דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה כנסיית בויאנה Boyana church

 

הגעה לכנסייה הממוקמת ברחוב 1-3 Boyansko Ezero St, ברובע בויאנה בחלקה הדרום מערבי של סופיה,ההגעה מתחילה בלקיחת אוטובוס מספר 9TM מתחנה שליש הארמון הלאומי לתרבות , National Palace of Culture, ונסיעה עד התחנה האחרונה הנקראת Hladilnika ,אז מחליפים לקו אוטובוס שמספרו 64 לתחנה הנקראת Boyansko hanche stop ,ומשם מסיימים ברגל ,ניתן גם להגיע במונית .

הכנסייה שאיננה משמשת לתפילה רק משמשת כמוזיאון ,פתוחה בכול ימי השבוע ,כניסה בתשלום , פטורים מתשלום כניסה, אנשים עם מוגבלויות ועוזריהם ילדים מתחת לגיל בית הספר , ובכל יום שני האחרון של החודש לאחר השעה 15:00, שעות הפתיחה של הכנסייה בתקופת הקיץ בין השעות 09:30-17:30 ,בחורף בין השעות 09:00-17:00.

לאחר שחונים בכניסה ,נכנסים מבעד לשער הברזל ומיד לאחר הכניסה קופה לרכישת כרטיסים, במחיר 10 לבה לאדם ,לכנסייה נכנסים מבעד דלת מברזל נקובת כדורים מתקופת העותומאנית ,כניסה נמוכה שנשתחווה קלות בכניסה , הבעייה בביקור היא לוח זמנים ,(חשוב להזמין מראש זמן לביקור ) ,תחילת הביקור המעבר בדלת למבואה ולחדר ציורי הקיר , בקומה התחתונה בלבד,נכנסים בקבוצה של שמונה אנשים, לפרק זמן של כשמונה דקות.
 
כאשר נגשתי לרכישת הכרטיסים ללא הזמנה מראש ,נדרשתי להמתין שלוש שעות לכניסה , תעודת העיתונאי ולחץ בלתי מתפשר של המלווה עזרה ,אך ראיתי מבקרים מרחבי העולם מקפלים את זנבם ומסתלקים, כיוון שהקופאית מקבלת את משכורתה (כמו בתקופה הקומוניסטית) ,לא איכפת לה מהמבקרים ,נחוץ מתאם ביקורים להכנסת עוד אנשים בפרקי זמן מבוזבזים , בכנסייה מבקרים כמאתים אלף מבקרים בשנה .
 
הפרסקות המצויירות על הקירות בנויות ממספר שכבות ציורי פרסקות , המיוחד בהם הציורים הראשונים של פרסקות בתלת מימד שנעשו בעולם הנוצרי, אומני ציורי כנסיות מרחבי העולם הגיעו לכנסייה על מנת ללמוד איך לצייר פרסקות תלת מימדיות .

כנסיית סנט ניקולס הקדוש Saint Nicholas ופנטלימון הקדוש Saint Panteleimon,הנקראת גם כנסיית בויאנה הכנסייה מורכבת משלושה חלקים שהוקמו במאות 10-11 ,שבהם נבנתה הכנסייה הקטנה הישנה עם הכיפה בכנסייה לוח משנת 1259, שעליו כתוב בשפה הבולגרית הישנה ,כי התרומה להקמתה הגיעה מהתורם סבסטוקרטור קלווין ורעייתו דזיסלאבה ,בתקופת חיו של הצאר הבולגרי קונסטנטין-אסן טיק ורעייתו אירינה והציור הראשון ידוע של הקדוש Saint Ivan of Rila.

במאה השלוש עשר נבנה בקומה השנייה של הכנסייה, עוד כנסייה קטנה בחזית המערבית של הכנסייה,שאליה עולים במדרגות חיצוניות, על קירותיה מצוירים ציורים של מוטיבים נוצריים ,על קיר האבסיס ניתן לראות ציור של ישו ומתחתיו ציורי מלאכים וארבעת השליחים , בחלק שליד המזבח ניתן לראות ציור של המדונה ,וציור הבשורה ותמונות מחייו של ישו, חלק מהציורים של הקדושים חסרי עיניים ,מכוון שאלו על פי האגדות נעקרו ,נטחנו ונבלעו במשקה ,על מנת לתת לעוקרים, כוחות של קדושה וחוכמה .

במחצית המאה התשע עשר ,נבנה לכנסייה חדר כניסה דו קומתי שהוקדשו לקדושים ניקולאי ופנטלימון ,בקיר של הקומה העליונה מופיעים ציורים המתארים את הצליבה, תחיית המתים וסצינות מחייו של פנטלימון הקדוש.

ייחודה של הכנסייה באוסף הפרסקו שצוירו על קירותיה בשכבות ,המהווים אבן יסוד לאומנות של ימי הביניים במזרח אירופה, תוך תצוגה המשקפת רוחניות עמוקה בציורים של האמן טרנובו ,שבו מובלט ההרכב הקלאסי של האיקונוגרפיה. בעבודתו האמנותית הבהירה, והקומפקטית, הדימויים שבציורים מקרינים רוחניות עשירה, המתאפיינים בציורי דמויות התורמים .

כנסייה שהוכרזה בידי אונסקו כאתר לשימור עולמי, הכנסייה עצמה חדלה לפעול בשנות החמישים , אך שיקום סנט ניקולס וכנסיית סנט פאנטלימון, החל באמצע המאה העשרים ונמשך עד שנת 2006 , בעקבות מסע התרמה שקיים המוזיאון הלאומי להיסטוריה.

מאחור ברחבה קטנה, ליד הכניסה לקומה העליונה, קברה של המלכה ,שהתנהגה אל העם כאחת מהם ושימשה במלחמת העולם הראשונה ,כאחות בבית חולים שדה לפצועים מטעם הצלב האדום הבולגרי, מאחור הכנסיה עוד קבר של אריכבישוף ,ומצידה של הכנסיה השמאלי בית קברות קטן לכמרים .
 
בחזית שביל הכניסה לגינת הכנסייה נטוע עץ סקוייה ענק ואחד נוסף מאחורי הכנסייה שנתרמו בידי הכנסיות באמריקה, אחרי הקופה מימין לשביל נמצאים השירותיים . 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור