דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

פולין פארק הטבע הלאומי סלובינסקי Slivinski

 

פארק סלובינסקי הוא אחד מעשרים ושלושה הפארקים הלאומיים בפולין ואחד משני הפארקים שבצפון המדינה לחופי הים הבלטי , פארק סלובינסקי ופארק וולינסקי , פארקים שנוצרו לשמר את הטבע במיטבו וללא מגע יד אדם .

פארקים המשמרים את היופי של המערכת של אגמי החוף, הביצות, משטחי הכבול, כרי הדשא הטבעי, יערות על הדיונות מסביבם ובחוף , אך החשוב הוא לשמירת חגורה חולית של חול עם דיונות חול ייחודי באירופה , המכונות בידי הפולנים המדבר הפולני.

ביקור בשמורה כולל הגעה לשטח החנייה ברומבצה ,מכוון העיירה לבה Leba,לרכוש כרטיס כניסה יומי או רב יומי ,ומשם מתחיל מסלולי הליכה המסומנים בצבעים שונים על דרגות הקושי מסלולים שאורכו כארבע עד חמש שעות ,העובר בין אזורי מחייה שונים של חיות ונושאים שונים בסיור, בסיור נתבונן בחיות דו חיים ,ציפורים כמו עגורים ,נחשים ,זוחלים ועוד

פארק הממוקם בחלקם המרכזי של חופי פולין הצפוניים שבחבל סלובינסקי ,חבל ארץ שאת שמו קיבל בזכות המתיישבים בני השבט הסלובינצי'ם ועל מנת להבין מי הם בני השבט ,יש להגיע למוזיאון העירוני בעיר קלוקי הסמוכה ,בני השבט השתקעו לפני מאות שנים בתחום הפארק ,הממוקם בין העיירות לבה ורובה, במרחק של 110 קילומטר בחלק הצפון מזרחי של העיר גדנסק.

המוטיב המרכזי של הפארק הם בדיונות ( שגובהם רב ) החולות הנודדים הגדול באירופה הנע מערבה אט אט , בשטחו של הפארק מצויים שני אגמי המים המלוחים הגדולים אגמי לבסקו בקרבת העיירה קרקוליץ ואגם גארדנו , המקבלים את מימיהם מערוצי הנחלים הלבה והלופאבה ,הנשפכים לבסוף לים הבלטי.

תוצאה מאי ספיקת המים בקרקע נוצרו שטחי כבול, ששימשו בעבר ובהווה כחומר דישון לגידולים חקלאיים ,כבול זה נקרה בידי המתיישבים הסלובינצי'ם, שמכרו אותו לפרנסתם תוך תשלום מיסוי עליו למסדר האבירים הטבטונים ששלטו באזור.

פרנסה נוספת של המתיישבים הייתה איסוף של שבלולים מסוג ליטורינה ומיה ארנריה וצדפות מסוג אלגבה או ביביליביה ,לצרכי מכירה כמאכל שנמכר ברחבי פולין, בנוסף לאגמי המים המלוחים לבסקו וגארדנו ,נוצר בעבר בשמורה אגם המים המתוקים אנציסלוב ,אלא שהשינויים בתנאי האקלים והגיאוגרפיים ,גרמו לאגם לחבור בסופו של דבר אל הים הבלטי ולהפוך לאגם מים מלוחים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור