דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גליל עליון הסכמי חלוקת שטחי הגליל העליון בהסכם סיי

 

הסכם סייקס פיקו שנחתם במחצית שנת 1916 קבע מה ישלוט בחלקי ארצנו הצפוניים לאחר הסתלקות השלטון העותומאני מהאזור ,תחילה כהסכם עקרונות לחלוקת השטח בלא לקבוע את קווי הגבול , אך בעקרון שהשטח של צפון הגליל הכוללות את מקורות המים וחצי הכנרת , יהיה בחסות צרפתית, והגליל התחתון בשליטת האנגלים.

חלק מההנהגה היהודית ,טענה כי קו הגבול הרוחבי ,צריך להתחיל בנחל הליטני ,אליהם הצטרפו התנועות הציוניות שערכו גיוס להבאת עוד מתיישבים לגליל הצפוני (אצבע הגליל ) להעבות את ההתיישבות בקיבוץ גלעדי, תל חי, המושבה מטולה והיישוב חמרה ,לעומתם טען זבוטינסקי כי זאת היא תפקידם של המנדט הבריטי להגן על האזור , הניסיון להגן על תל חי בידי היהודים נכשל ולאחר מותו של טרומפלדור בקרב פונו חלק מהיישובים.

המשך הסכם סייסק פיקו התרחש בוועידת סאן רמו בשנת 1920 ,שבו נקבע סופית תוכנית המנדטים בצפון המדינה , על פי ההסכם קבל המנדט הבריטי את קו הגדול הרוחבי ,שהחל בראש הנקרה וסופו בנחל הירמוך .

בהסכם סן רמו נערכו שינויים על פי המציאות של ההתיישבות היהודית בשטח, ולכן נקבע כי אצבע הגליל תישאר תחת חסות המנדט הבריטי כולל מקורות נחל הדן אך לא את נחל הבנייאס , חלק מהרמה הגולן המזרחי (החורון) וחלק גדול ממזרח ים הכנרת ,אך נותרה גישה צרפתית לכנרת , עוד כלל ההסכם את שטחי הממלכה הירדנית בחלק הירדן המזרחי .

הסכם סופי שנקרא ניוקומב פולה ,בשנים 1920-3בין הבריטים לצרפתים בראשות קצינים בכירים משני הצדדים, קבע וטיפל בשטחי האדמות ,תוך פינוי חלקם מבעליהם, הפרדה בין שכנים וקביעת השליטה המסחרית על השווקים תוך החלפת שטחים בין הצרפתים לבריטים.

מכוון ששלושת הישובים היהודים באצבע הגליל ,אוכלסו מחדש היישובים שננטשו במטולה ,כפר גלעדי, ותל חי, ועל כן חרג הקו הרוחבי של הגבול וכלל בתוכו את אצבע הגליל ,מצב זה יצר צורך יהודי דחוף להעלות עוד ישובים יהודיים לאזור על מנת להגן על הגבול הצפוני של ארץ ישראל .

מבצעי העלייה על הקרקע החדשים של אנשי העלייה היהודים ,נקראו חומה ומגדל ונערכו בימי המאורעות והמרד הערבי כנגד הבריטים והיהודים בשנים 1936-9 , ישובים אלו הוקמו גם בהתרסה להכרזת הספר הלבן הבריטי שהגביל את ההתיישבות היהודית על אדמות ארץ ישראל.

תהליך ההתיישבות והעלייה החדשה על הקרקע התנהלה בסודיות , מבני ההתיישבות הבסיסים ,המגדל והחומה נבנו בישוב קרוב הועמסו על משאיות או על הכתפיים הועברו לנקודת ההתיישבות תוך גיוס אנשים למבצע .

מכוון שהחוק העותומאני הישן אסר להוריד ישוב שיש לו מבנים עם גג ושנמצא על הקרקע 24 שעות לפחות ,נותרו יישובים אלו על מקומם כעובדות בשטח יצירת מצודות אוסישקין נוצרה ממגבית ויצירת קרן בידי הקק"ל שבעזרתה נרכשו כ 25 אלף דונם באצבע הגליל בשנת 1939 ,שעלייהם היו אמורים לעלות ישובים חקלאיים וקיבוצים מזרמי המפלגות השונות .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור