דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פלובדיב האצטדיון הרומאי Roman Stadium

 

שרידי האצטדיון הרומאי Roman Stadium ,שנבנה במאה השנייה לספירה בעיר שנקראה אז Philippopolis , בימיו של המושל Emperor Hadrian ,שרידים אלו ממוקמים באוכף של המדרון המערבי שבין גבעת Taximtepe לבין המדרון המזרחי של גבעת Sahattepe , בקצהו של המדרחוב הראשי בעיר בכיכר Dzhumaya Square , המפרידה בין המדרחוב לרחובות Knyaz Alexander I ורחוב Rayko Daskalov Str.

האצטדיון שדומה לאצטדיון של העיר דלפי, יכול היה לאכלס כ 30.000 צופים ,בארבע עשר שורות מושבים לגובה , לצפייה בקרבות עם חיות גלדיאטורים ומרוצי כרכרות רתומות לסוסים, המשחקים המפורסמים של פיטיאן, אלכסנדריה וקנדרסיאן, שהציעו מרוצי מרכבות, אירועי ספורט ותחרויות שירה,כאשר המתמודדים לפעמים היו מתחרים בשתי קטגוריות: גברים ובנים, מטבעות שהוטבעו בפיליפופוליס, הראו את הקיסר הרומי השליט ואת אירועי הספורט מהמשחקים ,השרידים ממוקמים למרגלות המסגד Dzhumaya העותומאני שנותר בעיר.

בשרידי האצטדיון שאורכו היה כמאתיים וחמישים מטר ורוחבו כחמישים מטר, שנחשף בשנות השבעים במאה העשרים ,ניתן לצפות בחלק הצפוני החפור של שרידי הספדונה שהוא החלק המעוגל של האצטדיון ,הכולל שער כניסה וכמה שורות של מושבים שחל מרגליהם בצורת כפות רגלי אריות ,מאחר והמדרחוב מכסה כיום את שטחו של האצטדיון קיימת תוכנית לחפור מנהרה תת קרקעית מתחתיו, על מנת לשחזר אותו כאתר תיירותי.

בלב הכיכר נמצא מעקה ברזל המקיף את השרידים ושער הכניסה ,מתחת למדרכת המדרחוב ,ממוקם בית קפה הצופה לשרידים ולשער הכניסה ,לבית הקפה מרפסת היושבת מעל לשרידים ,ניתן להיכנס לשרידים שבהם מערכת מושבי אבן לצפייה, מרכז המבקרים המודרני כולל מרכז מידע וקולנוע תלת-ממדי ,שבו ניתן לראות שחזור של האצטדיון. מעלית חדשה מאפשרת גישה לנכים ומעקות זכוכית מודרניים מאפשרת צפייה בנוחות לשרידים.

ברחבת הצפייה לשרידים ,ממוקם תבליט שיש של מראה האצטדיון כפי שהיה בעבר, בכיכר הקטנה מציגים אמנים מקומיים ואנשי אמנות את יצירותיהם ,כמו : פסלים, ציורים, תכשיטים, מזכרות ועוד.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור