דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

גדנסק השער הזהוב (Golden Gate (Zlota Brama

 

שער יפה שמוקם בחומות העיר העתיקה, הממוקם ברחוב Waly Jagiellonskie 2A הקרוב לתחנת הרכבת הראשית שבעיר.

שער שנבנה בתחילת המאה השבע עשר, ונועד להחליף את השער לשעבר שנבנה בסגנון הגותי ,השער החדש נבנה בתכנונם של האדריכלים אנטוני ואן אוברגן Antoni Van Opbergen וג'יי סטרקובסקי J. Strakowski ,הייתה זאת מועצת העיר שהחליטה על הקמת השער ,שמבחינה רוחנית ייצג את התפיסה האוניברסלית לרוח השלום, החופש, העושר ההרמוניה והצדק .

השער תוכנן כדו מפלסי שכלל שלוש כניסות קמורות , מעבר אמצעי לעגלות ומשני צדדיו מעברים להולכי רגל ,עיצובו של השער היה בשילוב אומנות איטלקית והולנדית, המבנה נפגע במלחמת העולם השנייה ונבנה מחדש במחצית המאה העשרים .

שער שהיה מקובע לחומות העיר, ששימש גם במרתפו, כבית סוהר וחדרי העינויים ,שימוש נוסף היה למרתף ,כמקום לאכסון מזון בעת מצור על העיר, מבנה המשמש כיום כבית מוזיאון הענבר, מאחר ומיקומו היה בחומות החיצוניות של העיר בעבר הוא מרוחק מעט מהאטרקציות ברובע הישן.

שער הבנוי מלבנים אפורות ,היושב על הגבהה בחזיתו ,עוד בחזיתו שלושה פתחים קמורים המרכזי גבוה וגדול שבחזיתו דלתות זכוכית ובעובי של השער ממוקמת תחנת מידע ,ומאחור סורג השער כפי שהיה נסגר בעבר, ושרידי מערכת גלגלי השיניים ששימשו לסגירה בעת סכנה, שני הפתחים הצדדים היו מיועדים למעבר הולכי רגל.

מעל פתחים אלו נמצא כרכוב ,שמתחתיו חקוקים בו משפטים באותיות מוזהבות כולל תאריך שנת הקמתו 1588,מעליו חצי קומה נוספת וכרוב עליון ,על חצי הקומה מתנוססים תבליטי סמלי הממשל המלכותיים של הממשלים ששלטו בעיר בעבר, כיום בפתח המרכזי דלת זכוכית והפתחים אינם משמשים למעבר.

סמלי השלטון המלכותי כוללים את התבליט השמאלי שבו שני סוסי אבירים וחניתות הניצבים על רגליהם האחוריות ובמרכז התבליט הסמל השלטוני, התבליט המרכזי כולל שני מלאכים מכונפים הדמות הימנית אוחזת ספר כסמל לדעת וההשכלה והדמות השמאלית אוחזת סמל מלכותי ,במרכז בין שתיהם מממוקם מגן על סמל המלוכה וכתר מוזהב מעליו.

התבליט הימני מציג שני אריות עומדים על רגליהם האחוריות ובכפות רגליהם הקדמיות אוחזות את מגן סמל המלוכה שבו סימולי שני סימני צלב.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור