דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

כרתים כפר האורגים אנויה Anogia דרום האי

 

נסיעה מערבה על האוטוסטרדה לכוון העיר רתימנון , ניתן להגיע לאנוגיה מאחת היציאות ממש לפני הרקליון, כשמגיעים מכיוון רתימנון, המרחק בין הרקליון לעיר רתימנון 79 קילומטר, אנוגיה ממוקמת 36 קילומטר דרום מערבית להרקליון כ 52 קילומטר דרומית-מזרחית לרתימנון.

הכפר אנויה שפרוש שמו הוא המקום הגבוה,ממוקם בגובה 750 מטר בשלושה מפלסים ,על מורדות הר הפסילוריטיס Psiloritis,שגובהו 2456 מטר , עקב כך בתקופת החורף מתכסה הכפר במעטה שלג .

בשיטוט בסמטאות כפר אורגים שנשאר במתכונתו הישנה ,כולל תלבושות התושבים, חולפים על פני בתים אוטנטיים שבחזיתם מוצגים השטיחים הרקומים ,במתכונת המסורתית של האי, בבתים רכונות נשים קשישות ואורגות או רוקמות ,לשם עזרה בפרנסת הבית ,בעת שהמבקר עוצר להתבונן תנסה הקשישה למכור לכם את מרכולתם ,תוך פריסתם בפניכם , לכול משפחה הסגנון שלה העובר לאורך הדורות .

במהלך השיטוט ניתן לעצור בטברנות ובחנויות הזעירות, לרכוש גבינות דבש או שמן טעימים, להרים כוס ראקי מסורתי ,לנסות להיכנס למוד של התבוננות בחיים מהצד יחד עם זקני הכפר היושבים בפתחי הטברנות ,במיוחד בטברנה שבכיכר סנט ג'ורג המרכזית והפצפונת , שמתחת לעץ התות ,לנגוס בגבינה שנרכשה בחנות הצמודה לטברנה ,ולהרים לכבודם של הזקנים ,כוס לחיים או כוס קפה מריר וחם.

ניתן גם לסעוד במסעדה שבכפר אוכל מסורתי ואוטנטי הייחודי לאזור , המשתמשים בחומרי גלם הגדלים בכפר שלהם על פי טענתם ארומה המיוחדת לגידול חקלאי בגובה רב, של ירקות וצמחי תבלין , בתוספת מאכלי הבשר עם המנה המפורסמת antikristo ,שהם חלקי כבש שונים שבושלו בקדירה, פסטה עם גבינת ריקוטה .

בתקופת הקיץ , בשבוע הראשון של יולי ,נערך פסטיבל המוזיקה Yakintheia המסורתי בכפר הנודע בחיבתו למוזיקה ,בתיאטרון הפתוח מהאבן שבקרבה לכפר, מכוון שאחד מבניו שנולדו בכפר ,הוא המוזיקאי והזמר Vasilis Skoulas ,המכונה הזמיר של כרתים ,שביתו הניצב דרום הכפר משמש מעין מוזיאון לזכרו , בביתו מוצגים תחריטי עץ שיצר אביו של המוזיקאי Alcibiades Skoulas.

מי שמגיע עם אביו לביקור שיפקח טוב את עיניו כי היבדוחות המבוגרות הלבושות שחור, ינסו להשאירו בכפר עימם ,תוך הצגת פלפולי עיניים מרשימה וזאת למה, כי במהלך מלחמת העולם השנייה ,טענו הגרמנים כי תושביו של הכפר פעלו כנגדם בהשראה בריטית ,לטענת הגרמנים לאחר חטיפתו של הגנרל הגרמני קראייפה והעברתו לאנוגיה, לפני שהועבר דרך חופי דרום רתימנו לאפריקה ,על מנת להעניש את תושבי הכפר הגרמנים אספו את הגברים ויירו בהם ושמונה מאות בתי הכפר הועלו באש, צלקת הטמונה במעמקי הלב של התושבים.

בכפר הסמוך Zoniana ,ניתן לבקר במערת נטיפים הנקראת החור של ספדוני Hole of Sefendoni ,אחת מכמה מערות שחלקם עדיין לא נחקרו באזור.

האזור שליד הכפר אנוגיה, שימש כמקום פולחן חשוב מאוד בעת העתיקה, ממוקמת מערת אידון אנדרון Ideon Andron, במורדותיו המזרחיים של הר אידה פסילוריטיס, שברמת נידה הסמוך , מרחק המערה מאנוגיה ,הוא 24 קילומטר , על פי סיפורי האגדות, המערה בה גדל ראש האלילים זאוס בילדותו בסמוך למערה נמצא עדיין המעיין הקדוש למינואים ואחוזתו של זומינטוס Zominthos, מהתקופה המינואית.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור