דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

כרתים הרקליון Heraklion כיכר Saint Catherine Squar

 

לכיכר סנט קתרין מגיעים בהליכה לאורך רחוב Vikela Street וממשיכים ברחוב Agiou Mina Street הליכה של חמש עד עשר דקות ברגל, בכיכר ממוקמים קתדראלה ושתי כנסיות , קתדראלת Saint Minas או בשמה השני Agios Minas, משמאלה הכנסייה המכונה הכנסייה הקטנה של Saint Minas שהייתה הכנסייה המקורית לפני שנבנתה הקתדראלה ,כנסייה שנבנתה לאחר הכיבוש העותומאני במחצית המאה השמונה עשר,לידם משמאל ומאחור כנסיית אגיה יקטריני Agia Ekaterini , קתרין של סיני.

בזיליקה שנבנתה במחצית המאה השש עשר, שימשה גם כבית ספר נודע לציירי מוטיבים דתיים בתקופת הרנסנס, ומקום ששימש כמקום לכתיבת ספרים בידי סופרים במאות השש עשר והשבע עשר, על קירות הבזיליקה ניתן לראות עבודות של Mikail Damaskinos .

סביב השם Minas קיימות אגדות ופולקלור השייך לשמות ילדים עזובים, על פי האגדות היו נשים לאחר הלידה בתקופת השלטון העותומאני ,היו נוטשים עקב קשיי חיים ועוני ,או בושה לידות לא רצויות , את ילדיהם על מדרגות הכנסייה , הנזירות היו אוספות אותם לבית היתומים של הכנסייה והיו קוראות לילדים על שם הקדוש Minas .

מעצם הבושה של שם ילדים נטושים ,נמנעו התושבים לקרוא לילדיהם Minas , וילדים שנשאו את השם הזה הוגדרו כילדים עזובים ,שננטשו על מדרגות הכנסייה ואף תושב הרקוליון לא היה מוכן ,שילדו יקרא כילד עזוב שנלקח מהרחוב.

מעט על סנט מינאס או מנאס

מינאס נולד במצרים במחצית המאה השלישית במצרים, בגיל הבגרות המיר את אמונת האלילים לדת הנוצרית , בבגרותו התגייס לצבא ושרת כקצין פרשים באסיה הקטנה, כאשר החלה רדיפת הנוצרים בידי קיסרי רומא , נטש מינאס את הצבא והתבודד במערה בהרים, עד אשר חזיון אלוהי התגלה לו ,ובהחלטה שאין הוא מפחד ירד מההרים והטיף לנצרות.

הוא נתפס ועונה בכלא ,על מנת שיחזור בו מאמונתו, הוא נגרר ערום לנקודת הוצאתו להורג על אבני המרצפות וראשו נכרת, לאחר מותו הכריזה עליו הכנסייה כקדוש מעונה, ומיד הוכרז בתקופה העותומאנית כפטרון של העיר הרקליון.

באי כרתים היו סכסוכים תמידיים בין האספסוף המוסלמי לבין הנוצרים, בשנת 1826 החל המון כזה לזרום לכוון הרובע הנוצרי במגמה לשחוט נוצרים, אך קצין תורכי בשם איאן אגא מנע מהם לבצע את תוכניתם, הנוצרים באמונתם טענו כי הקצין התורכי הוא הפטרון והקדוש מינאס בתחפושת, ששימש כמגן עליהם , בעת שיצא מאייקון בכנסייה ויצא להגן על חבר מאמיניו בהרקליון.

נס נוסף קשור על פי האמונה למינאס הקדוש ,שבעת הפצצת העיר והכנסייה בתקופת מלחמת העולם השנייה בידי הגרמנים, לא התפוצצה הפצצה בזכותו והכנסייה נותרה ללא פגע , פצצה זאת מוצגת כיום מחוץ לקתדראלה.

הרקליון קתדראלת Saint Minas או בשמה השני Agios Minas

קתדראלה שנבנתה במחצית המאה התשע עשר, לזכרו של הפטרון מינאס הקדוש, האגדות מספרות ,כי נזיר בכנסייה סימן את מיקומה על פי חזיון שבא אליו, מאחר ותקופת הבנייה הייתה בזמן השלטון העותומאני והמחסור בכסף, עצרו את תהליך הבנייה שהמשיך עשרים שנה לאחר מכן ,בזכות מגבית כספים שערכו תושבי העיר הנוצרים .

למרות זאת ,האגדות ממשיכות לתאר ,שכאשר הגיעה ספינה לנמל עמוסה בחומרי בנייה לכנסייה , היה מחסור בכסף לשלם לסוורים שיפרקו אותה, התגייסו תלמידי העיר ויצרו שרשרת אנושית ,שפרקה והעבירה את החומרים לאתר הבנייה, בניית הקתדראלה הסתיימה בסוף המאה התשע עשר, החגיגות לפתיחתה נערכו במשך שלושה ימים למורת רוחם של העותומאניים.

ברחבה שממול לקתדראלה קיימת פעילות יום יומית של מבקרים, הקתדראלה נחשבת לאחת הגדולות ביוון, צורתה כצורת צלב, עם צמד מגדלים תאומים, הכנסייה שסבלה מפגעיי, טבע נזקקה לשלושים שנה על מנת לבנותה מחדש בסוף המאה התשע עשר, על הקירות ציורים רבים של אייקונים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור