דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ורוצלב Wroclaw פולין

 

ורוצלב הנקראת בפי הפולנים Vrahts-wahv , בגרמנית נקראת העיר ברסלב ,הנחשבת כעיר הרביעית בגודלה בפולין , הממוקמת כבירתה של שלזיה התחתונה Lower Silesia עיר היושבת על 12 איים המחוברים בינם בהרבה גשרים על גדות נהר האודר, המוסיפים נופך תיירותי לעיר, בתוספת הארכיטקטורה המקסימה של בתי העיר , העיר מהווה צומת מרכזי בין הים הבלטי והים האדריאטי, במרכז אירופה ומזרחה .

העיר ורוצלב כיתר ערי פולין עברה שינויים במהלך תולדותיה, בעת שהמדינה חולקה בין מספר ממלכות בעת כיבוש או חלוקה פשוטה בין ממלכות, השמות שנתנו לערים ולממלכת פולין השתנו על פי היעשות השלטונית ששלטה בשטח.

לאחר הכרזת הקמת מדינת פולין העצמאית בוועידת וורסאי ,שבה השתתפו המדינות המנצחות (חבר העמים) לאחר מלחמת העולם הראשונה , החלו ערי פולין לעצב את צורתם וסגנונות הבנייה והצבעוניות האופייניים להם על פי סגנון התושבים שגרו בהם, כאשר אוכלוסיות התחלפו לתושבי פולין המקוריים בערים ,במקום אוכלוסיות שהובאו לכאן מפרוסיה הגרמנית , תושבים מסקנדינביה או מהקיסרות הרוסית של שלטון הצארים.

כיום בעת הביקור בעיר נהנים ממסעדות טובות, מחיי הלילה ,ממבשלות בירה טובות, ומשפע מבנים בעלי צורות ארכיטקטוניות וצבעוניים שונים , ממעבר בגשריה המחברים את שנים עשר האיים והתעלות העוברות ביניהם , ואוכלוסייה צעירה ותוססת .

הרובע העתיק של העיר הנקרא אוסטרוב טומסקי Ostrow Tumski ,שיושב על אי בפיצול של נהר האודר, שכונה אי הקתדראלה משום שנבנתה עליו במאה העשירית קתדראלת ורוצלב , שמסביבה הוקמה כיכר העיר Rynek Głowny במאה הארבע עשר ,שמרכזה בית העירייה , בחלקה הצפון מערבי של הכיכר הוקמה כנסיית סנט אליזבט .

כנסייה נוספת ששמה כנסיית מריה מגדלנה שהוקמה במאה השלוש עשר, הממוקמת בסמוך לכיכר בהצטלבות הרחובות Szewska ורחוב Laciarska , עוד באזור העתיק מבנה הסנטניאל שהוקם בתחילת המאה העשרים שצורתו הארכיטקטונית העניקה לו בידי אונסקו כאתר מורשת עולמית .

בעיר ממוקם גן חיות שבו מוצגים מספר רב של פריטים , ארמון ורוצלב , כיכר המלח Plac Solny , ומספר מרכזי קניות וקניונים .

הפן היהודי שהחל בעיר במאה השתיים עשר , מיוצג בידי בית הכנסת החסידה הלבנה Synagoge zum Weiben Storch שנוסד במאה התשע עשר ועבר שיקום במאה העשרים ואחת והיחיד ששרד את השואה בעיר ובית הקברות היהודי העתיק המספר את ההתיישבות היהודית של חסידות ברסלב בעיר בעבר, ההיסטוריה היהודית נוגעת בכאלף שנות התבססות בעיר שנותר ממנו בית כנסת המשרת את האוכלוסייה היהודית הזעומה שמשמש גם כמרכז תרבותי וכמוזיאון לעברם המפואר של היהודים בורוצלב .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור