דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בולגריה הכנסיות החצובות של איבאנובו Churches Ivanovo Rock

 

הכנסיות החצובות בסלע של איבאנובו ,הוא השם שהוענק למתחם הכולל כנסיות, קפלות ומנזרים החצובים בסלע, מיקומו של המתחם כ 22 קילומטרים דרומית לעיר רוסה ,בסמוך לכפר איבאנובו, ,מתחם הכנסיות נחצב בגובה 32 מטרים ,על הגדות הסלעיות שמעל הנהר רוסנסקי לום הזורם בבולגריה.

מנזר St. Archangel Michael ,בפארק הטבע Rusenski Lom , בנסיעה על הכביש המשולט המוליך אל הפארק מגיעים למתחם חניה שלמרגלות הסלעים, משם מטפסים במדרגות המוליכות לכנסיות ולקפלות בחצובות בסלע במתחם.

המנזר עצמו נוסד בשנות העשרים של המאה התשע עשר ליד הכנסיות והקפלות החצובות,בידי הנזיר יואקים Yoakim שבהמשך דרכו בסולם בעלי התפקידים בכנסייה היה פטריארך , הצארים הבולגרים יואן אסן השני במאה השלוש עשר ,ויואן אלכסנדר במאה הארבע עשר ,וחברים נוספים מבית המלוכה ,בתקופת האימפריה הבולגרית השנייה במאות 12-14, שתרמו את הכסף ליצירת המתחם והמנזר.

במתחם ששה מבנים חצובים בסלע ,שעל קירותיהם ובתקרות מופיעים ציורים מהמאות ה 13-14 שנשתמרו , מנזר זה והכנסיות נוצרו על מנת לשמש כמרכז רוחני וחינוכי ,בכתובות החרוטות בתאי הנזירים ,ניתן לקרוא על אירועים היסטוריים בבולגריה.

הציורים של כנסיית מרי ,נחשבים למפורסמים בין ציורי הקיר בכנסיות והקפלות במתחם, כיוון שהם מייצגים את האומנות הפליאולוגוס Paleologus Art בחצי האי הבלקני, והם הוכרזו על ידי אונסקו כאתרים לשימור.

כמו אצל כול הדתות ,נוצרות פרשנויות ותתי כתות חדשים ,כך במאה הארבע עשר הפך המנזר לתת כת מיסטית בנצרות האורתודוכסית הנקראת hesychasm , לאחר הכיבוש העותומאני של בולגריה ,החלה גדולתו של המנזר לרדת ומעמדו נחלש, עד כדי כך שבשנות השמונים הפך המתחם לאזור ארכאולוגי , כיום המתם איננו פעיל או משמש לפעילות דתית נוצרית ,במתחם קיימת חנות המספקת מידע ומוכרת חפצי דת ותשמישים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור