דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בנסקו כנסיית טרינטי St holy trinity church

 

כנסייה הממוקמת ברחוב Vazrazhdane 2 str , ליד בית מוזיאון המשורר ניקולה Vaptsarov ,כניסה חופשית, הכנסייה פתוחה בימי השבוע בין השעות 09:00-17:00.

כנסייה אורתודוכסית הממוקמת במרכז העיר בנסקו, כנסייה שנבנתה בתקופת התחייה הלאומית הבולגרית במחצית המאה התשע עשר, בתקופה העותומאנית בעזרת תרומות שנאספו מאזרחי העיר בעידוד ראשי הכנסייה והתורם הסוחר העשיר מהמוצא הגרמני , לזר טודורוב שכונה סבא נלאזקו , ששימש גם כראש העיר וסוחר גדול ששיירותיו עברו בכול רחבי הממלכה העותומאנית.

בעת ההיא בנסקו הייתה עיר קטנה בת שלושה רבעים , לסוחר לאזר טודורוב היו שני אחים שאחד היה בנקאי עשיר שפעל בדוברובניק ובוונציה, אחיו השני היה דפלומט בממלכה הסרבית.

חלקת האדמה שעליה נבנתה הכנסייה נתרמה בידי לאזר טודורוב , על מנת לבנות את הכנסייה נדרשה הסכמתו של הסולטן התורכי , למזלם באותה תקופה החל הרפורמה של העותומאניים לתת שוויון זכויות לכול אזרחי האימפריה הן המוסלמים והן הנוצרים.

ניתן היה לבנות כנסיות אך בתנאי שהן הוקמו על שרידי כנסיות קדומות, אי לכך התחכמו אנשי העיר וקברו בחלקה המיועדת לכנסייה ,תשמישי קדושה נוצריים באישון לילה, לאחר שפתאום אזרחים גילו את האביזרים הנוצריים במקום ,והפיצו שמועה כי במקום הייתה בעבר כנסייה לאורך המאות הקודמות ,הם קבלו רשות לבנותה, כמובן שלקבלת הרישיון נדרשה מידה רבה של שימון ידיים שלטוניות עותומאניות במטבעות ,כולל מושל המחוז העותומאני .

חוק עותומאני נוסף היה שאין לבנות כנסייה גדולה יותר מגודלו של המסגד העירוני, אי לכך חלק מהבנייה נערכה בלילה, חלק מכנסייה נבנתה בעומק על מנת שעות'מאניים לא יבינו מה היא גודלה האמתי של הכנסייה , וזאת גם שגובהה של הכנסייה לא יבלוט מעל גובה האוכף של פרש תורכי, הבנייה הלילית מנעה על פי החוק העותומאני ,שמבנה שיש לו גג בבוקר לא ייהרס, למרות שהבנייה נעשתה במהירות אזל הכסף לבנייתה .

על מנת להמשיך בבניה ,לקח סוחר בולגרי נוצרי מהעיר הלוואה כספית ,מסוחר עות'מאני עשיר בעיר הסמוכה ,כשהתגלה למושל העותומאני ,לשם מה נלקחה ההלוואה ,נעצר הסוחר הבולגרי ,שלא עמד בתנאי הכליאה ונפח את נשמתו.

למרות הקשיים הסתיימה הבנייה של הכנסייה בשנת 1835, חמש עשר שנים לאחר בניית הכנסייה החלו לבנות את מגדל הפעמונים , את הפעמונים עצמם תרמו האחים Veleganov הכנסייה שנבנתה באורך 44 מטר וברוחב 22 מטר ובגובה 12 מטר, קירות הכנסייה מאבן גזית מקומית , שעוביים יותר ממטר.

תקרת הכנסייה נתמכת בעזרת 12 עמודים מעץ גושני המסמלים את 12 השליחים, המזבח בנוי בתוך אבסיס בעל 18 צלעות תוך שימוש באבן שיש מיוחדת בחיצוניות בתוך מסגרות הסמל של השילוש הקדוש ,נמצא חקוק על חלקו החיצוני של המבנה מעל לכניסה, מתחתיו צלב ומשני צדדיו חצאי ירח ,על מנת לרצות את המוסלמים העותומאניים .

ציורי הקיר בעיקר סביב החלונות צוירו לאחר הקמת הכנסייה , את הכנסייה מקיפה חומה מאבן ,בגובה ארבעה מטר ,על מנת להסתירה מעין רעה של השלטונות.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור