דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חאניה הרובע העתיק Palea Poli

 

העיר העתיקה בחניה מקיפה את הנמל הוונציאני העתיק, בשיטוט ברובע נוכל לראות תערובת קסומה של סמטאות מרוצפות אבן, בתים מסורתיים, ומונומנטים מרשימים ביזנטיים ועות'מאניים , מבנים שנבנו בסגנון וונציאני ובתים שנבנו בסגנון ייחודי של השליטים העותומאניים, רובע מוקף חומות ,סוללות הגנה ומבצרים המגדיר את השטח בין החלק העתיק לבין החלק החדש של העיר.

בעיר העתיקה נשוטט בסמטאות צרות תוך מעבר באדריכלות מהתקופות היוונית, הוונציאנית והטורקית ,נתבונן במגדלור מהמאה השש עשר ,שבקצה המזח של הנמל הוונציאני , ביצור fortress of Firka מסגד השולטן השליט Kioutsouk Hasan , מחסני הנמל ומפעלי בניית האוניות ועד ועוד, כמובן בתוספת סיור בנמל העגול שבו משובצים מלונות קטנים, ברים, טברנות ,ומסעדות .

גם כאשר מאבדים כוון בעת הסיור בתוך חומות העיר העתיקה ,מתברר כי האזור שבין החומות קטן יחסית ומיד ניתן למצוא את עצמנו בחזרה על המסלול, בעת השוטטות נראה הרבה בתים שהטבע ומזג האוויר חברו יחד להכות בהם, רובם מהתקופה הוונציאנית והעותומאניות , ולכן נותר בהם הקסם במראם הנוכחי ובטעם שם העבר, יוון כולה עברה תנופת בניה שאיננה מבוקרת אך על העיר שממון לא היה בכיסה , על כן העיר חאניה אבדה את זוהרה לטובת העיר הרקליון ,אך בתחומי העיר העתיקה נותר הטעם הצלול הישן.

חלק מהאזורים ,שספגו הפצצות במלחמת העולם השנייה מידי הגרמנים, נותרו כמות שהם לפעמים ניתן לראות צילום של המבנה בטרם הופצץ על לוח בחזיתם , הכניסה הראשונה לשטח מזחי הנמל הישן ,חלל המוקף באחוזות ומבנים מתקופת הממשל הוונציאני ,ובעת השיטוט בו ניתן לעצור באחת הטברנות או בתי הקפה (בעיקר הצד המערבי של הנמל) ללגימה רוגעת של משקה בשלווה שח מזח ים תיכוני .

בעת השתלטות הוונציאנים על האי במחצית המאה השלוש עשר ,שישית מאוכלוסייתם התרכזה בחאניה ,מיד לאחר בואם החלו סוחרי ואדריכלי העיר וונציה לפתח את העיר העתיקה לבצרה ולהכינה לתקופת מגורים ארוכה והעלתה למפת המסחר הים תיכוני.

בקצה המערבי ממוקם גם המוזיאון הימי ,המספר את ההיסטוריה הימית של העיר חאניה, הקומה השנייה של המוזיאון, מתרכזת בימיה של חאניה בתקופת מלחמת העולם השנייה בקומת הקרקע ממוקם המודל הוונציאני של העיר.

תחילת סיור בסמטאות מתחילה בעליה ברחוב Angelou Street ,ליד מלון Alcanea עוברים ליד חנות השטיחים קוסטה שבה ניתן לרכוש בדים חלקם רקומים לבגדים ,וילונות וכיסויי מיטה ,קילים תורכיים ושטיחים משם מושכים לחנות התכשיטים המפורסמת בחאניה Carmella ,שבה נמכרים תכשיטים בעבודת יד בסגנון עתיק ומודרני ,בחנות נמכרים גם כלי החרס שצבעם שחור ועליהם ציורים ועיטורים.

אחרי הקניות מגיעים בחזרה לנמל ואולי כדאי לסעוד באחת המסעדות המקומיות Tammam או מסעדת Hani , או לחילופין לבקר במוזיאון הארכאולוגי שברחוב Halidon Street ,המחבר את הנמל הוונציאני לעיר החדשה מוזיאון שבו מתרשמים מאוסף כלי חרס עתיקים ,פסלי חמר ,כלי נשק מברונזה או מזרקה תורכית מעניינת ,או התבוננות בפסל אריה מהתקופה הוונציאנית , לקינוח לקירור הפה ניתן לרכוש מנת גלידה או גביע באחת הגלידריות שברחוב.

ממש ליד רחוב Halidon Street , ממוקמות הכנסייה הקתולית והכנסייה והקתדראלה האורתודוכסית של חאניה ברחוב עצמו ממוקמות המלכודות הרגילות של חנויות לתיירים, חנויות בגדים ומותגים, בתי קפה ועוד ועוד .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור