דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קיסריה סיור בחפירות קיסריה העתיקה

 

איך להגיע :בנסיעה על כביש החוף ,יש לרדת במחלף קיסריה, ליד תחנת הכח אורות רבין,ולהמשיך על פי השילוט לעתיקות קיסריה הנמצאים על חוף הים.

 

או הנוסעים בכביש החוף הישן,ירדו במחלף נחל חדרה,אחרי אזור התעשיה,יעברו מתחת לגשר של כביש החוף החדש,ולהמשיך לקיסריה.

 

לאתר העתיקות יש שתי כניסות מרכזיות, אחת בדרום  סמוך לתיאטרון, והשניה בצפון  מוליכה אל הקטע הצלבני,מומלץ לסייר מצפון לדרום.

 
המלצה : בעת קניית הכרטיסים,יש להקפיד לקבל דף המידע לסיור באתר,כדאי לקבוע ולהזמין מראש שעת כניסה למיצגים.
 
מידע

תחילת הסיור במתחם הוא חציית הגשרון המתוח מעל לחפיר ההגנה,ולהביט בגודלן של החומות,בהמשך נעבור בשער צלבני מרשים בעל קשתות ,לאחר מכן פונים שמאלה ומטפסים ברחוב הצלבני אשר בעבר חלקו היה מקורה בגג הנתמך בקשתות אשר שרדו.

 

השביל מוליך לפינה הדרום מזרחית של החומה ומגדליה,כדאי לשם לב לחרכי הירי,לעובי החומות אשר תוכננו להגנה. ולמגדלי השמירה,בפינה יורדות מדרגות לחפיר,שאיפשרו למגנים לנוע ולהתקיף במפתיע את התוקפים.

 

בנקודת התצפית פונים מערבה לכוון הגבעה המלכותית במרכז האתר,על הגבעה מוקמו מבני הדת השונים לאורך התקופות,בתי המקדש הפגאני במיוחד לאוגוסטוס,לפני הספירה,את הקתדראלה בתקופה הביזנטית,את שרידי המסגד מהכיבוש בשנת 640 לספירה של המוסלמים,את מבנה הכנסייה הצלבנית מתקופת הצלבנים,מן הגבעה ובמיוחד מעל לבימת המקדש ניתן לערוך תצפית מעולה על השטח והנמל העתיק.מבנים והמסגד,שרידי הכפר הבוסני,אזור הגלריות והמסעדות.

 

מגבעת מקדש פיורדים לכוון צפון ופונים מערבה לכוון השירותיים,ומשם לכוון גדר העץ מעל לקו החוף,הנמל הנראה מנקודה זאת הוא חלקו הקטן ביותר של נמל הורדוס המקורי ששקע לים בעומק של 5-7 מטר,ממשיכים דרומה לכוון המסגד,ולאחריו פונים מערבה לכוון הכפר הבוסני,במקום הזה ניתן לחוות בארבעת המייצגים והפעילויות של הדיסקברי בתשלום נוסף אלא אם נרכשו הכרטיסים בכניסה.

 

לאחר המייצגים פונים מערבה לצד שמאל,שרידיה של המצודה הצלבנית בת שתי הקומות,בקומת הקרקע מיצג נוסף,נמשיך עד למזח הסירות ושובר הגלים שנותר מהנמל,במקום שרידי עמודי שיש ששימשו את מבני הנמל ובתי העיר,רובם נשדדו,חלקם שימשו לחיזוק החומות.
 

המשך הסיור לכוון מזרח לאורך החומה הדרומית,עד השער הדרומי מעל לגשר מעל החפיר לכוון השרידים הרומאיים,במקום ניתן לבקר בשרידי בית המרחץ,כולל רצפת הפסיפס,על קו החוף ההיפודרום של הורדוס ששימש למרוצי סוסים,ראו את פסלי המתכת ,מערך מושבי הקהל בצד המזרחי,המערבי נהרס,והקיר המקושט בציורי חיות ופרחים.

 

בהליכה נוספת לכוון דרום מגיעים לתיאטרון הרומאי,מבנה חצי עגול המכיל מושבי הצופים וממול בימה ומתחתיה חדרי ההלבשה.בניגוד לאמפיתיאטרון שצורתו אובאלית ושהוקף מושבי צופים מכל הכיוונים,ושימש למרוצי כרכרות סוסים,ולקרבות גלדיאטורים וחיות פרא,התיאטרון הרומי הכיל 4000 מושבים,הוא פעל כ  500  שנה בתקופות הקדומות האמפי שוחזר ומופעל כיום.

 

תגליות ארכיאולוגיות שנת 2009 : נחפרו המבצר,צפונית למבצר,דרומית לווילה,החפיר צפוני,כמו כן נתגלתה גת על פי הכתובת השומרונית משערים כי היא שומרונית,עם כיתוב לאל השומרוני.

 

במבצר חוזקה ונחפרה המרפסת בשטח שאינו נגיש לביקור על מנת למנוע התמוטטות בצוק,במגדל החיצוני של החפיר החיצוני שבו נתגלו שרידי המגדל המוסלמי בקדום, נמצאו הרולקות שהם חיזוק הטייח החיצוני,ומתאר קו החפיר כפי שהוא באמת .

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור