות ופינות מנוחה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור