דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הערבה פארן אנדרטת ההולכים לפטרה

 

כאשר מסיימים לבקר בנקודת התצפית ובאגם מאגר עשת ,חוזרים לרכב שלמרגלות התצפית חוזרים לכביש העפר וממשיכים צפונה כקילומטר וחצי צמוד לשביל הטשטוש שעל הגבול עם ירדן וכשנתקרב, תבלוט לעינינו האנדרטה לזכרם של ההולכים לפטרה המוצבת על שלוחת הר בודדה לאלה שהלכו לטיול המסוכן בטרם נחתם הסכם השלום ביננו לבין ירדן.

דרך נוספת להגעה לאנדרטה ,היא בהגעה על כביש 90 לכוון דרום ,ליד תחנת האוטובוס של הכניסה לפראן, מתחילה דרך עפר עם שילוט לכוון מזרח ,נסיעה של דקות ספורות ,מביאים את המבקרים למרגלות השלוחה ,שעליה ניצבת האנדרטה, בחניון קיימת פינת ישיבה מוצללת ובזמנו היה ברז מים .

למרגלות השלוחה נחנה ,ונעלה רגלית לאנדרטה בנקודה שממנה הם החלו את מסעם לפטרה שהוקמה לזכרם של חמישה צעירים שניסו להגיע לפטרה באוגוסט 1953 ,אך נרצחו בדרכה בידי הצבא הירדני ממרומי הגבעה ניתן לתצפת לכוון הגבול הירדני ישראלי.

אנדרטה בצורת חרוט ריבועי המתנשאת לגובה של 3 מטר הבנויה מאבנים בינוניות כמו בפירמידות ולידם בסיס נוסף של במה קטנה בת שתי שורות אבנים ,במרכז האנדרטה שקוע לוח שיש על פלטת ברזל שבו נחקקו שמות הנופלים וסיפור הדרך.

למעשה זאת הקבוצה השנייה שיצאה לכוון פטרה שכללה את : גילה בן יעקב ששימשה בעברה מפקדת מחלקת סיור בפלמ"ח , אריה מג'ר ,מרים מונדרר איתן מינץ ויעקב קליפלנד , חברי הקבוצה נורו וגופותיהם הוחזרו לישראל בידי הירדנים .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור