דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קיבוץ גזר עמק איילון

 

סיפור ההתיישבות באזור החל לפני כאלפים שנים של שבטי הייבוסי, החיווי האכדי הבבלי ועוד .

בשנות העשרים של המאה הקודמת חל בלבול בהבנת מיקומה של גזר, במיקומה החדש לבין ישובים קדומים שיישבו את המקום , אדמות אבו שושה (גזר כיום) נרכשו בידי הברון רוטשילד לאחר גמר החפירות בתל ובסביבתו ,מכר רוטשילד את השטח שמסביב לתל ליהודי פרטי שמכר אום לאחר מכן לחברת מכבים.

בשנות העשרים שווקה חברה ההשקעות המכבים הקדמונים מאנגליה ,שרכשה את האדמה בשנת 1925 , בניסיון למכור חלקות מתוך השטח שרכשה על מנת לחדש את הישוב העברי במקום, טקס הנחת אבן הפינה נחגג ביחד עם הנציב האנגלי הרבט סמואל,מכוון שהחברה לא הצליחה למכור את החלקות ,החכירה אותו לפלאחים ערביים בהנהלתו של איכר ממושבת מזכרת בתיה, מחברת מכבים נותרו מנשרים להקמת המושבה האנגלו יהודית לרגלי תל גזר.
 
בשנת 1941 רכש יהודי עשיר נוסף  עוד אדמות ליד התל וניסה אף הוא למכור חלקות בעבור הקמת היישוב היהודי גזר באזור, הרעיון נכשל וגם הוא החכיר את האדמה לערבים, אז רכשה הקק"ל את האדמה גם מידי היהודי וגם מידי חברת מכבים ,פרט לשטח תל גזר שנותר בידי פיקא שהצהירה כי ברצונה לבנות עליו מצבה לזכרו של הנדיב הידוע רוטשילד.

סיפור הקמת קבוץ גזר מתחיל בשנת 1945-6 ,על ציר הדרך שבעמק אילון בואכה רמלה ,ביום העלייה על הקרקע נעזרו המתיישבים לעזרה מהקיבוצים חולדה ונען,בתחילה הקימו אוהלים צריף לחדר אוכל,צריף לכלים וגדר תיל מסביב למחנה הארעי ,שנה לאחר מכן זכתה חברת סולל בונה במכרז לסלילת כביש מחבר שאורכו כאלף שבע מאות מטר ,מהקיבוץ לכביש שבין רמלה לירושלים.

התיישבות של גרעין הדסה שכלל יוצאי גרמניה ואוסטריה, קיבוץ שהחל דרכו במסגרת איחוד הקבוצות והקיבוצים, של קבוצת חלוצים בוגרי תנועות נוער ,בעלי רקע חקלאי של בתי ספר חקלאיים חלוצים שלא נלחמו כאחיהם בביצות ובמחלות המלריה.

חלוצים שהתיישבו על קרקע פורייה במרכז ארץ ישראל , אדמתם הפורייה הניבה מיד כראוי וסיפקה להם משען כלכלי מתחילת דרכם ,אלא שהיו במעין בליטה במרכז שטח של כפרים ערביים , למרות זאת היו היחסים בין העמים על מי מנוחות ,עד שההסתה כנגד היהודים בכללה עלתה וגעתה .

בליטה יהודית זאת שנוצרה ,כתוצאה מאי הסכמת המנהיגות היהודית ,לתוכנית החלוקה של האו"ם לארץ ישראל ,שנלחמו קשות על מנת להחיל את הריבונות היהודית על השטח וגרמו למשרטטי המפות באו"ם, לשנות את קו החלוקה ולהכניס את קבוץ גזר לתוך השטח היהודי בחלוקה.

הגדילו לעשות חיילי הארגונים הצבאיים היהודים ,בקבעם טרם הקמת המדינה עובדות בשטח שמחוץ לציור שעל מפות החלוקה ,בכבשם חלק מהאזור והצבת כוחות על תל גזר ואל קובב הערבית ,הלא היא משמר איילון של היום.

בתחילת המלחמה נותרה גזר בשקט ובשלווה ,למרות הקרבות מקיזי הדם במנזר לטרון ובמבואות רמלה שבסביבתה , מכוון שגזר הייתה בשולי הקרבות לא ניתנה הדעת במלא הרצינות לתכנון הגנתה בעת התקפה לבצרה או לספק לאנשי הקבוץ מספיק נשק ותחמושת להגנתם, לתושבים נאמר כי כוחות של הצבא יגיעו לעזרה בעת צרה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור