דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין פומרניה חצי האי הל עיירת נופש וולאדיסלאוו Wl

 

עיירה שנוצרה מחיבור הכפרים צטניאבו ,קטנאו, ופוצ'רנינו וכפר הדייגים והנמל של Velaves , הקמתה נועדה ליצור תחרות של נמל סחורות ודייג לעיירה ספוט , התיירות בעיירה הוקמה בתחילת המאה העשרים, על מנת לשווק את חופי החולות הזהובים של האזור לרחצה וסיורים, בעת הסיור כדאי גם לטפס למגדל הדייג על מנת לצפות על הנוף.

בעת השהייה כדאי לבקר בהלרובקה, המשמש מרכז הזיכרון לגנרל יוזף הולר וצבאו הכחול שהקימו את העיירה , או סתם לעלות למסע דייג פרטי על סירות באזור .

עיירה הממוקמת ליד ויסטרזביה גורה ,היו מהווה אתר נופש שנוצר מחיבור שני ישובים סמוכים ,הכוללים את רובע Kussfeld ואתר הנופש Jurata שנוצרו בתחילת המאה העשרים.

כאשר חובר חצי האי לרשת מסילות הברזל ,שהפסיק את תלות ההגעה למקום אך ורק דרך תובלה ימית מהערים הסמוכות כמו גדנסק מסע שהי תלוי בתנאי הים לארוך עד עשר שעות למרות שעד היום חלק מהמבקרים והתיירים מעדיפים אמצעי תחבורה ימי להגעה לאזור הנופש.

למעשה אופיו של כפר הדייגים והנמל בג'סטארניה ,ניכר עדיין בעת המעבר בסמטאות של החלק הישן שבהם בתי הדייגים ,שבחזיתם קפלות קטנות עם קדושים האמורים לשמור על חייהם בעת יציאתם לעבודתם בים.

גם הכנסייה הממוקמת בכפר ,שנבנתה בסגנון נאו ברוק, בתקופה שבין שתי המלחמות הגדולות, המתאפיינת באלמנטים עיצוביים פנימיים הקשורים לים ובצבעים כחול ולבן הקשורים גם כן לנושא הים, ובקשריהם של הדייגים למוטיב הים והתפילה למסורתם, דוכן התפילה מעוצב כסירה השטה בגלי ים סוערים , לכנסייה ויטראז'ים ציוריים, ועל הקירות מבפנים פרסקאות וציורי קיר, המגדל המרכזי בכנסיה מתנשא לגובה 47 מטר.

צמוד לכנסייה בית קברות שבו טמונים ומונצחים ,דייגים בני המקום שנטרפו בידי גלי הים גם המצבות מעוטרות באלמנטים הקשורים למוטיב הימי.

על גבעה סמוכה ושאיננה גבוה במיוחד ניצב מגדלור חדש בגובה 13 מטר, שנבנה בשנות החמישים במקום זה שהופצץ במלחמת העולם השנייה, השולח את קרן הפרוז'קטור לרחבי הים מסביב בלילות, מכוון שהכפר הוא של דייגים , נבנו בו שלושה מוזאוניים המציגים את נושא הדיג והים , שיטות העבודה היום יומיות ,מכשירים ודגמי סירות טיפוסיות לאזור.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור