דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים ראש העיר חוסיין פחרי אל-ח'אלידי

 

חוסיין סיים בית ספר לרפואה בבירות והיה גם פוליטיקאי, לאחר שרות כרופא צבאי בצבאו של המלך הסעודי פייסל, בשנים 1918-1919 ,לאחר מכן התמנה כרופא הראשי במחוז ירושלים, בשנת 1934 נבחר לשמש בתפקיד ראש העיר ירושלים שם שרת עד שנת 1937.

לאורך שירותו כראש העיר ולפניה חלק על דעותיו של ראע'ב נשאשיבי, שהיה ראש עיר לפניו ובשנת 1935 ייסד ביחד עם חבריו את מפלגת הרפורמה, מפלגה שהצטרפה למרד הערבי ודגלה ברעיונותיה.

חוסיין היה בן דודו של ראש העיר מוסטפה בכי אל-כאלדי ,ששימש כראש עיר לפני מוסטפה כראש העיר חוסיין כאלדי ,נחשב בתחילת דרכו למוסלמי בעל דעות מתונות, אך בעקבות התגברות ההסתות של כוהני הדת בראשם של המופתי חאג' אמין אל חוסייני , שקרא למרד ערבי בשלטון הבריטי בארץ ישראל ,השתנו דעותיו והוא הקצין את עמדותיו הן כלפי הבריטים והן כלפי היהודים בארץ ישראל ובירושלים בפרט ,

עקב המשך התנגדותו לשלטון הבריטי ,יצא חוסיין כלאדי (חאלידי) באוגוסט 1937 לשישה שבועות לחופשה ,שנבעה מהצעתו הידידותית של השלטון המנדטורי, אך בעקבות המשך פעילותו במרד הערבי ,גורש לגלות באוקטובר בשנת ,1937 כלאדי חוסיין עם עוד שלושה מנהיגים קיצוניים מוסלמים לאי סיישל .

בעת חופשתו המאולצת של חוסיין כאלדי באיי סיישל ,שלח במחצית 1938 מכתב לדניאל אוסטר שבו תאר את האי ,האקלים והתנאים הקשים שבו הוא נתון, למרות שהחיים זולים יחסית באי , עוד מספר כאלדי כי שכרו באי בעבור עבודתו גרוש וחצי.

בהמשך מכתבו ,מתבדח כאלדי עם אוסטר ,שאולי יצחק בן צבי יקים באי את קרן לטובת פועלי האי סיישל , כפי שעשה בארץ בקרנות למען הפועל היהודי, כמובן שכאלדי מתעניין בפעילות העירייה בראשותו של אוסטר ובפרויקטים שהוא מבצע ומאחל לו הצלחה .

חוסיין שוחרר עם שאר המגורשים בדצמבר 1938מגלותו באיי סיישל ,לאחר חזרתו לארץ ישראל בשנת 1943 הצטרף חוסיין למתנגדים לספר הלבן , אז הצטרף לוועד הערבי העליון וצידד בקו של הממלכה האשמית ואף נבחר לשמש כמזכיר הוועד.

משם עבר לממשלת פלסטין הגולה במצרים ,ושימש בה כשר הבריאות, לאחר הפיוס עם המלך עבדאללה הירדני חזר לירדן ונבחר לשומר המקומות הקדושים של הליגה הערבית, ושימש גם כשר החוץ .

כאשר עלה למלוכה הירדנית בנו של עבדאללה חוסיין , הוא פיטר את הממשלה והטיל בשנת 1957 להקים ממשלה חדשה בירדן , לאחר שהקימה שימש בתפקיד עשרה ימים והתפטר עקב מחלוקות פוליטיות, חוסיין נפטר ב 1962 .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור