דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבקעה מעברות הירדן בית עברה המקראית

 

בית עברה המקראית או בשמה הנוסף בית עניה , נמצאת כיום בגדה המזרחית של נהר הירדן (בצד הירדני) בנקודה שאנו נוטים לקרוא בית עברה המקראי , ניצבת הכנסייה היוונית האורתודוכסית בעלת כיפת הזהב , שלידה קיים רציף ומדרגות המובילות אל מי הנהר המשמש לצרכי הטבילה.

בעת שנחפרו חפירות ארכאולוגיות במתחם ,נתגלו כי הכנסייה ממוקמת כמאתיים מטר משלוש כנסיות ביזנטיות שנבנו אחת מעל השנייה במאות החמישית והשישית, שנחרבו משיטפונות בעת שנהר הירדן עלה על גדותיו ,לידם מספר שרידי בריכות ששימשו לטבילה.

בקרבה לכנסייה בצידה המזרחי ,מתרומם תל אליהו שעל פי המסורת היהודית ממנו עלה הנביא אליהו בסערה לשמים ,כיום נותרה במקום קשת אבן ,שלדברי הארכיאולוגים היא שריד של קפלה שנבנתה במקום ושרידי אולם תפילה .

הר נבו המתנשא בקרבת מקום והמכונה ג'בל סיאעיה , שימש על פי המסורת את משה ומסיפורי התנ"ך ,כנקודת הפרידה משבטי עם ישראל, בעת שנשא את נאום הפרדה מעמו בנקודת החציה של נהר הירדן באזור יריחו במסעם לכיבוש ארץ ישראל .

על פי האמונה ,חצו בני ישראל את נהר הירדן ,ליד חורבות הישוב הערבי ג'לג'ליה, הממוקמת כשלושה קילומטר מחלקה המזרחי של העיר יריחו , על דרך שהוליכה ממעברות הירדן שבקרבה למנזר חג'לה בדרכה לתל יריחו .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור