דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל עליון מושב שאר ישוב

 

מצודת אוסישקין ג' הוקמה בגליל העליון בחודש ינואר 1940,שמו של מושב העובדים נקרא על שם בנו של ישעיהו הנביא שאר ישוב, בתקופת מלחמת השחרור בעת שהיישוב הותקף בידי הצבא הסורי מכוון תל עזזיאת ,אז הוחלט בידי הצבא שיש לפנות את הנשים והילדים ושהגברים יישארו להגן על היישוב כמו שהוחלט לגבי נחלים המצודה הרביעית.

בהחלטה של תושבי שאר יישוב ,הוחלט לפנות את היישוב על כול תושביו, כיוון שהם טענו שזאת איננה החלטה צבאית אלא פוליטית ,כי הצבא התבסס על קו הגנה שבין הקיבוצים דן (מפלגת מפ"ם) ודפנה (מפלגת מפא"י) לצרכי הגנה, ולא כלל את היישוב בהגנת הצבא, חלק מתושביו פונו למושבה הטמפלרית הנטושה ווילהלמה (בני עטרות) .

תושבי המושב שאר ישוב קבלו בנחלותיהם שטחי אדמה טובה הצמודים לבתיהם על מנת שיגדלו עלייה גן ירק , יקימו משק בעלי חיים וחלקת עצי פרי ,מחוץ לשטחים המשותפים לעיבוד לפלחה כרמים ,עצי פרי ועוד.

שש שנים לאחר הקמתו, עמדו ביישוב אחד עשר מבנים ששימשו לעשרים וארבע חברים פרנסתם קשה , בתים נוספים שהוקמו נותרו באמצע הבניה מחוסר אמצעים להשלימם , למערכת המים לבתים ולהשקיה לא חוברו צינורות ולא נחפרו תעלות והמים זרמו בנתיבים שהטבע יצר, במים אלו הגלויים לאוויר התבססו לגיונות של יתושים הנושאים את מחלת המלריה צמחים טפילים כמו דורת ארם צובא (קוסאב) שגשגו בין חלקות פלחה ועשו בהם שמות ,חלקות שנחרשו ולא נזרעו הפכו למנבטות של קוסאב (עשב טפיל) , והחקלאים נאלצו שוב לחרשם כאשר רצו לזרוע בהם דגנים או מספוא.

בתחילה תוכנן המושב לקלוט כשישים משפחות מגרעין הנוער הציוני , אך בפועל בעת הקמת היישוב התיישבו בו כעשרים משפחות, לאחר שהיישוב ננטש בתקופת מלחמת השחרור ,גם בעקבות ההפגזות הכבדות של הסורים ממוצב עזזיאת ,הוא אוכלס מחדש בשנת 1949 בידי עולים מהונגריה מתנועת הנוער הציוני שעלו לארץ ישראל לאחר תקופת השואה ושרתו בצבא במלחמת השחרור .

לאורך השנים שלאחר מלחמת השחרור עד מלחמת ששת הימים ,עבר המושב סדרות של הפגזות ,מקרי מיקוש ורצח תושבים, בעת המלחמה בששת הימים ניסו כוחות סורים לכבשו אך נהדפו מספר פעמים ,עד שחטיבת גולני כבשה את תל עזזיאת והשקט חזר לשכון ביישוב, פרט להפגזות קטיושות מגבול לבנון מידי מחבלים בשנות השבעים והשמונים התנהלו החיים בשלווה.

שמו של היישוב שאר ישוב חזר אל הכותרות כאשר מעל למושב התנגשו שני מסוקים (אסון המסוקים) במשימת תובלה של חיילים ללבנון, חלק משבריהם של המסוקים צנחו על הבתים, כיום במושב החילוני מתגוררים קרוב לשבע מאות תושבים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור