דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים גן החיות התנכי

 

הכניסה בתשלום ניתנת אפשרות לסיור מודרך בתאום.

אזור מלחה ירושלים  

איך מגיעים  בכניסה לעיר נוסעים בכביש בגין עד לקניון מלחה,אחרי שעוברים את הקניון פניה שניה ימינה לפי השילוט.

טלפון לתאום  6750130 - 02 , 6750125- 02

התצוגה פתוחה בימים א – ה בשעות 09:00-19:00 ,ביום שישי בשעות 10:00-16:30 ביום שבת בשעות 10:00-18:00.

מידע

גן החיות מיועד לילדים ולגדולים ,בתאום ניתן לקבל סיור מודרך בלוית הסברים ומידע על שוכני הגן, הגן משולט בשילוט מודרני מאיר עיניים,המכיל אינפורמציה עדכנית על כל חיה ומכוון את הקהל לכל נקודות האטרקציה  והשירותים השונים.
 

ספור גן החיות התנכי הירושלמי מתחיל ברחוב הרב קוק פינת הנביאים מאחורי מכללת הדסה.

 

 

ספור גן החיות התנכי הירושלמי מתחיל ברחוב הרב קוק .

גן החיות מכיל חיות ובעלי חיים מישראל ומרחבי העולם, הוא כולל חיות מסורתיות הנמצאות בכל גני החיות,ובעלי חיים מיוחדים ואף נדירים מהארץ ומהעולם,ניתן לראות בגן אוסף של זוחלים ובעלי כנף,בגן מערכת בריכות,מפלים ,ומשטחי דשא בשני מפלסים.

בגן החיות חנות מזכרות,מסעדה ומזנון,מקומות מנוחה להורים וילדים,גן שעשועים ופינות ליטוף, רכבת במסלול מעגלי בלוית הסברים ומידע בימי השבוע ולמתקשים בהליכה רכב שרות להסעות ,בתוספת תשלום ניתן לצפות בסרט תלת מימדי על חיות באודיטוריום,מרכז מבקרים בתיבת נח, גן פסלים ופינות מנוחה.

סיפורו של גן החיות התנכי בירושלים

גן החיות הירושלמי הוקם בזכות הזואולוג פרופסור אהרון שולוב בשנת 1940, הוא נבנה באזור רחוב הרב קוק של ימינו באזור של בית ספר סליסברג הקדום מאחורי מכללת הדסה של היום , עקב בעיות עם שכני גן החיות עקב הרעשים וריחות ניחוח הזבל וריח קציר הועבר הגן בשנת 1941 לשכונת שמואל הנביא.

בתחילת הבעיות לקראת הקמת מדינת ישראל התקבלה החלטה להעביר את גן החיות בשלישית לגן הבוטני בהר הצופים ,גן זואולוגי בתוך גן בוטני חישבו על הסיטואציה, החיות הועברו בתאריך 17.12.1947 ,במקום הוקמו כלובים אך חלק מהחיות נכלאו בגדרות ארעיות אשר נמתחו בין עצי החורשה .

מיד לאחר שהועברו כמאתיים חיות שכללו חיות טורפות כמו נמרים ואריות ,פיל,דובים קופים ועוד.

מיד לאחר העברה וסיום מלחמת השחרור , נחתמו הסכמי חתימת הנשק והמובלעת של הר הצופים וגן החיות נכנסו והוקפו בשטח מפורז ואז החלה הבעיה העיקרית מזון לחיות וטיפול רפואי לחיות המבועתות מירי והמשך הירי למרות הסכמי הפסקת האש.

סיפורי בדים שסופרו מדוע לא נפגעו האריות הנמרים והדובים מהירי ,כי כאשר שמעו שריקת כדורים רצו לטרסת אבן סמוכה נשכבו מתחתיה והרימו שוב את ראשם כאשר הפסיק הירי וחזרו לעיסוקם החיפוש אוכל.

מעט בנושא האכלת החיות בשנים 1948-49 , השיירות החוקיות אחת לשבועיים אשר עלו להר בחסות האום הביאו עמם מעט אוכל, אך הבעיה העיקרית, הייתה הטורפים הגדולים , בתחילה הוקרבו הסוסים שהיו בגן מתקופת שלטון הבריטיים,לאחר מכן החמורים של תושבי הסביבה ,לאחר מכן הקופים וכשכל אלו נמוגו , התחילו שוטרי הצבא העברי לצוד עכברושים בעבור החיות אך זה רק חלף בין סדקי שיניהם

התחכמו שוטרי חיילי המקום וקנו חמורים מתושבי הכפרים הערביים בסביבה , כל זאת נתגלה לחיילי הצבא הירדני שהגישו מחאה לאום , האום החל לחקור והגיע להסכמה עם הירדנים לאפשר להוריד את יתרת החיות הסובלות לשטח העיר ירושלים, סוכם כי שני מסגרים יעלו ויפרקו את הכלובים ,הם הועלו ברכב של האום מכוסי עיניים ,פרקו את הניתן לפרוק מהכלובים ,בנו כלובי העברה ולאחר שבועיים הועברו בשיירה שירדה מההר למחנה שנלר.

קוריוז נוסף, לתקופת הרעב של החיות, היה הדוב הסורי שיצא בעת רעב לסביבה, אכל וחזר למגוריו זאת נתגלה כאשר הוא טרף את החמור שנקנה בעבור האכלת האריה ,מזל שהאום היה בשטח והוא עשה שלום בין החיות.

ועוד קוריוז נוסף תדר קשר קבוע נשאר בין גג ההסתדרות ברחוב שטראוס לבין הר הצופים וכאשר כאבה לאריה הבטן נוצר קשר עם פרופסור שולוב ועל פי תאור השוטרים חיילים הוא היה מציע טיפול לחיות הסובלות,הרבה שערות לא נותרו בראשו של הפרופסור בתקופה זאת.

 
 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור