דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק רחוב הבאר Ulica Piwna

 

רחוב צר ומפורסם המשמש כטיילת בעונת הקיץ, שבו למעלה משלושים ברים ופאבים ותיקים לבירות מסעדות רבות ובתי קפה, רחוב היורד מגבעת שנקרא בעבר Jopengasse ,בעברו שימש הרחוב כרחוב שהוביל למעבורת שחצתה את נהר Motlawe .

הרחוב היה חלק מדרך עתיקה שהוליכה לערים סמוכות, במאה החמש עשר נחלק הרחוב לחלק העליון שנקרא Jopejska וחלקו התחתון נקרא Chlebnicka ,כיום ברחוב מבשלת ברואר המייצרת בירה יפנית.

ברחוב מקומות מפורסמים כמו : Cafe Jozef,Pod Bar Ryba, Pub & Cafe,Brower Piwna ועוד ברים ,מסעדות בתי קפה וחנויות.

תחילתו של הרחוב בבית ארמורי ( הארסנל ) חזית המבנה המזרחית כוללת שתי קומות עליית גג עם ארבעה גמלונים שלכול גמלון משני צדדיו צריחונים ,שתי כניסות קמורות בכניסה עם גמלונים שבהם סמלי המגן של גדנסק שמשני הצדדים אריות ,המבנה בצדו המערבי נראה כמו ארבעה בתים מחוברים ,שבחזיתו הרבה עיטורים מאבן ומדליונים של מסכות וקישוטים ולהבות פגים שנורו ,שעוטרו בצבעים שונים לציין את הלהבות בעת הירי בעבר ניצבו בחזית גדר המגן של המבנה שני מגדלים גבוהים מתומנים ,כיום בצד המזרחי של המבנה ,

בסוף המאה השמונה עשר השתלט על המבנה צבא פולין ,שהשתמש בקומות המרתף לאכסון תחמושת ואבק שריפה, מכוון רחוב Piwna Street , ניתן לראות את פתח הוצאת חומרי הנפץ מהמרתף, בנוסף לפסל של Minerva במרכז, ופסלי דמויות לוחמים : שני מוסקטרים, קצין ושוטר, סיומו של הרחוב בקתדראלת סנט מרי.

מתחילים את הסיור ברחוב בבית מספר 1 הנקרא בית האנדן אנדנוטב (קונייצקי) ,סוחר שאביו שהגיע לעיר גדנסק בתחילת המאה השבע עשר ,רכש את המבנה וחלקה נוספת פינתי וחלקה ברחוב Tkackiej 28, רצף חלקות אלו אפשרו לו לבנות את המבנה , אלא שלאחר התחלת הבנייה נפטר האב והאם השלימה את בניית המבנה הנאה, במחצית המאה השבע עשר .

על חזית המבנה ששרדה את המלחמה העולמית השנייה, ניתן לראות קישוטים פיסוליים שחלקם הוסרו בידי האמן שלרוטרה סטארזי שצייר על קירות החזית ציורים הדנים באהבה, חוכמה אדיקות וצדק, בתוך מדליונים שבהם ניתן לראות את פניהם של האל הרקולס, והכובש אלכסנדר הגדול, חבורות של לוחמים נוצריים, ותבליטי יצורים אנושיים, עוד על החזית אריות התומכים במגן סמל המשפחה בתוך גומחה.

בית מספר 8 שהיה בית הדפוס וודל עד שנת 1945 , שבו נוצר האלפא בית הפולני הראשון, בפינת הרחובות פיונונה ולקטרסקארסקה Piwna - Lektykarska,ממוקם הבית המפורסם הנקרא Red Steed ,בית העירייה שמספרו 16 שעליו חקוק משפט ,מבנה שהיה שייך למשפחת Grodek שהגיעה לעיר משלזיה.

בית מספר 25 היה שייך לצייר קרול שולץ שנולד וחי בעיר ואף סיים את האקדמיה לאומנות בעיר ,ציוריו של רחובות העיר גדנסק סייעו למלאכת השיקום למבנים לרחובות שנהרסו במלחמה, בית מספר 54 היה שייך לסבו של הפילוסוף אנדז'יי שופנהאואר שעל קירותיו ציור של סערה בים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור