דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הרקליון מזרקת מורסיני Fontana Morosini

 

מזרקת מורסיני ממוקמת בסוף השוק שברחוב 1866 שתחילתו בכיכר מזרקת האריות . 

המזרקה הוקמה ותוכננה בידי פרנצ'סקו מורוסיני ובעזרת מהנדסיו על מנת להביא מים עקב המחסור למים בעיר, כתוצאה ממחסור במעיינות בעיר והתלות המתמדת של העיר ובורות המים במימי הגשמים ,מורסיני הקים אמת מים שאורכה 15 קילומטר ממרגלות בהר יוקטס , חלקה של האמה, תת קרקעית וחלקה מעל לקרקע ,העבודה להקמת המפעל נמשכה 14 חודשים, והסתיימה בשנת 1628, המזרקה והמאגר מתחתיה ,היא הסיום של האמה אגן , המים היו אמורים לספק כעשרת אלפים חביות מים ביום .

המזרקה הראשי בתחתית במזרקה ,מורכב משמונה חצאי מעגלים (אונות) שמהם מילאו התושבים את כלי המים שלהם, על האונות תבליטים של סצנות ומוטיבים מהמיתולוגיה היוונית בעיקר של יצורי ים כמו דולפינים, נימפאות וטריטונים , בנוסף על כול אונה יש תבליט של מגן של המשפחות האצילות בוונציה , של הדוכס חברי המועצה ומורסיני .

במרכז האגן ניצב קן שעליו יושבים ארבעה אריות המתיזים זרם מים מהפה, המים המושפרצים אינם מוזרמים במשאבות ,אלא המתכננים יצרו מפלס באמה עם הפרשי גובה שגורמים למים לזרום לפיות האריות והחוצה.

אריות אלו מסמלים את סמלה של העיר וונציה וכוחה , על ראשם ניצב בעבר פסל שיש ענק של האל פוסידון ,אך הוא נעלם ברבות השנים ואין יודעים מתי ולאן, כאשר הגיעו השליטים העותומאניים החדשים הם קדחו חורים באונות של האגן ,על מנת לאפשר למאמיני הדת המוסלמית לשטוף את רגליהם וידיהם בטרם יכנסו לתפילה במסגד, אז גם הוקפה המזרקה בעמודי שיש ,על המזרקה נוסף שלט עם אותיות מובלטות בזהב לכבוד הסולטאן שבו כתוב

במהלך התקופה הטורקית נקדחו חורים באונות המזרקה לצורך שטיפת הפנים הטקסיות, הידיים והרגליים המוסלמיות לפני שנכנסו למסגד להתפלל. בשנת 1847, על פי החלטת הממשל הטורקי, התווספו עמודי שיש למזרקה ותוחמים אותה. בחלקו העליון הוצבה לוח שיש עם הכיתוב המוזהב "מזרקת עבדול מכית", לכבוד הסולטאן Fountain of Abdul Mecit .

בתחילת המאה העשרים שופצה המזרקה והוחזר לה המראה הראשוני כפי שתוכננה, והוחזרו לה יכולות התזת המים , כיום מנסה העירייה לגלות ולהציג את מערכת האמה התת קרקעית לטובת התיירים על מנת שיתרשמו מהמפעל להבאת המים ולא רק מהמזרקה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור