דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק פומרניה חבל קשוביה Kaszuby

 

אזרחי העיר גדנסק הראשונים בני השבט הקשובים Kaszuby ,החיים באזור העיר גדנסק הנחשב עד היום כאזור האטונומי Kashubia (העצמאי) ,המגדיר את העיר גדנסק כבירתם הבלתי רשמית, לקשובים דיאלקט כשפה משלהם )זה איננו ניב ) ואיננה השפה הפולנית שפה השייכת לקבוצת השפות הסלביות, שפה זאת רשומה עדיין בפולין כשפה אזורית רשמית ,המחולקת ל 76 דיאלקטים שונים שחלקם אינם מובנים אלא רק בשפתם.

מילים בשפה הקשובית נחשבים כחלק ממורשת יצירת השפה הפולנית העתיקה, למרות זאת אין אפשרות לפרש בשפה הקשובית ,מילים ברי שימוש בשפה הפולנית, מרכז לשפה הקשובית ממוקם ברחוב 20-23 Ulica Straganiarska .

בני שבט הקשובים החיים באזור קשוביה שבצפון פולין באזור העיר גדנסק, אנשים הקשורים לאדמה ולמסורת העוברת מדור לדור באדיקות ,הם אנשים חביבים וידידותיים אך נעלבים במהירות, תחביבם וסימן ההיכר היא קופסת הטבק שנעשתה בידיהם והמכילה עלי טבק בארומה ייחודית להם, הקשובים אנשים האוהבים את הטבע והאגמים, המצוי בשפע באזור מגוריהם , בעלי פולקלור טקסים ומסורת ייחודים משלהם ובעלי זהות והשתייכות לאמונתם השבטית .

השנה החקלאית הקשובית נקראת קלוב Kaszubski נחלקת לשלוש עונות : אביב ,קיץ וחורף ,של עבודה קשה ומנוחה תקופות של שמחה וצער, תוך הקפדה לחיות על פי הכללים הנוקשים הכוללים : הוראות לסדר הפעולות והעבודות לבית ולשדות החקלאות , הכללים כוללים גם תפילות וסגידה לפטרונים הקדושים, וחגיגות ימי הקודש .

בני העדה מדברים בעיקר בשפה הקשובית בינם לבין עצמם, במהלך ישיבות, כנסים, במוזיאונים או במסעדות האוטנטיות שלהם, ברור מכך שגם רומנים ושירים נוצרו ונכתבו בשפה הקשובית, למרות שאין להם הימנון אלא שני שירים המאפיינים אותם ,סמלם של הקשובים המופיע על הדגלים ,המחולקים לצבעים שחור כפס העליון וצהוב בחלק התחתון הוא דרקון שחור , העם הקשובי אוהב תרבות ויש בו עושר רב בחיי העדה.

דוגמא למסורת הייתה ,אחיזת זר ענפי ערער או ליבנה, בתקופת שלפני חג הפסחא והשבוע הקדוש הנקרא Jastre,על ידי הבנים הצעירים , האוחזים בענפים ומצליפים על רגלי הנערות, למרות הכאב מההצלפות מאמינות הבנות כי ככול שהתאפקו (עמידות לסבל) או חבולות יותר ,מעמדם אצל הצעירים יהיה רב יותר והם יחוזרו יותר.

מנהג נוסף של הצעירים היה להתגנב לחדרי הנערות ולשבור עליהם ביצים ביצה אחת או שנים תוך צעקות על מספרם ,על מנת למרוח אותם עליהם (כמו מנהג צביעת משחת השיניים במחנות תנועות הנוער שלנו) .

תחילת חג האביב נחגג במחצית חודש מרץ ביום הנקרא Grzegorza , שבו כאילו חוגגים את סיום החורף הקשה וגירושו , במנהג שבו צעירי הישוב ,נושאים בובת אישה מסביב לכפר, המייצגת אישה שטבעה בחורף הקשה הצעירים מלווים את התהלוכה בקריאות שמחה לקראת האביב.

בתקופת הפסחא מתרכזות הנשים בבישול לקראת החג ובצביעת ביצי פסחא תוך שימוש בצבעים : חום, ירוק, כחול ואדום ,ביצים אלו מחולקים לשכנים וחברים, תוך הבעת משאלה יום השישי הטוב נחגג בצום , פעמוני הכנסייה דוממים והוא מייצג יום אבל כמו יום כיפור שלנו.

יום חג נוסף הוא הטקס ביום Wielgo Sobota, שבו טובל עצמו הקשובי בנחל או באגם כסמל בריאות והגנה כנגד מחלות לשנה הקרובה , בעת הסעודה בחג הפסחא ,ניתן היה להבחין על שולחן הארוחה ,בעושרו או באי עושרו של הקשובי ,על פי המבחר של המזון שהוגש לשולחן .

מסורת הבגדים והתלבושת האופיינית בטכסים וחגים לבנות העדה היא ,השמלה המסורתית הנלבשת בחגים הכוללת: חצאית רחבות שאורכם עד הברכיים בצבעים כחול, ירוק או אדום עם פסים שחורים ,ומעליהן שביס לבן מעל תלבש האישה חולצה לבנה רקומה בצבעי זהב ומעליה וסט קטיפה שחור עם רקמת זהב, הגברים לעומתם ילבשו מכנסים לבנים וחולצה לבנה שמעליה גם אפוד קטיפה זהוב ומעליו מעיל כחול בחוץ אדום בפנים ארוך רקום באלמנטים צבעוניים ,ועל צווארם מטפחת אדומה כמו עניבה על ראשם מגבעת שחורה עם סרט אדום ופרח אדום.

המזון והמאכלים הקשובים מבוססים על חומרים מהטבע במנות מסורתיות תוך שימוש בדגים ובבשר ובעיקר בבשר אווזים , כופתאות לקציצות ,או כיסונים ממולאים, וקינוח של עוגות ועוגיות כמו שבלולים וכדומה ,העשויות מקמח שמרים עם צימוקים תוצרת בית אפילו במסעדות הקשוביות ובבתים, עוד במנות הקשוביות מרקים עם פירות יבשים (הנקראים ליבנה) ופטריות, קינוחי תותי שה כחומר גלם או בשלמותם.

חלק מהטקסים נחגגים על ידי חלק מהמשפחות הקשוביות , ניתן לראותם בחגיגות חג הפסחא בעת ביקור תיירותי בפארק האתנוגרפי הקשובי ב Wdzydzach Kiszewskich שם ניתן לצפות בהכנות ולטעום מהמאכלים המסורתיים , להתבונן בצביעת ביצי הפסחא ולחזות בטקסים ובהופעות העממיות.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור