דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סופיה אנדרטת הצבא הסובייטי Monument to the Soviet

 

האנדרטה ממוקמת בחלק הצפוני של הפארק ליד תחנת Orlov Most שליד גשר הנשר Eagle Bridge ,אנדרטה הבנויה על לוח ענק של תבליט דמויות של לוחמים ומעליה עמוד בסיס שבראשו ניצבים שני חיילים המניפים את נשקם.

האנדרטה שהוקמה בשנות החמישים במאה הקודמת בפארק בעיר סופיה ,לזכרם של החיילים הסובייטים שנפלו במלחמת העולם השנייה במלחמתם בנאצים לכבוש סופיה ובולגריה מידם, מתארת בתבליט קבוצת חיילים סובייטים מברונזה בעת הקרב לשחרור סופיה.

לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי בבולגריה ,הפכה האנדרטה לשמש כמקום שבו מוחים ופוגעים בני העיר על עוולות והתנגדויות למהלכי שלטון שאינו נוח להם ומקום למחות נגד העם הרוסי ולהעביר מסרים בעלי מוטיבציה פוליטית או חברתית.

במעשי השחתת האנדרטה ,מציירים חוליגנים והופכים את הדמויות שעל האנדרטה, לדמויות מצוירות נלעגות תופעה זאת של אומנות מחאת הרחוב ,משנה סגנונות מפופ לדמויות היסטוריות בנות זמננו ,על פי הלכי האירועים והדמויות הפופולאריות בתקופת השנה.

ברור שהדבר נעשה למורת רוחם של שליטי בולגריה והשלטון הרוסי ,ויש נטייה לנסות לרסן את הצעירים היצירתיים הללו במחאתם ופגיעה בזכרם של חיילים שנפלו על מנת להסיר את העול הנאצי ממדינתם.

לכבוד יום השנה של האביב בפראג משנת 1968 נצבעו הדמויות בצבע ורוד , לאחר מכן נצבעו חלק מהדמויות כמו להקת הבנות הרוסיות Pussy Riot שמחו כנגד השלטון הרוסי דמוית ועוד ועוד, בכל פעם שהאנדרטה מושחתת ,השלטונות עורכים מבצע ניקוי , אך זה קורה לאחר שהציירים מספיקים להפיץ את עבודתם החדשה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור