דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

כרתים אוכל יווני טיפוסי באי

 

ההיסטוריה הקולינרית של כרתים ארוכה ,מתוארכת מלפני שמונה אלף שנה, תושבי האי כרתים הראשונים כבר גידלו חיטה שעורה וביצים ורעו צאן, חזירים, עזים ואפילו פרות, כמה אלפי שנים לאחר מכן ,הם בייתו את הגפן ועץ הזית ,והכינו מבחר חומרי גלם שכלל ירקות ואגוזים, גרגירים וקטניות, ענבים, תאנים ורימונים, דגים, תמנונים, קיפודי ים ושבלולים, בשר כבש ובשר בני כרתים אף החזיקו דבורים לדבש.

למרות תקופות הכיבוש של היוונים, הרומאים, הביזנטיים והעותומאניים ,נראה היה שמאכליהם לא הותירו חותם עמוק במטבח הכרתי , יש הטוענים עי מי שאחראי על סגנון המטבח של תושבי האי ,הם דווקא אלפי האזרחים מהמוצא היווני ,שחיו בחוף המערבי של תורכיה .

שהוחלפו ויושבו מחדש באי ,במקום תושבים עותומאניים באי, לאחר מלחמת העולם הראשונה על פי הסכמי היישוב מחדש בהסכמי המעצמות ,אזרחים אלו הם שהביאו עמם מסורות של מטבח של אסיה הקטנה שהשתרשו בסגנון הבישול של האי, מאכלים כמו כדורי בשר, סיגרים וממולאים ברוטב עגבניות, פילאפים ורטבים שונים , חלבות, בקלאות ועוד.

יש הטוענים כי הרעב והמחסור באי בתקופת מלחמת העולם השנייה , יצרה מחדש את השימוש בחומרי הגלם המסורתיים ,כמו שימוש בדגנים, ירקות ושמן זית, ממש ארוחות בסגנון יווני מסורתי ,לאחר שהמלחמה נגמרה ורווח לתושבים , החלו הם להשתמש בבשר בצלייה , ואפיית מוסקות ופשטידות .

טבחי האי כרתים אינם מרבים להשתמש ברטבים מורכבים ,שלדעתם ,עשויים להסוות את טעמו של דג אפוי או תבשיל בשר, לרוב בעת הבישול ,לא יפזרו הטבחים תערובות של תבלינים או עשבים על המאכל ,כול זאת נובע בצורך לשמור על הטבע והטבעיות הטבוע בחומרי הגלם במאכלים המסורתיים ,בעת הגשת מנות עיקריות בארוחה, תבלין שנותר מתקופת השלטון העותומאני הוא הכמון ,שבו משתמשים בעיקר בחלק המזרחי של האי.

לצמחונים קיימות מנות נטולות בשר הנקראות Orfana ,כמו ירקות ממולאים באורז ולא בבשר טחון, המהדרים מוסיפים למילוי המלית ,חציל קצוץ, קישואים, בצל וגזר , לפעמים התבשילים בסגנון לדחוף פנימה כול מה שבידך ובל נשכך את הזיתים הנקראים tsakistes המפציעים בתבשילים מסויימים.

באביב תופס הארטישוק את מקומו כמאכל של כבוד בזכות מנת a la polita, המורכבת בתוספת גזר גמדי, ביצה, בצל, תפוחי אדמה, שמיר ולימון סחוט , או תבשיל הארטישוק עם שעועית או דגים מבושלים עם ארטישוקים.

הזיתים השחורים הם תוספת קבועה בעת לגימת כוס ראקי, כחלק ממנות בצלוחיות זעירות המוגשות להקלת הספיגה של הראקי או האוזו, ממש מלאכת אומנות ,בשתייה של משקאות חריפים אלו.

רוב המסעדות נקראות טברנה Taverna חלקם מתהדר בשם אסטיאטוריו Estiatorio שבהם יגישו גם סלטים , מזטים וגם ממולאים, מוסקה ,מקרוני עם בשר, הסלט היווני יקרא בדרך כלל דזאדזיקי, מסעדות עממיות הנקראות Ouzeri המגישות סלטים ,מזטים ומאכלים המיוחדים לאי כרתים.

מסעדות המתמחות בצליית בשר על גריל נקראות Psistaria שבהם ניתן למצוא מחוץ לבשרים הרגילים : שישליק או שוורמה הנקראים סובלאקי ,צלעות הנקראות בבריזולה, חלקי כבש ששם פאידאקי , על אלה ניתן למצוא גם דגים טריים צלויים ,מאכלי ים צלויים של קלמארי, תמנון, על הגריל צולים גם ארנב צלוי הנקרא Kouneli,יונים צלויים Pistounia, או נתח בשר חזיר Agriochiro.

לקינוח נתענג על הבקלאווה עוגיות הקאטיפי ,עוגות הנקראות בוגאצה Bougatsa , ועל מנת על מנת להורידם בהחלקה לבטן ,נלגום אוזו או ראקי ואולי איזה יין ,המעורב עם שרף מעצים הנקרא ורטסינה.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור