דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק מזרקת נפטון Neptune's Fountain

 

מזרקת נפטון הנקראת גם Fontanna Neptuna ממוקמת בכיכר שבחזית בית המשפט של ארטוס ברחוב השוק הארוך Dlugi Targ 80, ששימש גם כבית מפגשם ובית האחווה של סוחרים מגדנסק ומחוצה לה ,בתחילת המאה השבע עשר החליט ברטלומיי שכמן ראש העיר של גדנסק, להוסיף מזרקה בחזית בית המשפט, במטרה לקבע את סמלה של העיר.

המקום שנקבע להניח את המזרקה, שנוצרה בידי האמן ההולנדי אברהם ון דן בלוק פיטר הייתה במקום באר המים הישנה, תהליך ההחלפה ארך כעשרים שנה בגלל המלחמה עם שוודיה ,לאחר מכן התנוססה מזרקת נפטון אל מול המבנה, בחירתו של ראש העיר ,בפסלו של האל נפטון Poseidon,שבמיתולוגיה בזכות היותו אל הים ,ובזכות הקשר הימי של גדנסק עם הים .

בתחילה הוצבה האנדרטה והוקפה בסורג ,מאה ועשרים שנה לאחר מכן עברה המזרקה שינויים ושדרוגים ,שבהם שונתה המזרקה לסגנון הרוקוקו הורחב בסיס המזרקה והוגדל אגן האיסוף, למזרקה נוספו פסלי יצורים מהים במאה השמונה עשר נוספו על האנדרטה סמל מגני העיר גדנסק .

אל המזרקה ,נוספה אגדת ייצור הוודקה העירונית המפורסמת גולדוואסר (מים מוזהבים) שבו נראים חלקיקים מוזהבים בתוך בקבוק המשקה, חלקיקים אלו ,קשורים למנהג הטלת מטבעות הזהב לבריכה ,על מנת להגשים בקשות וחלומות, מנהג שהכעיס את האל נפטון ,ולכן הושיט את קלשונו למים והפך את מטבעות הזהב לחלקיקים קטנים .

המשך האגדה מספר כי אחת למאה שנה ,הופכים הפסלים בצורת חיות ובעלי חיים המוצמדים לקירות והמוצבים על גגות הבתים ומקבלים חיות והופכים לחיים ומתכנסים ליד המזרקה ביחד עם האל נפטון ושאר האלים.

בתחילה סופקו המים למזרקה ממכלי איסוף שהוקמו בעבורה, המחסור במים גרם להפעלתה רק שלושה ימים בימי השבוע, לאחר מכן נחפרה תעלה תת קרקעית לנחל שסיפק מים לעיר ואז הופעלה המזרקה כול הזמן כמו בימינו , פסלו של נפטון העשוי מברונזה שוקל קרוב לשבע מאות קילו, ובתחילה סגנונו היה פלמי ,עד השדרוג במחצית המאה השמונה עשר לסגנון הרוקוקו.

ראשו של פסל נפטון ,עוצב על פי דמות ראשו של הפילוסוף מרקוס אורליוס ,שאורך חיו הצנוע היה מודל בניגוד לחיפוש המתמיד אחר העושר והתענוג, בכדי למנוע את כעסם של הכתות הנוצריות בהצגת פסל האל ערום, הוחלט לכסות את מערומי מבושיו (ככיסוי עלה תאנה) בזנבו בצורת סנפיר של סוס ימי .

החלק המשעשע של כיסוי זה ,קשור לגניבת תוספת זנב הכסות בשנות השמונים ,בידי ליצני העיר שהתנגדו לכיסוי החלק שהיה קשור בברגים , על מנת למנוע גניבת הזנב לעתיד ,נוצק חלק זה לאזור המבושים מחומר רך יותר והגניבות פסקו.

כיום המים ניתזים לכוון הפסל הניצב באגן מוגבה העשוי משיש בלגי משובח בגוונים שחור וכחול, ואת העמוד מתחתיו מטוף ,כאשר האגן העליון מתמלא, נוזלים ממנו המים ונאספים באגן תחתון ,הבנוי מקיר בצורת פרח ובקרקעית האגן התחתון זרנוקי מים נוספים, על דפנות קיר האגן התחתון מונחים שמונה פסלים של יצורים ימיים ודמויות נשיות של אלות למחצה, הפסל עצמו הוא בדמותו של האל נפטון בגובה שני מטר ,האוחז בידו הימנית קלשון, בין רגליו יצור פסל סוס ימי.

המיתולוגיה היוונית שולטת גם בפסלי אלים יוונים ,המוצבים על גגות הבתים מסביב לכיכר, כמו פסלה של אתנה (המקבילה למינרווה הרומאית) בחלק השמאלי של הכיכר ,האל זאוס אביה מימין ( המקביל יופיטר הרומאי) האל הרמס ועוד , ולכאורה האלים שמגנים על העיר גדנסק.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור