דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בית הערבה ומפעל המלח הצפוני ספור הפינוי

 

תודה לעיתונאי א. גייא על עזרתו בהכנת הכתבה

יש לזכור כי הטריטוריה היהודית ( המפעל הצפוני והקבוץ בית הערבה) לא נכללו בתוכנית החלוקה של האו"ם שבה נקבעו הגבולות, למרות שברגע האחרון הכריז המלך עבדאללה על השטח כשטח מפורז .

עד היום צאצאי הקבוץ ,לנים ומכים על חת שלא עמדו ללחימה לשמירה על יישובם, כדוגמת ישובים שעמדו בלחימה ובמצור ברחבי ארץ ישראל וחלקם יכלו להגן ולהישאר ביישוביהם לצמיתות ואילו הם נסוגו בעקבות הפקודות לסדום.

במאורעות של שנת 1936 שהחל כמרד הערבי כנגד המנדט וההתיישבות היהודית בארץ ישראל, שבו פעלו גם כנופיות ערביות בנתיב השיווק בכביש קלייה לירושלים, החליטה הנהלת המפעל לבנות מנחת מטוסים במפעל בקלייה, לאבטחת המנחת נבנו לידו שני מגדלי שמירה בשני קצוות המפעל .

קבוץ בית הערבה ומפעל המלח הצפוני ,נותקו מירושלים ומארץ ישראל בפורים שנת 1948,התעבורה לקבוץ ולמפעל הצפוני בוצעה באווירונים ,בנחיתה בשדה התעופה שהוכן והורחב לאחר תחילת המצור ואף ניבנו לידו שני מגדלי שמירה להגנה על השדה.

אווירונים אלו הוציאו אנשים שאינם נחוצים והביאו למפעל ולקבוץ נשק ותחמושת, שיועדו לחמש מאות העובדים שמתוכם היו כמאה חברי קבוץ בית הערבה, בנוסף הועברה פלוגת פלמ"ח ושוכנה במלון קליה הנמצא במחצית הדרך ,בין מבנה המשטרה ושער הכניסה למפעל ומעיינות עין פשחה .

נושא הביצורים במפעל והקיבוץ נגרר ,אולי משום שהמפקד שהתמנה בידי ההגנה לאזור המפעל והקבוץ ,היה אחד ממנהלי המפעל, שקבל הוראות גם ממנהלו משה נובומייסקי, שקווה שבמשא ומתן תמנע הלחימה עם הירדנים, למרות זאת הוחלף מפקד זה ,בידי איש קבוץ בית הערבה ,ואז החלה העבודה הרצינית של המיגון , ואנשים אלו החלו להתאמן בתורת לחימה וירי .

איסוף בקבוץ בית הערבה של רימונים וחומרי הנפץ שהיו לא חוקיים ,והמוקשים שהונחו להגנה מסביב וליד גדר קבוץ בית הערבה, הועמסו בפקודת ההגנה על גבי משאית לשם השלכתו לים המלח, עלייהם צורפו פצצות המרגמה הנפצים וחומרי החבלה.

הנשק שכלל רובים ותחמושת ,שהובאו בדרכים לא דרכים והוגנבו לקבוץ ,כולל בהטסה לשדה התעופה של המפעל הצפוני ,הוטמנו מחדש בסליקים חשאיים, המשאית המשיכה את דרכה למזח שם הועמסו חומרי הנפץ על שתי סירות .

בפעולת העלמת החומרים הלא חוקיים שנאגרו לצרכי מלחמת הגנה ,עסקו ארבע מחברי הקבוץ שנים עסקו בהעמסת החומרים על המשאית והשניים הנותרים ,העמיסו אותם על סירה, שהפליגה לים ושם השליכו אותם החברים .

בעת העמסת לסבוב השני של הסירה, קרתה תקלה ושק שהכיל את הנפצים התפוצץ בידיו של אדטו שלמה שפונה לטיפול רפואי ,מלאכת העמסה של יתרת חומרי הנפץ על הסירה ויתרת ההפלגות להטבעת החומרים בוצעה בידי שותפו שנפצע אף הוא בפיצוץ דני רוזליו .

עם אור ראשון הועמסו שני הפצועים על מטוס שנחת על המסלול , מטוס שממנו הוצאו המושבים ונעקרו הדלתות , בעת שהגיע המטוס לנחיתה בתל אביב , הוברר לטייס כי היא מופצצת מהאוויר, לכן נסוב המטוס ונחת במנחת עין שמר, משם פונו באמבולנס לבית חולים.

הפצוע שלמה אדטו ,נלחם על חיו יומיים ואז נפטר, ואילו חברו דני רוזליו ,שרד את הפציעה והבריא, חבריהם שנותרו בקיבוץ בית הערבה עסקו כמיטב יכולתם להשמיד ולהרוס את כול שיכלו ,אלא שמחוץ לכוח ידיהם לא נותר בידם חומר נפץ להשלים את ההשמדה של המקום לפי המתכונת של אדמה חרוכה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור