דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

אמסטרדם המוזיאון היהודי Joods Historisch Museum

 

כתובת   Jonas Daniel Meijerplein 2 – 4 , תחבורה תחנת מטרו בתחנה המרכזית יורדים בתחנת  Waterlooplein   או בחשמלית בקווים 9,14, מהתחנה המרכזית, המוזיאון פתוח יומי בשעות 11:00-17:00

 
מתחם המוזיאון להיסטוריה יהודית של יהדות אמסטרדם , מורכב מארבעה מבנים ששימשו  בתי כנסת אשכנזים היכרויות מהמאות ה 17 -18 , המוזיאון המציג אובייקטים יהודים דתיים,  תרבותם וסיפור היהדות בתקופת  כמו גם אמנות יהודית, חפצים היסטוריים,  חייהם בעיר אמסטרדם  במצגות מולטימדיה וחפצים.
 
המוזיאון נפתח בשנת 1987, מרכז בתוכו מסמכים תמונות ומצגות של חיי היהודים בעבר ברובע היהודי, ושיקום בית הכנסת האשכנזי במקום, התצוגות מתמקדות על הזהות היהודית,הדת היהודית,התרבות היהודית,וההשפעה על חיי התרבות ההולנדית והיהודי יחדיו.    


הספור המעניין הוא ,יחסם של יהודי גרוש ספרד ופורטוגל ,שהגיעו ראשונים לאמסטרדם שבה התבססו והתעשרו, אל מול קהילת היהודים האשכנזיים ,שהגיעו ממזרח אירופה במאה השבע עשר ונחשבו לקהילה ענייה,חלק מבני הקהילה הספרדית ,התרעמו על התחרות המסחרית ,של בני הקהילה היהודים החדשים ,אל מול היהודים "הוותיקים",שהתכנסו בעצמם בבית הכנסת הפורטוגזי.

 

הקהילה האשכנזית באמסטרדם שהגיעה במאה השבע עשר, הקימו ארבעה  בתי כנסת לצרכיהם,חופש הדת באמסטרדם ,גרמו לקהילה היהודית לשגשג מבחינה דתית,עד אשר הגיעו הנאצים הצוררים,וחלקה הגדול של הקהילה נשלח למחנות ההשמדה,רכוש בתי הכנסת ותשמישי הדת נשדדו , כמו בתיהם של היהודים שנשלחו למחנות.

 

כאשר הסתיימה מלחמת העולם השנייה,נותרו בכול הולנד כעשרים אלף יהודים,רק בשנת 1987 החל מסע שיקומם של ארבעת בתי הכנסת האשכנזיים באמסטרדם,בתהליך השיקום שולבו אלמנטים של זכוכית וקונסטרוקציה של ברזל , עד שנוצר המוזיאון להיסטוריה יהודית של יהדות אמסטרדם .

 

כיום המוזיאון מתעד כארבע מאות שנים של מגורי יהודים באמסטרדם,בין יתר המוצגים מוצגים ארונות ספרי תורה מהמאה השבע עשר,עבודות של האמנית שרלוט סלומון היהודיה גרמנית שיצרה בין השנים 1917-43 .

 

בבעלות המוזיאון,בית קפה כשר ,המספק גם ארוחות קלות שאינן יקרות.

.
 
 
 
בניית אתרים - שרקור