דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים המשך פעילותו של ראש העיר דניאל אוסטר 1949-50

 

בסוף חודש פברואר 1949 ,הוציאה עיריית ירושלים בראשות אוסטר, מכרז לעיצוב דגל לעיר ירושלים , הדגל היה אמור לשדר את העיר ירושלים שהחיים בה בשלום ואת המשפט אם אשכחך ירושלים ועוד, שלושה פרסים נלוו למעצבים שיזכו במכרז, חבר השופטים כלל את ראש העיר אוסטר ושלושת סגניו ואליהם צורפו הפרופסורים סוקניק, מאיר ומנהל בצלאל נרקיס, את תוצאות המכרז פרסמה עיריית העיר ,בהשאירה לה את הזכות להחליט מה יהיה לבסוף עיצובו של הדגל.

עקב לחצים של מפלגת מפא"י בחודש מרץ 1949 ,על מועצת העירייה ועל מפלגת הציונים הכללים ועל ראש העיר דניאל אוסטר , גרמו לאוסטר להסיר את מועמדותו לבחירות הבאות לראשות העיר , ובכך פתח את הדרך למפלגת מפא"י למנות מועמד מטעמה לראשות העירייה ,אך המפלגה התלבטה את מי היא רוצה למנות כראש העיר .

נוצר מצב אבסורדי בירושלים ,מכוון שמפלגת הציונים הכללים היוותה רוב בין תושבי ירושלים, אלא שהחלו בה בקיעים לפיצול, מפלגות חרות גייסה את כוחה לתפוס נתח ראוי במועצת העיר, מפא"י החלה בתעמולת בחירות והגוש הדתי החליט לגשת לבחירות מאוחדים על מנת שגם הם ישיגו ייצוג גדול לנושאי הדת.

בקיצור ההתפצלויות גרמו לבחירת נציגים למועצת העיר ,שלא על פי הכוח האמתי ומספרם של חברי מפלגות בירושלים , ולכן קיימת סכנה ובעיות מדיניות ארציות וצרכים מפלגתיים, שיאפילו על הצרכים הייחודיים של העיר ירושלים כבירת ישראל.

בחודש מרץ 1945 נבחר דניאל אוסטר וישראל גולדשטיין גזבר הסוכנות היהודית לוועד הפועל של האוניברסיטה העברית בירושלים, ולמועצה הממשלתית לנושא המלווה העממי בחודש מרץ 1949 ,קבע דניאל אוסטר כי ישיבות מועצת העיר יפתחו בפני העיתונאים ,דבר שהיה אסור בתקופה העותומאנית ובתקופת המנדט, רק בקשה אחת ביקש אוסטר מהעיתונאים לדווח דווח אמת ובצורה עניינית .

בישיבה הזאת העלה ראש העיר את בקשתו לקבלת הלוואות ממשלתיות ממשרד הבינוי ומהסוכנות היהודית לעיריית ירושלים על מנת לבצע פעולות בינוי ציבוריות בעיר, לשיפור ובניית מוסדות חדשים לרווחת האזרחים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור