דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חאניה רובע קסטלי Kastelli

 

רובע קסטלי ממוקם במרכז פליאה פולי העתיק Palea Poli ,העיר העתיקה של חאניה  ממערב לרובע Venetian Neoria , רובע שבו הוקמו אחוזותיהם של השלטים והאצילים הביזנאיים , כיכר סינטריוואני שממוקמת בסוף הרחוב הראשי של הרובע, שימשה כאבן שואבת לאצילים ,להגיע ולהתיישב באחד מבתי הקפה לשיחת חולין או עסקים .

ברובע נראה את המצודה הביזנטית שלידו הוקם ארמונו של המושל והמפקד הצבאי הוונציאני ששימש גם את המושל העותומאני , ובזכות אלו קיבל הרובע את הכינוי קסטלו וקיו בדרכנו לרובע נעלה הגבעה ליד שרידי החומה העתיקה הפנימית שממנו נלקחו אבני בנייה לצורך הקמת האחוזות של אנשי האצולה ברובע.

בעת ההליכה ,נוכל לראות את שרידי העיר המינאית Kydonia שברחוב קאנווארו ,שרידים שנתגלו בזכות הפצצה גרמנית על האזור, כיום השרידים שנחפרו מכוסים בגג ,על מנת להגן עלייהם מפני פגעי מזג האוויר.

כאשר ממשיכים ללכת ברחוב הקטן ,בחלקם המערבי של החפירות ,נגיע לשרידי המנזר ובית הארחה הדומיניקאנית לצליינים סנטה מריה דאי מיראקולי , מבנה שהוקם במחצית המאה השבע עשר ונהרס בהפצצת הגרמנים.

אך לדעת רבים, המבנה המאפיין את הרובע ,הוא מתחם הארמון של המושל הוונציאני שאגף אחד ממנו הפך לבית כלא עותומאני ,ובהמשך כלא בתקופת הגרמנים, כיום משמש כבית ספר ללימוד מקצועות טכניים .

חולפים בשער הכניסה לתוך מתחם החניון של בית הממשל של העיר, מבנה שהוקם בסוף המאה התשע עשר בידי ממשלות המעצמות הגדולות בסוף שלטון העותומאני ,ושימש עד קבלת העצמאות והאיחוד עם יוון כפרובינציה.

ארמון נוסף הוא של הנקרא ארמון הרקטור, ממוקם בחלק הגבוה של רחוב Lithinon ,היוצא מהחלק המערבי של הכיכר, משם גם ניתן לצפות על הנמל העתיק והרובע העתיק, מזלו של הרובע שרק חלק קטן מהפצצות הגרמנים פגעו בו, ועל כן נותרו בו באופן יחסי בתי אצילים רבים.

בין הרובע הקסטלי לבין הרובעים Splantzia ורובע Evraiki, ממוקם רחוב העור Skrydloff Street המכונה גם רחוב Tsouderon , רחוב שקבל את שמו מחנויות הרצענים שמהם נותרו מעט ברחוב שעסקו בתפירת מגפים ונעלים, עד המאה העשרים , מהם נותרו בודדים ברחוב, כיום ברחוב חנויות רבות למזכרות לתיירים, חנויות לממכר סכינים .

כאשר חוצים את רחוב Halidon ,נראה את כנסיית פרניסיס הקדוש Saint Francis , שמסביבה חצר קטנה ופסלו של הקדוש ,שלידו ממוקמים שלושת המוזיאונים המוזיאון לפולקלור, הגלריה לאמנות העירונית והמוזיאון הארכיאולוגי .

ברחוב Halidon 44 , ממוקמת חנות Mitos המפורסמת למזכרות והאומנות היוונית , בחנות נמכרים כלי חרס קרמיקה, ציורים, תכשיטים, ועבודות זכוכית מנופחת בעבודת יד, בעת הביקור בחנות קיימת ההרגשה שאתם מבקרים במוזיאון אומנות.

ממול לחנות זאת ממוקמת חנות הספרים והמגזינים Pelekanaki ,שבה ניתן לרכוש ולהתרשם ,ממבחר וממגוון ספרים הדנים בנושאים רבים, כולל ספרי הדרכה לטיולים ועוד.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור