דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק המתיישבים בדלתות בני הכת המנוניטים

 

בני הכת המנוניטים שהגיעו מהולנד עקב הרדיפות הדתיות שחוו בארצם, בני העדה השתייכו לזרם הנוצרי הדתי האנבטיסטים ,ואת שמם קבלו משמו של מנהיגם מנו סימונס , בני העדה היו בעלי ידע חקלאי וידע לטיפול באדמות ,שעברו הצפות וניקוז גרוע מארצם הולנד שממנה נמלטו, האגדות טוענות שבני העדה קרובים בדעותיהם לבני עדת האיימיש שיהגרו לאמריקה .

אלא שבפועל גם ה Mennonites ובני עדת האיימיש הגיעו מאותם שורשי הרפורמה הם התפצלו ויצרו קבוצה נפרדת המאמינה בחלק מהאמונה החדשה של החופש והטבלה של המבוגרים , אלא שבני העדה האיימשית נטו לקיצוניות התבודדות ולהקפדה על התורה הכתובה .

מנהיג עדה Mennonites מנו סימונס ,החל את דרכו ככומר קתולי אורתודוכסי ,אלא שבצעירותו בתפקידו החלו לנקר במוחו ספקות לגבי חלק מהתורה שבעל פה ,שהונהגה בידי המנהיגות הקתולית בעקבות ספקות אלו החל סימונס החל לעיין לעומק בספרי הקודש הנוצריים על מנת לקבל תשובות לשאלותיו.

בעקבות זאת עזב את העדה הקתולית והפך לרפטייזר ( אנאבפטיסט ) באמונתו החדשה נטה לכוון התיאולוגיים מרטין לותר הגרמני והתאולוג היינריך בולינגר , סימונס פקפק בהטבלת התינוקות לאחר לידתם ובעוד מנהגים ונוהגים כמו נושא הווידוי בתאים ,שאינם כתובים בספרי הקודש.

השפעתו גדלה בקרב מאמינים נוצרים בהולנד במהלך הרפורמציה הפרוטסטנטית, גרמה לאנשי הכנסייה הקתולית לרדוף אותו בארצו, והחלו להרוג במסייעים לו בעבודתו , הכת שיצר נקראה Mennonite שאליה החלו להצטרף מאמינים רבים.

בני העדה המונוניטים מאמינים בשלום, בצדק ובחוסר התנגדות , גם מול אלימות ומלחמה המנוניטים טוענים שהאלימות היא איננה רצונו של אלוהים, הם גם טוענים שהאלימות הכוללת מלחמה, עוינות בין גזעים ומעמדות, התעללות בילדים, התעללות בנשים, אלימות בין גבר לאישה, הפלות ועונש מוות, גם היא אלימות לשמה ,לכן בני העדה אינם מתגייסים לצבא או נלחמים במלחמות .

סימונס ואנשיו החלו לנדוד במחוזות אירופאיים שונים ,אך הרדיפה נמשכה ואנשים המאמינים בדתו החדשה נהרגו כולל אחיו , ההתנגדות והשנאה לתנועתו , חסמה אפילו את דרכם בחזרה של מאמינים לדת הקתולית , כמקום מפלט ברחו חלק מבני העדה והתיישבו בשטח הדלתות של נהר הוויסלה ממערב לעיר גדנסק.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור