דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

יוון האי כרתים Crete

 

תחילת יישובו של האי באלף השישי שלפני הספירה , השבטים הראשונים נמנו על שבטי נוודים שהגיעו מאפריקה ומאסיה התיכונה, מתיישבים אלו שהגיעו בתקופת האבן ,התגוררו בתחילה במערות ונטשו לאט לאט את חיי הנדודים , לטובת מגורים והתחלת גידולי חקלאות, ויצרו כלים מחרס לשימושם היום יומי ולצרכי אמונתם כמו פסלי אלילים וצלמיות, אלילים לצרכי פוריות ,הצלחה בגידולי החקלאות ועוד.

באלף השלישי והשני הגיעו גלי מתיישבים מאסיה שהביאו עמם תרבויות שונות , וחידושים שהיו נהוגים בממלכותיהם, הכלים היום יומיים החלו להיווצר מנחושת, הם הביאו עמם את יצירת כלי הקרמיקה והפיסול, את מלאכת האריגה ,יצור יינות מפרי הגפן והחלו אף בעבודה ומסחר ,מעצם היותם בצומת נתיבי המסחר של הים התיכון, שבין המזרח למערב .

המתיישבים החדשים הביאו גם את התרבות המינואית שהשתלטה על חלק גדול מהאזור ובנו בה ארמונות מפוארים ומקדשים לשליטיה ולצרכי דתם , תרבות מסתורית יחסית זאת כערש התרבות האירופאית מעלה שאלות רבות שאינן פתורות ובעיקר מספור היעלמותם הפתאומית באלף הראשון שלפני הספירה , שהברות בחלקם טוענות להרס התרבות באסון התפרצות וולקנית והסברה השנייה טוענת שהם נעלמו עקב פלישות של שבטים מיקנאים שהרסו את הארמונות לאחר כיבושם (לא ברור מדוע).

כאשר פלשו הדוריים לכרתים ,הסתלקו חלק מהתושבים המקוריים שראו עצמם כצאצאים של המינואיים ועברו להתגורר בהרים, הדורים עצמם לא פתחו את האי ,אלא לחמו אלו באלו כמו בארץ מוצאם יוון , אלא שבתקופה זאת נכתב ספר החוקים האירופאי הראשון בעולם , קובץ חוקים שנקרא קובץ הדינים של גורטין .

שלטון דורי זה נעלם כאשר במאה הראשונה לספירה , ניסה צבא רומא בשני ניסיונות לכבוש את האי ,ולבסוף כבשה רומא את האי וסלקה את היוונים, ובנתה את העיר גורטין בכרתים כעיר בירתה של הפרובינציה הרומאית, בתקופה זאת נסללו דרכים באי והוקמו מובילי מים (אקוודוקטים) לצרכי החיים והחקלאות באי.

בתחילת המאה הרביעית לספירה ,הפך האי לחלק מהממלכה הביזנטית הראשונה, אז גם נבנו כנסיות רבות והתפתחה הדת הנוצרית ,שהגיע לאי במחצית המאה הראשונה לספירה, כאשר החלה להעלם הממלכה הביזנטית מהאי במאה השביעית , הגיעו גל של בוזזים ערבים והשתלטו ובזזו את הערים והכנסיות, חלק מהאי הפך לבסיס לשודדי ים .

אלא שלאחר כמאה שנים חזרו הערבים לכבוש את האי בידי המצביא הביזנטי שהושיב על האי מתיישבים מיוון ומבירת הביזנטיים קונסטנטינופול, עוד הושיב המצביא משפחות של אצילים שימשלו באי מטעמו.

במאה השתיים עשר כבשו את האי צלבנים בדרכם למסע הצלב הרביעי , לאחר הכבוש מכרו הצלבנים את האי לממלכת ונציה ,אנשיה נלחמו ביריבים שהשתלטו על האי ולקח להם מספר שנים להתבסס באי ,אלא ששלטונם היה שלטון נצלני שסחט את האי מאוצרותיו יערות עצים נכרתו ללא רחם לצרכי בניית האוניות , מיסים כבדים הוטלו על התושבים והחקלאים באי, כנסיות האי ואוצרותיהם הוחרמו .

כתוצאה מיחסם הקשה של בני וונציה על האי ,לאורך מאה וחמישים שנות שלטונם ,התרחשו בו למעלה מעשר התקוממויות ומרידות , על כן הקימו בני וונציה מצודות רבות על מנת להגן עלייהם מפני פלישות לאי ,אך בעיקר להגן על אנשיהם מפני התושבים.

בתחילת המאה השש עשר החלה הממלכה העותומאנית להציק ולהתגרות בשלטון הוונציאני באי, אך רק במחצית המאה השבע עשר כבשו את האי , המצודה האחרונה שנפלה בידיהם היית העיר הרקליון שעמדה במצור מעל לעשרים שנה.

השלטון העותומאני המשיך לרמוס את התושבים ,ואף החל במסע לגרום לתושבים להתאסלם, חלקם עשו זאת למאית עין ,וחלקם ברח להרים ,ומשם המשיך בפעילות גרילה ומרידות, כאשר החלה המלחמה של יוון לקבלת עצמאות הצטרפו בני האי למרד, אלא שהעותומאניים נעזרו בצבא מצרי שעזר להילחם במורדים ואף כבש את האי, שם נשאר תקופת מה והחזיר את השלטון לעותומאניים.

למרות שבסופו של דבר הצליחו היוונים לזכות בחופש ,נותר האי תחת כיבוש , המעצמות הגדולות לחצו על העותומאניים ולבסוף הם נטשו את האי, והאי נותר בשלטונם העצמאי של בני האי, שחלקם הגדול רצו להיספח למדינת יוון.

איחוד זה ארעה לפני פרוץ מלחמת העולם הראשונה , בתקופת מלחמת העולם השנייה כאשר יוון נכבשה בידי הצבא הגרמני ,נסוגו אל האי הכוחות הבריטיים שהיו על אדמת יוון ובכירי השלטון היווני, הצבא הגרמני פשט וצנח על האי ולאחר קרב קשה כבש אותו ,חלק גדול מהחיילים הבריטיים ובכירי השלטון היווני פונו מהאי באוניות מחלקו הדרומי של האי.

אנשי האי שלחמו עם הצבא הבריטי והתנגדו לכיבוש הגרמני שילמו בחלקם בחייהם בעקבות פעולות נקם של הצבא הגרמני ,כפרים שלמים נמחקו ובעצם ,גרמו להרס כלכלת האי ולחורבנו עד סוף מלחמת העולם השנייה כאשר חלק מהתושבים שנותרו המשיכו בפעילות גרילה ממחבואם בהרים שבאי.

לאחר מלחמת העולם השנייה ,החלו פעולות לשיקום האי מנזקי המלחמה ובניסיון לשפר את התנאים הכלכליים לתושבי האי ולרווחתם, נעשו ניסיונות לשפר את החקלאות ,אולם התיירות היא העוגן ומקור הפרנסה העיקרי של האי כרתים, לאחר תקופות ארוכות של תקופות כיבוש ,נותרו אנשי כרתים חשדניים כלפי זרים וכוונותיהם, טינה רבה קיימת מאנשי האי כנגד הבסיסים הגדולים של נטו באי ,למרות שהם מהווים חלק מהכנסות האי .

מבחינה פוליטית האי כרתים הוא אחד ממחוזות יוון , בפרלמנט של אתונה משרתים כחמש עשר נציגים מהאי , הלוקחים על עצמם לעזור לאנשיהם באי ,בפיתוח כלכלי, תשתיות אזרחיות ,חינוך ,תיירות ,רפואה ועוד, חלק מהפרויקטים נבנו בעזרת כספים שמגיעים מהאיחוד האירופאי

למרות זאת, תושבי האי ,אינם מצליחים לספק את כול התשתיות לזרם התיירים ,המציף את האי בשנים האחרונות, חלק מהמלונות והלינה נבנו בחופזה ללא הכנת תוכנית מסודרת מראש.

החקלאות מבוססת על המשקים הקטנים שבכפרים, אומנם ,קיימים כיום חידושים והקדמה חודרת וניתן לראות חממות רבות ואמצעים מכניים חדשים ,להגברת היבולים על מנת לנסות לספק את צרכי האי ומבקריו התיירים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור