דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רוסה כנסיית טרינטי Holy Trinity Church

 

מבנה הכנסייה ששמו בבולגרית church Sveta Troitsa, נבנה בתקופת השלטון העות'מאני ומטרתו של המוסד הנוצרי ,להיות נחבא שאינו מושך את העין , הנמצא מתחת לקו פני הקרקע ויש לו מגדל פעמון בגובה 19 מטר, כמו כנסיית האוכפים בסופיה שבה נאסר להקים כנסייה ,שגובה הגג יותר מגובה האוכף של חייל הרוכב על סוס.

מגדל הפעמונים מתנשא לגובה של 19 מטר ובו 5 פעמונים, צורתו מגדל משושה הבנוי מאבנים חצובות ,שנלקחו מן החומה ההרוסה של מבצר רושצ'וקאטה, בהתאם להחלטת הקונגרס בברלין מיולי 1878 ,שיש להרוס את כל המבצרים והחומות מהתקופה העות'מאנית בתוך שנה .

ליד חומות מגדל הפעמונים ,נמצאים אנדרטאות של שני קצינים אנגלים ,שמתו ונקברו במהלך מלחמת קרים כאשר אנגליה נלחמה לצד טורקיה נגד רוסיה, אנדרטאות כאלו אחרות נשכחו והוזנחו, פרט לאלה שבחצר הכנסייה ברוסה ,מצבות קברים אלו, כנראה היחידות ששרדו בבולגריה.

כנסיית השילוש הקדוש היא הכנסייה העתיקה ביותר ברוסה, הכנסייה נבנתה בשנת 1632 ומיקומה ליד הבניין הנוכחי של האופרה, הכנסייה שנבנתה מתחת לפני הקרקע ,בהתאם להוראות השלטונות הטורקיים ,שטענו כי הכנסיות הנוצריות, אינן יכולות לחרוג מעל גובה המסגדים, נחפרה הכנסייה לעומק הקרקע כ 4.5 מטר מתחת לפני הקרקע, מבחינת האדריכלות שלו, היא מייצגת בזיליקה פסאודו.

על פי סברת החוקרים הכנסייה הנוכחית נבנתה על שרידי כנסייה ישנה ובית קברות לידה מהמאה החמישית לספירה , כאשר ההנחה היא, כי בתקופת השלטון העותומאני ,ניתן היה לקבל אישור לבניית כנסייה ,כאשר היא נבנתה על שרידי כנסייה ישנה יותר.

צורתה של הכנסייה נותרה כפי שנבנתה במאה השש עשר ,אך גרם מדרגות הכניסה מהעץ הוחלפו בגרם מדרגות מאבן, בחדר השמאלי של הכנסייה ממוקם קברו של האב דניאל ששימש כמורה בבית הספר הנוצרי הסמוך לכנסייה, על לוח גרניט חקוקה הכתובת המציינת כי הכנסייה עברה שיפוץ ושחזור במחצית המאה התשע עשר.

במבואה של הכנסייה טמונים בארבעה קברים ,ארבעה בישופים ששרתו בעיירות סמוכות הבישופים גריגורי, וסילי, מיכאיל וספרוני, כאשר האגדות טוענות כי הבישופים גריגורגי וחברו הבישוף ,תרמו כארבעים אלף לבה לשיקום הכנסייה.

פטרונה של הכנסייה היא הבתולה הקדושה Holy Virgin of Tenderness , שהוכרזה ככזאת במאה השבע עשר, בכנסייה שמורים עצמותיו של הקדוש תאודור טירון , ועל כן הסברה כי הכנסייה שימשה כנקודת מעבר על דרך הצליינות .

לאחר השחרור מהכיבוש העותומאני, כוחות השחרור הרוסיים בראשות הגנרל טוטלבן התקבלו על ידי אנשי העיירה מול הקתדרלה ,בתחילת שנת 1878 ,אזרחי העיר תרמו כסף לבניית 2 קפלות. הקפלה הראשונה הוקדשה סנט אלכסנדר נבסקי ,שהפכה בשנות השמונים למוזיאון לאייקונים ולספרים ישנים, הקפלה השנייה מוקדשת לאחים סנט סיריל ומתודיוס ממציאי השפה הקריאולית .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור