דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל עליון קיבוץ דן

 

קיבוץ דן (מצודה ב ) הוקם באצבע הגליל העליון במאי שנת 1939, על שטח של 1800 דונם ,הקיבוץ שייך לתנועת הקיבוץ הארצי של השומר הצעיר ,הוא אחד מארבעת יישובי מצודות אוסישקין שהוקמו (תקופת חומה ומגדל) , כיום מספר חבריו נושק לשבע מאות נפשות, קבוץ שעבר הפרטה וחבריו חייבים על פי חוקי הערבות ההדדית, לתמוך כספית בקיבוצים שבקשיים השייכים לתנועת הקיבוץ הארצי שחוו קשיים בשנות השמונים .

שמו של הקיבוץ נובע משמה העתיק של העיר דן , המופיע בספר בראשית ששכנה בתל דן הסמוך , את הקבוץ הקימו חברי הגרעין מרומניה שהחלו את הכשרתם בגבעת השומר שליד כפר סבא, בשנים 1932-3 שם שהו עד שקיבלו את אישור העלייה לקרקע במאי 1939 .

מכוון שהקיבוץ ממוקם באצבע הגליל בגבול עם סוריה ,שימש הקיבוץ גם כמקום להגעה ,של עולים שאינם חוקיים מסוריה ולבנון לארץ ישראל , בתקופת מלחמת השחרור ,הותקף הקיבוץ בידי הצבא הסורי שלוש פעמים אך נכשל בכיבושו.

לאורך השנים מהקמת המדינה עד מלחמת ששת הימים סבל הקיבוץ מהתקפות, הפצצות. הפגזות ומה לא, בעיקר מכוון תל דן שהיה מוצב סורי כשהמטרה למוטט את הקיבוץ על מנת שתושביו יינטשו אותו ובעיקר לקשיים בחיי היום יום, בשטח חוות הדגים כיום נטעו אנשי הקיבוץ מטע חרובים שהושקה רק בשעות הלילה ,על מנת למנוע פגיעה באנשים בשלבי הגידול.

ביום השני של מלחמת ששת הימים הותקף הקבוץ בהתקפה משולבת של ארבע טנקים וחיילי רגלים סוריים בלוויית הפגזות בלתי פוסקות ,ממוצב זעורה ומתל עזזיאת שמעל בריכות הדגים כיום, אך התקפה זאת נכשלה , בשילוב של אומץ ליבם תחכום ועקשנות של אנשי הקבוץ שמנו מעל למאה מגנים שכללו אנשי הגמ"ר ,כחמישים זקני הקבוץ, ונערים בני כיתת י"ב .

לרשותם של אנשי הקבוץ ,עמדו אמצעים ונשק דלים ,לאחר שמטעות מודיעינית פינה הצבא את חייליו לטובת הגזרה המצרית ,הצבא גם נטל את הנשק הכבד שהיה מוצב בקיבוץ ,חברי הקבוץ נותרו עם אמצעי לחימה מועטים ודלים.

למזלם סביב הקבוץ היו שדות חיטה שדרכם ניסו הטנקים והחיילים הסוריים להתקדם , אנשי הקבוץ ירו מספר פגזי מרגמה זרחניים לשדות והם החלו להישרף , דבר שגרם לטנקים הסורים לברוח לאחור ,ולהותיר את שתי הפלוגות החי"ר הסוריות חשופות, לירי ההגנה של המקלעים שתופעלו בידי הנערים עם התחמושת שנותרה ,דבר שגרם להם לברוח משדה הקרב גם כן , עד מלחמת שלום הגליל סבל הקבוץ מירי של קטיושות מעת לעת .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור