דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ליסבון אנדרטת הזיכרון האובליסק להתנגדות והדגל

 

Monument to the Restorers and the Flag

הכיכר שהוקמה בשנת 1640,מנציחה סיום שלטון ספרדי לאורך שישים שנה ,במרכז הכיכר ניצב אובליסק שגובהו כשלושים מטר עם שני פסלי ברונזה המסמלים את הניצחון והחרות, בחלקה המערבי של הכיכר ניצב ארמון של המרקיז פוז ,שכיום משמש משכנו של משרד התיירות הלאומי .

האובליסק המסמן את תנועת ההתנגדות לשלטון הספרדי על העיר, לידו נערכות בכול שנה אזכרות הזיכרון, כיום הדגל לנופלים על מזבח העצמאות וההיסטוריה של פורטוגל, מתקופת שלטון הממלכה ההבסבורגית ובהמשך שלטון בית ברגנצה ,ששלט בפורטוגל עד שנת 1908 שנה שבה נערכה המהפכה כנגד שלטון המלוכה.

יש הקוראים לאנדרטה פסל המשקמים ,על שם גלגוליו והשינויים שנעשו   במראה ועיצובו של הדגל דגל הפורטוגלי, עד שהוצג כגרסה סופית בעת שהוצג בראשון לדצמבר 1910,לאחר 270 שבעים שנות מאבק לעצמאות ,יש הקוראים ליום הזיכרון יום הדגל.

גובהו של העמוד כשלושים מטר שבראשו ניצב משטח שעליו שתי דמויות מברונזה המייצגות את המאבק לעצמאות ואת הניצחון, מצדדי העמוד נקבעו לוחות מפליז המספרות את רשימת הקרבות לניצחון ,כמו קרב Linhas de Elvas ,קרב השורות משנת 1659,קרב השורות של Ameixial משנת 1663, קרב מצודת קסטלו רודריגו Castle of Rodrigo משנת 1664,וקרב הר מונטה קרלו בשנת 1665,עוד מצדו פסל מכונף משיש.

בארמון שהוקם במאות השמונה עשר והתשעה עשר, ניתן לבקר רק בהיתר מיוחד של השלטונות, תכנונו הפנימי של הארמון עוצב בהשראת הארמון וורסאי שבצרפת, מספר חדרים מפורסמים בזכות סגנונם הרנסנסי, בנוסף לקפלה והאוטריום של גבירתנו הטהורה.

המבנה הסמוך לארמון ,מכונה קולנוע עדן שנבנה בשנת 1929 בסגנון ארט דקו ,מבנה בעל עיצוב פנימי מרשים ,הוא אף שימש כחיקוי לארמון רוסי בעת שהסריטו את הסרט – עד סוף העולם, כיום משמש המבנה מלון דירות.

ליד הכיכר ממוקם הרכבל אלבדור דה גלוריה Elevador da Gloria המקשר בין העיר התחתונה לבין רובע Bairro Alto ,המשמש כר פורה לצילום וצלמים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור