דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים חסן צדקי דאג'אני קמצוץ מקורות חיו

 

היה נצר לחמולת שאודי דאג'ני , טוענים שאת שמם קבלו ממקום מגורי השושלת בבית דגן , לאורך כול חיו היה ממובילי ההתנגדות למופתי חג' אמין אלחוסייני , ומראשי האופוזיציה בראשות ראג'וב בק נשאשיבי , חסן גם היה מהתומכים הגדולים של האמיר עבדאללה מירדן, עד שבהלצה טענו כי הוא קונסול הכבוד של עבדאללה בארץ ישראל ,חסן גם התנגד למלך פייסל מערב עקב השתלטות חמולות של אבן סעיד על רוב שטחי ערב הסעודית.

בהתנגדותו חסן הוכיח בפרסום מספרי, כי בניגוד לשמועות צבאו של פייסל, אינו רב כול כך ולכן הוא איננו חזק, ולכן לא יוכל לעמוד ולנצח במלחמה שבה ישתתף צבא בעל ציוד מודרני על מנת להגדיל את ההתנגדות צרף חוברת הסבר לנימוקיו .

כאשר פרץ המרד כנגד השלטון הבריטי בהתקוממות הערבית בשנת 1936 , ניצב חסן בין גדולי המסיתים והצליח לסחוף אחריו ,את נהגי המשאיות הערבים והיהודים לשביתה פראית כנגד השלטונות, בתגובה נעצר חסן ביחד עם מנהיגים ערבים נוספים ונעצר במחנה המעצר שאותו הקימו הבריטים בסרפנד .

בתקופת המרד הערבי כנגד השלטון הבריטי בארץ ישראל, במחצית שנת 1936,החליטו שלטונות המנדט, על הקמת מחנה המעצר לערבים בסמוך למחנה הצבאי הבריטי בסרפנד ובית החולים הצבאי ,שהוקמו במקום מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה,

המחנה הצבאי נקרא בשמו של הכפר הערבי הסמוך צרפנד אל-עמאר, מחנה המעצר הראשון שהוקם בשנות השלושים בצריפין, צמח וגדל והשתרע על פני מאות דונמים כולל מחנה לטרון בשלב הראשון תוכנן מקום למאתיים עצורים,במהרה הוכפלה כמות העצורים ל 400.

לאחר שחרורו ממחנה סרפנד ,החליט להתפטר מחברותו במפלגת ההנהגה הערבית, בראשותו של ראג'וב בק נשאשיבי , מכוון שטען כי הפוליטיקה המפלגתית איננה רלוונטית יותר ויש מקום לפעילות במסגרות ארציות, בפועל ההתפטרות נבעה מחילוקי דעות בנושאים מפלגתיים .

לאחר שחרורו הפך למוסלמי דתי ,מוסלמים בהמשיך להופיע כסנגור בבתי משפט שבהם נידונו מוסלמים בתביעות למרד והסתה כנגד השלטון הבריטי , חסן גם דרש והגיש תזכיר על רצונו להופיע בפני ועדת פיל (ועדת חלוקת ארץ ישראל) על מנת לשטח את טענות המוסלמים לשטחה של ארץ ישראל , ולהקטין את השטח שיועד ליהודים.

בצעדו זה שהיה מעל לראשם של העסקנים הערבים ,שהתנגדו גם הם למסירת שטחים בארץ ישראל ליהודים הכעיס חסן ופגע בכבודם של אנשי ההנהגה המוסלמית בארץ, צעדו זה גרם להנהגה המוסלמית לעמוד על רגליה ולשלוח לו איומים ברצח .

איומים אלו עשו את שלהם וחסן פרש מפעילות פוליטית כלל ערבית , למרות זאת לא שכחו יריביו את איומיהם ורצחו אותו ביריות, גופתו נתגלתה ליד מסילת הרכבת בדרך שבין לוד לירושלים .

לאחר מותו נערכה ישיבת זיכרון במועצת העיר ירושלים שבו ספד לו ראש העיר מוסטפה ,לנאום זה הוסיף בדיפלומטיות דניאל אוסטר ,כי התושבים היהודים בירושלים ,מוסרים את תנחומיהם למשפחה, גם המושל הבריטי קיטרוטש במחוז ירושלים שלח את תנחומיו.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור