דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חאניה אגם קורנס Lake Kournas

 

אגם קורנס ממוקם כארבע קילומטר מהכפר מגיאורגיופוליס שבאזור חאניה בחלק המערבי של האי, בין גבעות המקיפות אותו, אל האגם מגיעים כאשר עוברים בכפר Georgioupoli נוסעים בדרך כפרית עד שמגיעים לטברנה Mathes taverna ,ממנה ממשיכה הדרך עד לאגם , לא להתבלבל משלטי חיצי ההוריה שהאגם במרחק 400 מטר ,לאגם ניתן להגיע מכול כוון.

כאשר מגיעים מהכביש הראשי (הלאומי) יש לשם לב לשילוט הירידה לכוון האגם ,כי התמרור לכוון הכפר קורנס אינו מסומן כיאות אבל הכביש הכפרי מוביל גם לכפר קורנס וגם לאגם שבקרבתו, נקודת הירידה מהכביש הראשי לפני הסימון לירידה לכפר גיאורגיופולי שעל כביש 75.

אגם קורנס הוא אגם המים המתוקים היחיד באי כרתים, אורכו כקילומטר ומאה מטר ורוחבו כתשע מאות מטר, אגם רדוד יחסית בנקודה העמוקה ביותר עומקו 22 מטר,בקיץ כאשר האגם מצטמצם נוצר מסביב לאגם רצועת חול המדמה חוף ניתן להקיף את האגם בהליכה שאורכת כשעה ,לאורך היום משנים מימיו את גוונם לצבעים שונים, ניתן להפליג בסירת פדלים או לערוך פיקניק על גדתו.

לאגם שני מעיינות בחלקו הדרום מזרחית, מעיינות המכונים העין, מימי האגם נקווים מגשמי החורף הזורמים בערוצים מההרים שמסביב, חלק מהזרימה נסתרת מתחת לשכבות סלע גם בהמשך הזרימה לים, האגם משמש ביתם של ברווזים, צלופחים, דגי זהב , נחשי מים ומין נדיר של טרפין דו צבעוני עם קליפה.

מסביב לאגם טברנות עם שילוט באנגלית ורוסית ,שמשיות וכסאות נוח , לילדים חוויה להאכיל את הברווזים והצאצאים לפעמים הגעגוע שלהם משגע , למרות שהחוף נעלם בעונת החורף חלק מהטברנות נשארות פתוחות.

אגם קורנוס אוצר אגדות שנוצרו לאורך השנים עבורו , אחת האגדות מספרת כי לאגם אין תחתית ,אחרת טוענת כי לאגם שדות אלקטרו מגנטיים המשרים לחלק מהמתרחצים אנרגיה טובה ולאחרים אנרגיה שלילית , אך אלו מחווירים לספור האגדה על ניפאת האגם העולה מן המים בלילות שטופי אור ירח ומסרקת את שערה .

זקני האזור לוחשים אגדה נוספת שבה נימפאת האגם היפיפייה ישבה ליד אביה שהוקסם מיופייה אבד את עשתונותיו וניסה ללטפה , הבת המבוהלת זעקה לעזרת האלילים ,אלו שמעו את הזעקה וגרמו לאדמה לשקוע ולבלוע אותה בתוכו וכך נוצר האגם .

האגדה הנוספת קשורה להתנהגות נלוזה של תושבי האזור כלפי האמונה באלוהים ושליחיה על כן החליט האלוהים להענישם , והוריד גשם ללא הפסקה שהטביעה את אנשי הכפר ,פרט לבת הכומר ,שהפכה לנימפאה העולה בלילות לפני המים ,מתיישבת ומסרקת את שערותיה הנימפאה אף דואגת ליצורים הגדלים ליד האגם ובמיוחד לברווזים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור