דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מזוריה העיירה ג'יצ'יקו Gizycko מצודת בוין Boyen Fo

 

מצודה ואחוזה פרוסית שמורה ,שהוקמה על מנת להגן על התעלה שחצתה את העיר, שהחלה להיבנות במחצית המאה השמונה עשר, דוגמא מיוחדת של הקמת אתר מבוצר פרוסי שהוקם ביוזמת ותכנון שר המלחמה הפרוסי הרמנה פון בוין.

בתחילה נקראה המצודה Feste Boyen ,שטחה של האחוזה שצורתה כוכב, שבמרכזה המצודה היה כמאה דונם, שורת ביצורים וחומה שגובה חמישה מטר ואורכה כשלושה וחצי קילומטר המקיפים את החצר העיקרית.

מסביב לחומה נחפר חפיר יבש ומסביבו סוללות פנימיות וחיצוניות , שש מעוזים (ביצורים) הוקמו בפינות שנשאו את שמותיו של הגנרל שר המלחמה :ליאופילד,לודוויג והרמן, יתר המעוזים נקראו על שם הסמלים המלכותיים שהופיעו על מגן המשפחה : חרב, חוק ואור.

במחצית המאה השבע עשר נוספו שני אגפים תחתונים למצודה ,אך הם אבדו בשריפה במאה השמונה עשר, ומגדל עגול שאבד בסיום מלחמת העולם השנייה, בתקופה שלפני המלחמה חוברה המצודה והטירה למתחם הגנה אחד.

הטירה המלבנית בת הארבע קומות , שימשה כמלון לאחר המלחמה , במחצית המאה התשע עשר, נבנה הגשר הייחודי מעל תעלת Luczanski Canal ,שכמותו קיימים רק שנים באירופה, אורכו של הגשר כעשרים מטר ורוחבו כשמונה ומשקלו מאה טון, הגשר נבנה על מנת להקל על הקשר בין המצודה לעיירה , מנגנון ההסטה של הגשר (לא הרמה) לצד בעת פתיחתו למעבר סירות הופעל בידי אדם אחד.

הכניסה למצודה מאובטחת על ידי שערים בעלי שתי כנפים שעליהם עיטורים ניאו-גותיים, השער הראשי, המכונה שער ג'יצ'קה, הוא הבולט ביותר בין הכניסות למצודה , כניסת המים מצדו של אגם ניגוצ'ין ,הובטחה בעבר על ידי שער המים, שנמצא מחוץ לשימוש מאז פתיחת קו הרכבת ,והתעלה המים כוסתה, החלק הפנימי של שער מגדל המים היה חדר נשק, לידו מבני אימונים, אורוות, חנות נפח, בתי מלאכה,  ותחנת יונים מובילה שאיכסנה עד 700 יונים, בשנת 1855 סיימה המצודה את תפקידה ההגנתי .
 
מצודת בוין, מעולם לא נכבשה, משמשת כיום כמרכז בידור בקיץ,  בנוף הציורי של האמפיתיאטרון, מתקיימים קונצרטים ופסטיבלים שונים, כמו למשל השאנטיות בג'יצ'יקו המפורסם ושירה ימי. במתחם ממוקמת אכסניית נוער, מוזיאון, מועדון אופנועים וינטאג, מועדון צלילה ותחנת רדיו .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור