דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עינות עמינדב ועין חינדק

 
עינות עמינדב ועין חינדק
מסלול שצריך לדאוג לאיסוף בנקודת הסיום בעין חינדק.
דרך ההגעה : בצומת קריית מנחם - בית החולים הדסה עין כרם פונים לכיוון המושבים אורה ועמינדב. עוקפים את המושב עמינדב משמאלו  עד לאנדרטת יד קנדי, נקודת היציאה חניון חרבת סעדים.
 
שביל מוליך ליד חלקת הארזים,בהליכה קצרה שני מעיינות ,המרוחקים 250 מטר זה מזה,מעין אחד בצד השמאלי,והימני מוליך בשביל לאורך מנהרה המוליכה אותו לבריכת אגירה.
 
בתקופה האחרונה ערכה קקל שינוי במסלולהיורד מחירבת סעדים לכוון עין חינדק, בדרך כלל היתה ירידה תלולה ישירה מעין עוזי בכניסה של מושב אבן ספיר לעין חינדק,השביל העכשבי הוסיף כשני קילומטר לדרך לעין חינדק ולאחר מכן לעין תמנר,הירידה לשביל מתחילה כקילומטר בסיבוב הכביש, לאחר תחילת הנסיעה על הכביש של אבן ספיר ,סימון שבילים אדום וירידה ארוכה עד למעיין.

250 מטר מזרחה ממוקם מעיין תמר,המים הנובעים,נקווים בתוך בריכה מימי השלטון הביזנטי,לידם שני ספסלי ישיבה ופינה מוצלת,חוזרים לשביל,ויורדים בהמשך הדרך מעיינות עוזי,אחד מזרים את מימיו לאורך השנה לתוך בריכת אגירה, המקום מוקף בצמחיה סבוכה,והשביל ממשיך למעיין עין חינדק.
 
ישנה בעייתיות בהחניית הרכבים,השביל שיצא מחנית בית החולים לכניסה למושב אבן ספיר נחסמה,ולכן צריך להמשיך לרדת ולהכנס בכביש ללכניסה למושב,ישנה יציאה דרך לולי הכפר בשביל נגיש לרכב פרטי אך קשה ביותר לאוטובוסים.

מעין עין חינדק
ליד המעיין ממוקם חניון לפיקניק ומנוחה,
תרגומו של השם חינדק היא תעלה או נקרה,בעין חינדק שתי ניקרות המנקזות את מימיהם לבריכת אגירה,כדי להגיע למנהרות יש לרדת בגרם מדרגות קטן לבריכה גדולה, שאורכה כ- 30 מטרים ועומקה כ- 3 מטרים.פתחי המנהרות, שגובהן כ-2 מטרים, נמצאים בדפנות הבריכה ומלאים במים עד למחצית גובהן. תוצאה זאת הושגה,  הודות לסכר מלאכותי, שהגביה את מפלס המים ,בכדי להשיג את הגובה הדרוש להולכת המים לחלקות המעובדות.
 
אורכה של הניקבה הדרומית 55 מטר,גובהה שלושה וחצי מטר ורוחבה שני מטר,הכניסה כרוכה בזחילה דרך פתח קטן לתוך זרימת המים שעומקם בסביבות מטר וחצי,ניתן לעבור את הניקרה וישנו פיר אורור, אך מסוכן קמעה.
 
אורכה של הניקרה המזרחית כעשרים מטר,גם אותה ניתן לבקר,גובה 2 מטר,לאחר שהמים הגיעו לבריכת האגירה הם כוונו בתעלות לחלקות הגידול החקלאי,לאחר ביקור בניקבות ניתן לפוש וישנם אף ספסלי מנוחה.
 
כאשר ממשיכים צפונה לסוף החלקות החקלאיות ,פוגשים קיר גדול,קיר זה היה שייך למערכת השקייה ,ותפקידו היה לתמוך בסחף האדמה כסכר,גובהו של הקיר תשעה וחצי מטר,אורכו 45 מטר,והוא בנוי משורות אבנים המחוברים בטיט,במרכז הקיר היה פתח שהעביר את עודפי המים לכוון הנחל הסמוך.
.

 
 
 
בניית אתרים - שרקור