דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

נבטים המסלול הקלאסי של דרך הבשמים והתבלינים

 

המסלול מפטרה לעזה נמשך כחמישה ימים במערך כלכלי משומן וברור , מסלול שעבר מעבר הירדן דרך הערבה לחורבת מואה משם במסלול שאורכו כאחד עשר קילומטר לחורבת קצרה, הקטע הבא אורכו כעשרה קילומטר דרך נחל ואדי א-סיק לחורבת נקרות ,הקטע הבא אורכו 32 קילומטר למצד סהרונים , הקטע הבא אורכו אחד עשר קילומטר למצד מחמל ,מצד גרפון הקטע הבא חמשה עשר קילומטר לעבדת , משם לחלוצה במסלול שאורכו שלושים וחמישה קילומטר , ומשם עוד חמישים קילומטר לנמלי הים התיכון בעיקר נמל עזה .

אחת הסברות לעושרם הנוסף של הנבטים ממסחר בצמחי הבשמים ותבלינים ,הייתה הבנתם להפרשי הלחות (מים) ,שספיחתו למשקל הוסיפה למחירו בנקודת מכירת הסחורה בנמל עזה או נמל אלכסנדריה בקיץ ,כנגד משקלו הנמוך יותר בעת שנשקלה הסחורה ,בעת שנרכש בתקופת האביב בדרום חצי האי ערב .

על פי הסברות ,כאשר נרכשה הסחורה באביב באזורים הלוהטים והיובש ,הלחות נעה באחוזים נמוכים, ואילו כאשר נמכרו בקיץ הבשמים והתבלינים על פי משקלם בנמל, הלחות הייתה בסביבות 70 אחוז ,גורם שהעלה את משקלם של הסחורות ,(לאחר הסיפוח של הלחות לסחורה ), המחיר הנוסף שהתקבל מההפרש המשקלי במכירה הוסיף לעושרם .

מחקר חדש של אוניברסיטת חיפה שפורסם בתחילת שנת 2019  , מחקר שנערך לאורך חמש שנים , משיבה לשאלה ומציג אפשרות שלישית לשאלה מדוע קרסו הערים הביזנטיות ואלו שהוקמו על בסיסם ,במאה השביעית לספירה בעת הכיבוש המוסלמי של ארץ ישראל.

עד פרסום מחקר זה ההנחות להעלמות הערים הנבטיות שישבו על דרך הבשמים והתבלינים היו כי שינויי מזג האוויר גרמו לנטישה בתוספת הרס הערים עקב התפוררות התלכיד החברתי וכיבושם ,בידי המוסלמים בעת שהארץ נכבשה במאה השביעית אך המחקר טוען כי הערים קרסו בעקבות הקריסה הכלכלית .

המחקר חיפש את בפתרון לשאלה בסינון האשפה שהצטברה בישובים ושלא פונו מהישובים עקב הזנחה המעידה לדעת החוקרים על קריסת השלטון המוניציפאלי של הערים והזנחתם.

אל סיבות אלו צריך להוסיף כי במדינות הצרכניות של התבלינים והבשמים התחוללה מגפת הדבר במאות השישית ,שעקב התמותה הרבה חדלו הצרכנים באירופה לרכוש את הסחורה , דבר שפגע במסחר של הערים שעל דרך הבשמים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור