דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק בית הזהב Golden House

 

הבית הנקרא גם The Golden Tenement ,או בית ספיימן Speyman House, ממוקם ברחוב Dlugi Targ 41-42 ברחוב השוק הארוך ,בכיכר העיר העתיקה, ליד מזרקת נפטון, בצד הרחוב של בית המשפט ארטוס .

בית בצבע לבן ,בן ארבע קומות ועליית גג עם רעפים אדומים שמעליה ניצב פסל לבן של פורטונה שרגלה השמאלית מונחת על כדור אבן.

בית הנחשב לאחד היפים בגדנסק ,שנבנה במאה החמש עשר בידי ראש העיר ארנולד הכט שלאחריו נרכש בידי ראש העיר לאחר ששופץ בידי האציל burgrave שהיה גם כן ראש העיר, לבסוף רכש אותו ראש העיר יאן ספיימן ורעייתו יודיטה , ששיפץ את הבית בסגנון הרנסנס ,בית מגורים ששימש את המשפחה בין השנים 1786-1918 ,מעבר להיותו ראש עיר ,היה יאן סוחר שהתעניין באומנות, חזית הבית מעוטרת בפיסולים מקושטים.

אגדות זקני העיר מספרות ,כי בבית נותרה רוחה של האישה יודיטה המתהלכת בין חדרי הבית ולוחשת לבעלה אל תפחד מאף אדם ועשה צדק במעשיך, בין יתר קישוטי החוץ ניצבים על גג הבית ארבעה פסלים לבנים מעל לכרכוב, המייצגים את קליאופטרה, אדיפוס, אכילס ואנטיגונה הדמות השמאלית נושאת מראה בידה השמאלית, מתחתם 12 ראשים מפוסלים של דמויות היסטוריות של שליטים או מלכי פולין בעבר ,שחלקם בעלי רעמת שער מוזהבת .

דמויות אלו ניצבות מעל לשנים עשר עמודים בצבע לבן, בחזית שלוש חלונות בכול ארבעת הקומות ,על העמודים צמודים שריגי ענבים ואשכולות מוזהבים , מעל לחלונות יש תבליטים של קרבות ושמם מוטבע באותיות זהובות ,ניתן להבחין בפרטים של התבליטים ,כאשר משתמשים באמצעי הגדלה.

מעל משקוף הדלת ניצב תבליט של נערה יפה נושאת ילד בידה שהמוטיב שבו הוא הרחמים, ומתחתיה חקוקים פסוקים בלטינית לצד סמל מגן המשפחה ,שפרושם : סגל לעצמך את האהבה דבר שיעשה אותך מאושר, באם תרדוף אותה אתה תיהרס עוד חקוק המשפט פעל בצדק ואל תפחד מאף אחד.

אגדה נוספת של זקני העיר מתארת שהקישוטים לחזית הוזמנו באיטליה וטבעו עם הספינה לכן נלקחו הקישוטים שהיו מיועדים לחזית האחורית והורכבו בחזית הקדמית.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור