דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הקמת מועצת עיריית ירושלים היהודית בראשות דניאל אוסטר

 

בתחילת יוני 1948 מונה דניאל אוסטר כראש העיר ירושלים היהודית, מאחר וירושלים שמחוץ לחומות החלה לסבול מהפגזות ,איים אוסטר כי ירושלים העתיקה תופגז בתגובה ללא אבחנה איכן יפלו הפגזים, ואכן לאחר חידוש ההפגזות החלו הפגזות נגד של כוחות הביטחון העברי בירושלים לשכונות ערביות בתחומי ירושלים.

עוד דרש אוסטר שירושלמים תוכרז כבירת מדינת ישראל וכי יש לספחה לשטחי מדינת ישראל , דרישה נוספת הייתה לו לממשלת ישראל החדשה לצרף נציגים מירושלים בכול דיון שיתקיים בממשלה לעתידה של ירושלים.

בין יתר הבקשות לממשלת ישראל החדשה ,הייתה פתיחת משרדי הטבו על מנת לחדש במעט את חיי המסחר בעיר, כמו כן משרד הפנים פתח לשכה בירושלים על מנת להסדיר ולהנפיק תעודות זהות ודרכונים ליהודים בארץ ישראל, ומשרד האוצר התחייב לשלם לבנייה מחדש מבנים שנפגעו בהפצצות.

כאשר התחילה הלחימה באוגוסט 1948 לקבל אופי של מלחמה ,החליטה הממשלה להכריז על ירושלים כשטח צבאי , זאת לאחר כבוש שכונות שהיו ערביות בירושלים וכפרים ערביים במרחב ירושלים למנות מושל צבאי בעיר.

במחצית ספטמבר 1948 נפתח בית הדין העליון בירושלים בנוכחות המושל הצבאי ד"ר יוסף, דניאל אוסטר ראש העיר , יצחק בן צבי נשיא הוועד הלאומי ועוד נכבדים, במחצית אוקטובר 48 ,אושר תקציב המדינה לחצי שנה לחודשים יולי – דצמבר , בין שלושת המתנגדים לתקציב ,שנמנעו לאשרו ,היה אוסטר דניאל מטעם המפלגה הציונים הכללים, מכוון שלטענתו הסכום שהוגש במסגרת התקציב לירושלים ,היה קטן וחסר בהתייחסות לעיר הבירה שספגה נזקים במלחמה .

בתחילת נובמבר 48 בעקבות ביקור בן גוריון ששימש כראש הממשלה בירושלים, נפגשה הנהלת העירייה ,בכדי לדווח לבן גוריון על מצבה של העיר, לאחר התייעצויות עם הגורמים הצבאיים ,הוכרזה הדרך לירושלים כפתוחה לנסיעה לכול אזרחי המדינה ,ובזאת הסתיים המצור שנכפה על העיר בעת המלחמה , באותה ההזדמנות בוטלה האפלה שהוכרזה מתחילת הלחימה בירושלים , והחל מבצע שחרור מגויסים בעיר על מנת להחזיר את המפעלים בירושלים לעבודה תקינה.

סיכום ישיבת ממשלה קבע כי במועצת העיר ירושלים יישבו 17 נבחרים לכשתאושר , נושא החינוך ,קיבל משנה חיזוק בהפעלת מוסדות החינוך במתכונתו הנכונה ובאישור העירייה, לקראת הבחירות שהיו אמורות להיערך במדינה ,הודיעה מפלגת הציונים הכללים כי היא שולחת רק שני נציגים את דניאל אוסטר ו פ. ברנשטיין כנציגיה במועצת העם ,והיא אף מבקשת לתת להם מושבים בוועדות הניהול של המדינה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור