דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קופריושטיטצה כנסיית church Assumption of the Bless

 

במסלול הסיור בעיירה קופריושטיטצה נוכל להתבונן בכנסייה הבתולה ,שנבנתה בתחילת המאה התשע עשר ,על חורבות הכנסייה ישנה ,שנשרפה בידי עריקים מהצבא העותומאני בתחילת המאה התשע עשר, בעת שאזלת ידם של אנשי השלטון ,מנעה מהם להילחם בעריקים ,שלא קבלו את שכרם בעבור שרותם בצבא ונקמו באוכלוסייה הנוצרית בבולגריה.

לאחר שנשרפה הכנסייה הראשונה ,התקבל האישור מהשלטונות העותומאניים לבניית הכנסייה החדשה ,הראשונה היא נבנתה כמבנה סתמי שלא ימשוך את העין של המוסלמים ואז נצבעה הכנסייה בצבעים כמו יתר בתי הכפר.

את הכסף לבנייתה מחדש של הכנסייה, תרמו אנשי אגודות המסחר בעיירה ,מבחינה תיאור מבנה נוצרי זאת היא בזיליקה , בחצר מתחם הכנסייה היו בעבר שתי שני מנזרים מנזר Hilandar ומנזר Rila , את המבנה תכנן גיאורגי חאג'י וידין , שאף פתח בהם בהמשך בתי ספר לילדי העיריה , צבעה החיצוני של הכנסייה כחול, מגדל הכנסייה בן שלוש הקומות שבחזית מעל לכניסה ,התווסף בסוף המאה התשע עשר, הכנסייה מתהדרת בכיסא עץ עתיק ששימש את הארכיבישוף ,במזבח הכנסייה העתיק וסמלי דת הנמצאים בכנסייה.

כספים נוספים ,לבניית הכנסייה ומגדל הפעמונים נתרמו בידי הסוחר , שהקים קרן צדקה להקמת מבנים ציבוריים ולפיתוח עתידי ברוח המודרניזציה של העיירה , אלא שעל הקרן השתלטה המפלגה הקומוניסטית ,שאף הודיעה בשנות השמונים כי הכסף בקרן אזל.

לאחר מותו של העשיר Hadji Nencho Palaveyev, בשנות השלושים נקברה גופתו בחצר הכנסייה , אלא שתושבי העיר מאמינים ,כי נשמתו המיוסרת משוטטת ברחובות העיר ומבכה את גורלה של הקרן ואובדן כספה שהוריש לרווחת העיר.

קופריושטיטצה קתדרלת ניקולאי הקדושה עם ציורי קיר מבריקים על נושאים שונים מהמקרא

קופריושטיטצה בית הספר הישן The old school


 
 
 
בניית אתרים - שרקור